BRATISLAVA. Internetový denník Štandard zažaloval neziskový projekt Konšpirátori.sk, ktorý zostavuje verejný zoznam webov s dezinformačným, konšpiračným, propagandistickým či inak problémovým obsahom. Projekt naň denník zaradil v novembri, médium sa však obrátilo na súd a okrem ospravedlnenia žiada aj náhradu nemajetkovej ujmy vo výške 30-tisíc eur.
Medzičasom chcel Štandard dosiahnuť vydanie neodkladného opatrenia, vďaka ktorému by denník zo zoznamu zmizol ešte pred oficiálnym vydaním rozsudku. Mestský súd Bratislava III však žiadosť pred pár dňami zamietol, informovali Konšpirátori.sk.
Predmetný verejný zoznam je určený primárne pre marketérov a zadávateľov reklamy. Na báze dobrovoľnosti ho využívajú na ochranu dobrého mena svojich spoločností a produktov, konkrétne tým, že neinzerujú na pochybných webstránkach zo zoznamu.
Argumenty nepodložil dátami
Štandard súdu uviedol, že zaradením na zoznam mu v dôsledku narušenia dobrej povesti bezprostredne hrozí pokles návštevnosti, úbytok predplatiteľov a prípadne aj strata inzerentov.
Projekt tvrdí, že denník nepodložil údaje o spomenutom poklese návštevnosti či počte predplatiteľov. Samotný súd zároveň spochybnil aj argument o strate obchodných príležitostí. Štandard totiž na svojom webe nezobrazuje žiadnu online reklamu.
„Súd prvej inštancie v celom rozsahu potvrdil legitimitu zoznamu konšpirátorov ako prejavu konštruktívnej kritiky, ktorá je chránená právom na slobodu prejavu,“ komentoval rozhodnutie právny zástupca projektu Tomáš Kamenec z advokátskej kancelárie Paul Q.
Konšpirátori.sk predpokladajú, že denník využije možnosť odvolať sa proti rozsudku a o vydaní neodkladného opatrenia tak bude rozhodovať krajský súd.
Súdia sa už roky
Pre projekt Konšpirátori.sk, ktorý je prevádzkovaný rovnomenným občianskym združením, nejde zďaleka o prvý právny spor.
Dlhé roky sa súdi napríklad s dezinformačným portálom Hlavné správy, ktorý sa zo zoznamu snažil dostať podobným spôsobom ako Štandard. V marci 2020 dosiahol vydanie neodkladného opatrenia, no o dva roky neskôr rozhodnutie zrušil krajský súd. V októbri 2023 – po piatich rokoch čakania na samotné súdne pojednávanie – dal Mestský súd Bratislava IV za pravdu občianskemu združeniu. Dezinformátori sa však odvolali na krajský súd a spor pokračuje.
Podobný príbeh mal aj právny spor s ďalším dezinformačným médiom Hlavný denník. Rovnako dosiahol neodkladné opatrenie, ktoré po zhruba dvoch rokoch zrušil až Najvyšší súd SR. Na prípade bolo paradoxné to, že hoci dezinformačný denník bojoval za neodkladné opatrenie, na občianske združenie nikdy nepodal žalobu vo veci samotnej.
Doposiaľ najúspešnejší je kontroverzný český web Parlamentní listy. Ten dosiahol vydanie neodkladného opatrenia ešte v lete 2018 a na zozname nefiguruje dodnes. Súdny spor so slovenským občianskym združením totiž stále nebol uzavretý.

Beata
Balogová
