BRATISLAVA. Dva a pol mesiaca alebo jedenásť týždňov ubehlo od atentátu na premiéra a o vyšetrovaní stále nie sú žiadne oficiálne informácie.
Právo informovať si vyhradila Generálna prokuratúra, ktorá mlčí. Zo situácie ťaží ministerstvo vnútra pod vedením šéfa Hlasu Matúša Šutaja Eštoka.
Koalícia totiž od začiatku dáva do pozornosti verziu, že atentátnik Juraj Cintula mal prepojenie na opozičné strany a nekonal sám.
Ministerstvo vnútra aj v utorok vydalo stanovisko, v ktorom vyslovuje presvedčenie, že vyšetrovanie preukáže nielen motívy, ale aj "ďalšie možné napojenia atentátnika".
Denník SME zozbieral fakty, ktoré sú doteraz známe, a pokúsilo sa zistiť, čo sa v prípade posunulo.
1. Pochybný zásah ochranky
Atentátnik na premiéra strieľal 15. mája na námestí v Hadlovej po výjazdovom zasadnutí vlády. Zasiahli ho štyri rany do brucha a bedrovej kosti.
Zábery z miesta činu podľa viacerých expertov ukázali, že ochranka premiéra nefungovala tak, ako mala. Aj zákrok po spustení streľby niektorí označili za chaotický.
“V súčasnosti sa nebudeme k veci vyjadrovať, aby sa zamedzilo zmareniu alebo sťaženiu objasnenia a vyšetrenie veci.
„
Šéf úradu na ochranu ústavných činiteľov Pavol Krejčí, ktorý patrí pod ministra vnútra, je však naďalej vo funkcii.
Ministerstvo v stredu v stanovisku pre SME napísalo, že čaká na výsledky vyšetrovania zásahu. Šutaj Eštok sa však hneď po streľbe postavil za Krejčího.
Postup ochranky prešetruje policajná inšpekcia. Ďalšou z vecí, ktoré sú predmetom preverovania, je únik informácií len pár hodín po streľbe.
Na internete sa objavilo video, na ktorom už zadržaný strelec v priestoroch policajnej stanice hovorí, že jeho motívom bol nesúhlas s krokmi Ficovej vlády. Zároveň bol na sociálnych sieťach zverejnený aj jeho občiansky preukaz.
Policajná inšpekcia odpovedala, že aj v tejto veci si právo informovať vyhradila prokuratúra. Prípad dozoruje Krajská prokuratúra v Trenčíne. Na otázku redakcie, v akom stave je vyšetrovanie a kedy by mohlo byť uzavreté, od utorka neprišla žiadna odpoveď.
2. Kto bol strelec z Handlovej
Strelca polícia zadržala a identifikovala bezprostredne po útoku. Bol ním 71-ročný dôchodca Juraj Cintula z Levíc. V minulosti sa prezentoval ako básnik, spisovateľ a občiansky aktivista so širokým záberom.
V roku 2016 sa neúspešne pokúsil založiť politické Hnutie proti násiliu. Kontaktoval sa vtedy aj s organizáciou Slovenskí branci. Ako spisovateľ sa hanlivo vyjadroval o Rómoch a migrantoch.
V období pred atentátom sa zúčastnil protivládnych protestov. Na jednom z nich bol aj počas predchádzajúceho výjazdového rokovania vlády v Dolnej Krupej. Žiadne priame prepojenie na niektorú z opozičných strán sa však doteraz nepreukázalo.
Aj keď brali Cintulu do vyšetrovacej väzby, pri výsluchu povedal, že nesúhlasí s politikou súčasnej vlády. Vyhlásil, že konal sám. Odmietol, že by chcel premiéra zastreliť. Tvrdil, že mieril tak, aby ho neohrozil na živote. Chcel vraj len dosiahnuť, aby Fico nemohol ďalej vykonávať svoju funkciu.
Do úradu sa Fico vrátil začiatkom júla. Verejne sa prvý raz ukázal 8. júla, keď išiel kontrolovať priebeh žatvy pri Voderadoch.

