SME

V Česku zadržali mladíka, ktorý chcel útočiť na bratislavskom Pride

Mladíkovi hrozí až niekoľkoročný trest.

Na snímke účastníci 14. ročníka podujatia Dúhový Pride.Na snímke účastníci 14. ročníka podujatia Dúhový Pride. (Zdroj: TASR.)

PRAHA. Česká polícia podľa serverov Voxpot a Deník N zadržala na Morave v spolupráci so slovenskou políciou spoluzakladateľa skupiny, ktorá plánovala teroristický útok na Dúhový Pride v Bratislave.

Hovorca českej polície David Schön odmietol okolnosti prípadu komentovať, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa vrchného štátneho zástupcu v Olomouci Radima Dragouna vzal súd mladistvého Čecha do väzby pre obavu z marenia vyšetrovania a možného opakovania trestnej činnosti, informoval český Deník N. Mladík podľa neho nie je stíhaný za prípravu útoku na pochod v Bratislave, lebo od ďalšieho konania sám dobrovoľne upustil.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Po správe o protiteroristickej akcii prišlo desaťtisíc ľudí. Pride obišiel prezidentský palác z väčšej diaľky Čítajte 

Obvinený je z trestných činov založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu práv a slobôd človeka a z podpory a propagácie terorizmu. Dospelému by za to hrozil 15-ročný trest, v jeho prípade bude nižší.

"Okolnosti prípadu, ktorý vyšetrujú slovenskí kolegovia, nebudeme z taktických dôvodov žiadnym spôsobom komentovať," povedal spravodajkyni TASR hovorca českej polície David Schön. Dodal, že momentálne v ČR nie je známa žiadna hrozba útoku zo strany skupiny ani jednotlivca. Zostáva však všeobecné riziko s ohľadom na bezpečnostnú situáciu vo svete, vojnový konflikt na Ukrajine aj v Palestíne. Prípadné hrozby podľa neho česká polícia rieši aj v spolupráci s partnermi v zahraničí.

Slovenská polícia informovala o odhalení nebezpečnej skupiny ľudí, ktorá plánovala útok na bratislavský Pride 18. júla. Uviedla, že členovia skupiny medzi sebou šírili na rôznych internetových platformách neonacistickú symboliku, nenávistné prejavy a podnecovanie k násiliu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa českých médií proti nim zakročila 17. júla vo viacerých štátoch vrátane Česka. Práve na Morave kriminalisti z Národnej centrály proti terorizmu, extrémizmu a kybernetickej kriminalite zadržali neplnoletého Čecha. Podľa nich je spoluzakladateľom skupiny, ktorej členovia sa navzájom radikalizovali a plánovali zaútočiť v Bratislave.

Česká republika

Súvisiace témy: Bratislava
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 11 892
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 446
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 926
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 268
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 503
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 289
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 104
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 048
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Do príchodu záchranky mu zastavili krvácanie.


S bývalým riaditeľom Ľubošom Machajom o novej šéfke STVR.


a 1 ďalší
Premiér Robert Fico.

Ľudia sa zhodnú, že spoločenská atmosféra sa za rok zhoršila.


1
David Lindtner, Tibor Gašpar a Robert Kaliňák.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


6
SkryťZatvoriť reklamu