BRATISLAVA. Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby obvinil štyri osoby z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa formou spolupáchateľstva.
Ako informoval Denník N, ide o bývalého prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Michala Šúreka, exšéfa NAKA Ľubomíra Daňka a vyšetrovateľov Pavla Ďurku a Jána Čurillu.

Tri osoby sú obvinené v súvislosti s ich výkonom funkcie vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry a jedna osoba v súvislosti s dozorom trestnej veci, ktorú dozoroval ako prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, potvrdila hovorkyňa Úradu inšpekčnej služby Andrea Dobiášová.
"Vzhľadom na prebiehajúce procesné úkony nebudeme k prípadu poskytovať žiadne bližšie informácie, aby nedošlo k zmareniu vyšetrovania," uviedla Denníku N policajná inšpekcia.
Daňko hovorí o účelovosti
Šúrekovi môžu pre obvinenie dočasne pozastaviť výkon funkcie, v súčastnosti pôsobí na Generálnej prokuratúre.
"Generálny prokurátor rozhodne vo veci týkajúcej sa služobného pomeru trestne stíhaného prokurátora Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky M. Š. po zadovážení a vyhodnotení relevantných podkladov," uviedla prokuratúra.
Daňko považuje obvinenie za účelové. "Nikdy som nepochybil a ani nerozumiem, čo mi je kladené za vinu. Mal som vraj určovať, kto vykoná aký úkon, ale to mi vyplývalo z funkcie vedúceho pracovnej skupiny Očistec," povedal.
Ničenie právneho štátu
Poškodenými v kauze sú Bödör, Brhel a Gašpar, uviedol prokurátor a bývalý šéf špeciálnej prokuratúry Daniel Lipšic s tým, že jeden z obvinených mu zaslal uznesenie o vznesení obvinenia.
Podľa Lipšica sú policajti a prokurátor obvinení preto, že viedli osobitný trestný spis, kde boli vypočúvaní svedkovia k ďalšej trestnej činnosti vyšetrovaných osôb, ktorá nebola pokrytá prvotným vznesením obvinenia.
Takýto postup bol podľa Lipšica v minulosti bežný pri vyšetrovaní zločineckých skupín.
"Opísaný procesný postup bol určite správnejší ako spisovanie úradných záznamov o nových skutkoch, či robenie neprocesných písomných poznámok, a to bez toho, aby boli vypočúvané osoby riadne poučené o následkoch krivej výpovede a krivého obvinenia. Tento procesný postup preto nebol nikým nikdy spochybnený. Samozrejme, vtedy išlo len o "hrubokrké" zločinecké skupiny, a nie o vplyvné "biele goliere"," skonštatoval Lipšic.
Doplnil, že je absolútne legitímne viesť trestné stíhanie za manipulácie výpovedí, krivé obvinenia, či "mučenie" spolupracujúcich osôb.
"Avšak viesť trestné stíhanie za odhaľovanie reálnej trestnej činnosti je v právnom štáte celkom zničujúce," dodal bývalý špeciálny prokurátor.