3. Vyšetrovanie prípadu
Dva dni po udalosti oznámil generálny prokurátor Maroš Žilinka, že informovanie o vyšetrovaní bude striedme. Uistil, že orgány činné v trestnom konaní urobia všetko pre náležité objasnenie veci. Verejnosť sa podľa Žilinku dozvie podstatné informácie, keď to stav konaní dovolí.
Najmä opozícia kritizovala, že tým prokuratúra vytvára priestor na šírenie rôznych dezinformácií. Šírila sa napríklad verzia, že priamo v dave na námestí mal Cintula pomocníkov - muža a ženu, ktorí sa pred streľbou vraj zapreli do bezpečnostnej zátarasy, aby ju ochranka nemohla prekonať.
Poprel to sám minister Eštok s tým, že polícia tých ľudí preverila a nemali s Cintulom nič spoločné.
Zároveň však Eštok prišiel s iným príbehom o možných spolupáchateľoch. Na tlačovej besede v nedeľu 19. mája oznámil, že asi dve hodiny po streľbe niekto vymazal konverzáciu z facebookového účtu Cintulu.
Denník N potom informoval , že priamo prevádzkovateľ facebooku, spoločnosť Meta, potvrdil, že zmazal Cintulovo konto. Urobil tak však až o niekoľko hodín neskôr. Ako to teda bolo s údajným vymazaním konverzácie, nie je doteraz známe.
O tom, že Cintula mal komplicov, hovoril Fico vo svojom prvom videu, ktoré zverejnil po atentáte 5. júna. "Nemám žiaden dôvod veriť, že išlo o útok osamelého pomätenca," vyhlásil.
V rovnakej rétorike ďalej pokračuje aj Šutaj Eštok, pod ktorého patrí polícia. Vo štvrtok 13. júna policajti vydali výzvu so žiadosťou o pomoc pri stotožnení dvoch mužov, ktorí boli v čase udalosti tiež na námestí v Handlovej.
Či vyšetrovanie ukazuje spolčenie Cintulu s ďalšími osobami, pre informačné embargo dodnes nie je známe. "V súčasnosti sa nebudeme k veci vyjadrovať, aby sa zamedzilo zmareniu alebo sťaženiu objasnenia a vyšetrenie veci," povedala hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.
K informáciám zo spisu majú prístup vyšetrovatelia, prokuratúra a obhajoba. Ako poškodená strana do neho môže nazerať aj premiér Fico.
Strana SaS v utorok 30. júla opätovne vyzvala koalíciu na vznik vyšetrovacej komisie, v ktorej by mala zastúpenie aj opozícia. Komisia by podľa predsedu strany Branislava Gröhlinga mohla okrem iného vyvrátiť dezinformácie, ktoré sa v súvislosti s atentátom šíria.
Ministerstvo vnútra mu v reakcii odkázalo, že aj Gröhlingove vystúpenia na námestiach proti Ficovi "boli jedným z hlavných dôvodov", prečo sa Cintula na streľbu odhodlal.

4. Čo je s Cintulom
Strelec Cintula je naďalej vo vyšetrovacej väzbe. Proti rozhodnutiu súdu o uvalení väzby si ani nepodal sťažnosť. Televízia Markíza ešte 28. mája informovala, že Cintulu preventívne umiestnili na psychiatriu vo väzenskej nemocnici v Trenčíne, kde je na pozorovaní.
Po vznesení obvinenia bola Cintulovi z úradnej povinnosti pridelená advokátka Martina Čierna. Už po pár dňoch však portál Startitup informoval, že sa jeho zastupovania vzdala z osobných dôvodov.
Novým obhajcom sa stal Branislav Šuba. Aj ten v stredu SME povedal, že od obhajoby odstúpil. Bližšie sa nechcel vyjadrovať.
Embargo na informácie z vyšetrovania Žilinka prelomil 4. júla, keď oznámil, že pôvodné obvinenie z úkladnej vraždy prekvalifikovali na terorizmus. Prakticky to pre 71-ročného Cintulu znamená, že miesto pôvodných dvadsiatich piatich rokov až doživotia mu automaticky hrozí doživotný trest.
Teroristický útok zákon kvalifikuje tak, že páchateľ koná v úmysle poškodiť ústavné zriadenie alebo obranyschopnosť štátu. Terorizmu sa dopúšťa aj ten, kto sa pokúsi závažným spôsobom zastrašiť obyvateľstvo alebo núti vládu, aby niečo konala, opomenula alebo strpela.

Beata
Balogová
