Príjemný víkend!
Do kín prichádza film režiséra Jiřího Mádla Vlny, ktorý je poctou odvážnym novinárom československého rozhlasu v auguste 1968. Kolegyňa Elena Akácsová sa hercov a herečiek v ankete pýtala, ktorý film či seriál o neohrozených a statočných novinároch sa ich najviac dotkol.
Reportér Daniel Bernát zas prináša recenziu na tento česko-slovenský film, na ktorom je neprehliadnuteľné prepojenie so súčasnosťou a to, ako presne sa film so svojím posolstvom trafil do tej „správnej“ doby.
Režisérovi Jirkovi Mádlovi veľmi záležalo na tom, aby vo filme Vlny hrala novinárku Věru Šťovíčkovú herečka Táňa Pauhofová. S jedinou novinárkou v mužskom kolektíve redakcie medzinárodného života, ktorá zohrala významnú úlohu v udalostiach augusta 1968, ju spája aj presvedčenie, že spraviť správne veci je ľahké.
Zhovárala sa s ňou reportérka Soňa Jánošová. S ďalšou angažovanou herečkou, Janou Kovalčíkovou, sa zas rozprávala reportérka Kristína Kúdelová. Nielen o jej novom filme Kavej, ktorý je v kinách, ale aj o jej účasti na predvolebnej kampani prezidentského kandidáta.
Prinášame vám aj fotogalériu diel najlepších mladých maliarov a maliarok, rady, na ktoré destinácie sa tento rok nevybrať na dovolenku či reportáž o lovcoch tornád alebo text popisujúci psychologické princípy, ktoré využívajú vrcholoví športovci aj počas olympiády.
Šesťdesiaty ôsmy? Veď je to takmer ako dnes

Je koniec roku 1967 a atmosféra je „blbá“. Ale v Redakcii medzinárodného života v Československom rozhlase sa s tým odovzdane nezmierujú. Ľudia okolo šéfredaktora Milana Weinera chcú robiť poctivú žurnalistiku. A ich poslucháči to dokážu oceniť. Rozhlas mal v tom čase veľký vplyv.
Do tejto redakcie sa ako technik dostane tak trochu náhodou (a nevierohodne) Tomáš. Zblíži sa tam najmä s uznávanou redaktorkou Věrou Šťovíčkovou (Táňa Pauhofová). Lenže jeho pozícia je zložitá, ŠtB totiž od neho chce, aby na nových kolegov donášal.
Režisér Jiří Mádl sa vo filme Vlny síce sústreďuje na neveľké časové obdobie, ale v tých niekoľkých mesiacoch sa diali zásadné veci, ktoré menili tvár krajiny. Po nástupe Alexandra Dubčeka do funkcie prvého tajomníka ÚV KSČ sa pomery začali uvoľňovať a črtala sa vízia socializmu s ľudskou tvárou. Ľudia žili nádejou.
Mádl venuje v príbehu dosť priestoru všetkému tomu, čo predchádzalo okupácii z augusta 1968. Pritom práve tá je pre film ťažisková. Na nej sa najviac ukazujú odvaha a profesionalita rozhlasových pracovníkov, ktorí sa nedali zastaviť vojakmi a hľadali všemožné spôsoby, ako udržať pri živote slobodné vysielanie.
Táňa Pauhofová: Rátam aj s možnosťou, že môže dôjsť k nejakému tichému zákazu

„S režisérom Jirkom Mádlom sme sa stretli pred mnohými rokmi a on mi už vtedy hovoril, že z témy augusta ´68 by chcel spraviť film, a pýtal sa ma, či by som bola ochotná s ním do toho ísť. Podľa toho, ako o filme rozprával, a tiež vďaka téme, som vlastne nemala pochybnosti. Je to presne ten typ projektu, ktorý mám najradšej. Kývla som naň teda ešte skôr, ako vznikla prvá verzia scenára,“ hovorí v rozhovore herečka TÁŇA PAUHOFOVÁ, ktorá stvárňuje v snímke Vlny jednu z hlavných postáv.
„Potom prešlo veľmi dlhé obdobie, počas ktorého Jirka pracoval na tom, aby film vedeli financovať, a zároveň mne prišlo do života veľmi veľa vecí. A potom som otehotnela. Mala som pocit, že je to najhoršie načasovanie na svete. Nesmierne som sa tešila, že čakám dieťa a nikdy nič by som na tom nemenila, ale zároveň tu bola ponuka, akú človek nedostáva len tak. Ruku na srdce, nestáva sa veľmi často, že máme príležitosti, o ktorých od začiatku človek vie, že ich chce robiť. Keď sa ukázalo, že na strane produkcie je ochota počkať na mňa, spadol mi fakt veľký kameň zo srdca,“ dodáva.
Pred vyše mesiacom podporila nezávislosť spravodajstva v televízii Markíza a či sa niečo stane, sa podľa nej ešte uvidí. „Zatiaľ nie sme v takom období normalizácie, že po jednom podpise príde okamžitá informácia: Skončila si. Ale vzhľadom na to, akou cestou sa tu všetko uberá, rátam aj s možnosťou, že k nejakému tichému zákazu môže dôjsť. S tým asi rátal každý, kto sa pod túto iniciatívu podpísal,“ myslí si Pauhofová.
Novinári sú hrdinovia bez uniforiem

