Bratislava 11. augusta (TASR) - Približne 400 menších miest a obcí bude mať podľa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a odborárov problémy so zvýšením platov učiteliek materských škôl. Škôlky sú totiž takzvanou originálnou kompetenciou obcí a financovať ich preto musia z vlastných rozpočtov. "Napriek vyššiemu výnosu z daní fyzických osôb budú mať mnohé obce absolútne menej prostriedkov ako vlani," povedal pre TASR podpredseda ZMOS Jozef Turčány. Navyše, s aktuálnym zvýšením platov od 1. júla sa na začiatku roka nepočítalo. Vzhľadom na to, že išlo o iniciatívu vlády, mala by podľa Turčányho nájsť na zvýšenie aj finančné prostriedky.
Ministerstvo financií (MF) s tým nesúhlasí. "Mestá a vyššie územné celky dostanú z výnosu daní fyzických osôb o približne 2 miliardy korún viac, než sa počítalo," spomenul hovorca MF Peter Papanek. Z toho mestám a obciam pripadne asi 1,5 miliardy korún. MF preto nevidí v tejto súvislosti dôvod na akékoľvek dodatočné uvoľňovanie prostriedkov samospráve.
Malé obce s menej ako tisíc obyvateľmi sa však nevyhnú ťažkostiam. "Na konci roka nám bude chýbať okolo 200 tisíc korún. Budeme musieť použiť prostriedky, ktoré by sme inak využili na investičné akcie, obnovu a údržbu," potvrdzuje starostka Ivanoviec v Trenčianskom okrese Mária Hládeková.
Bez problémov nie je ani nárast platov učiteľov základných a stredných škôl. V tomto prípade ide o prenesené kompetencie obcí a VÚC, teda financie na zvýšenie miezd by malo v plnej výške zabezpečiť ministerstvo školstva (MŠ). To pôvodne predpokladalo, že do konca roka by malo stačiť okolo 670 miliónov korún. Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZ PŠaV) Ján Gašperan upozorňuje, že bude potrebných minimálne o 130 miliónov korún viac. Financie chýbajú predovšetkým školám s malým počtom žiakov alebo tým, kde učí viac mladých učiteľov. Mladí pedagógovia totiž zaznamenali najvyšší nárast miezd. Nedostatok financií avizujú aj krajské školské úrady, cez ktoré sú prostriedky uvoľňované. MŠ však podľa Gašperana prisľúbilo, že bude k problémovým prípadom pristupovať individuálne. Presná suma potrebných finančných prostriedkov by mala byť známa po 15. septembri, keď sa aktualizujú údaje o počte žiakov a učiteľov.
Jednorazové zvýšenie platov učiteľov regionálneho školstva o 800 až 2 700 korún schválil parlament v marci. Polepšili si najmä mladí učitelia. MŠ ich tak chce motivovať, aby neodchádzali do lukratívnejších zamestnaní. Nárast miezd by sa však nemal zastaviť ani v budúcom roku. Z terajšieho priemeru okolo 16 tisíc korún by sa mali dostať nad úroveň 18 tisíc korún. MŠ aj z tohto dôvodu žiada navýšiť rozpočet rezortu o 3,5 miliardy korún na celkových približne 50 miliárd.