Ktorý film či seriál o statočných novinároch sa vás najviac dotkol? V ankete odpovedajú aj herec Juraj Hrčka či herečka Katarína Šafaříková.
Stand-up komik a glosátor relácie Sedem, Michael Szatmary, hovorí:
„Filmy o statočných a neohrozených novinároch mám rád. Sú to totiž hrdinovia bez uniforiem. Nie sú to vojaci alebo politici, ktorých chráni štát, práve naopak. Na vlastnú päsť a často so strachom o vlastný život odhaľujú pravdu.
Ak mám vybrať jeden, tak to bude asi film Všetci prezidentovi muži s Dustinom Hoffmanon a Robertom Redfordom. Je to skutočný príbeh dvoch novinárov, ktorí odhalia aféru Watergate, vďaka čomu musel odstúpiť vtedajší prezident Nixon. Síce staršia snímka, ale skvelo natočená a veľmi pozerateľná aj dnes.
Z novších filmov si zaslúži uznanie Fincherov Zodiac o karikaturistovi z novín, ktorý pátra po sériovom vrahovi.“
Herečka Kovalčíková: Dúfala som, že po tridsiatke budem žiť inak, možno aj na vyššej úrovni

Energiou, humorom, duchaplnosťou, priateľským postojom, tým všetkým pôsobí JANA KOVALČÍKOVÁ ako magnet na svojich divákov a vďaka tomu je dnes jednou z našich najpopulárnejších herečiek.
Aj keď sme sa stretli preto, aby sme sa porozprávali o jej novej komédii Kavej, veľmi rýchlo sa naša debata zvrtla aj na témy, pri ktorých je jej ťažko. Často plačem, nadávam, niekedy aj agresívne, hovorí.
Pocity smútku sa v nej ešte zintenzívneli po tom, ako sa rozhodla aktívne podporiť Ivana Korčoka v boji o prezidentský úrad a mala možnosť nazrieť do zákulisia jeho kampane.
"Prestala som nám ľudsky rozumieť. Asi by som sa mala prestať verejne vyjadrovať," konštatuje. No z jej živého pohľadu je pritom zrejmé, že to nie je spôsob, akým reaguje na svet. Napokon, po Pohode vraj došla na jednu filozofickú úvahu, ktorú by vraj bolo dobré vyskúšať.
Aj zlatá medaila môže priniesť depresiu. Ako sa špičkoví športovci vyrovnávajú s tlakom?

Účasť na olympijských hrách je pre každého športovca nevídaný úspech. Výnimočné sú aj strachy a stresy, ktoré s ňou súvisia.
Bez ohľadu na to, či športovec súťaží o zlato v päťboji, streľbe alebo kolektívnom športe, psychológia hrá dôležitú úlohu pri víťazstve aj neúspechu.
"Na nedávnych olympijských hrách sme videli, akú duševnú daň si môže vybrať súťažiť na najvyššej úrovni. Na olympiáde v Tokiu odstúpila americká gymnastka Simone Bilesová z piatich disciplín," upozorňuje v texte na portáli The Conversation Mike McGreary, športový psychológ z Keele University vo Veľkej Británii.
Svoj duševný pád, ktorý sa dostavil po olympiáde, opísal aj 23-násobný olympijský šampión v plávaní Michael Phelps.
Aj keď je víťazstvo na dosah, stačí čo i len malá chyba na to, aby športovci prišli o medailu. Aké psychologické princípy teda využívajú na to, aby mali sústredenú myseľ a dokázali podať špičkový výkon aj pod tlakom?
Pomenúvajú problémy, s ktorými sa mladá generácia stretáva. Pozrite si najlepšie maľby roka

Ekológia, osobnostný rast, postavenie žien v spoločnosti, vyrovnávanie sa s telesnosťou, materstvo či mentálne zdravie a dospievanie.
Aj tento rok prináša finále súťaže Maľba 2024 silné témy, ktoré dominujú spoločnosti a reagujú na každodennú realitu. Súťaž zverejnila zoznam aktuálnych finalistov a finalistiek.
"Je dôležité, že maľby pomenúvajú problémy, s ktorými sa mladá generácia stretáva a vyrovnáva. Je dôležité, že tvorba je angažovaná, reaguje na každodennú realitu, aktuálnu situáciu či históriu dejín umenia - vizualizuje stavy, pocity a vnemy," hovorí odborná poradkyňa súťaže Nina Gažovičová.
Pozrite si dvadsiatku najlepších mladých maliarov a maliarok.
Osem dovolenkových destinácií, ktorým sa v lete vyhnite. Ktoré miesta neodporúča Milan Bez Mapy?

Nechcete sa v lete tlačiť s tisíckami spotených turistov v malých uličkách malebných talianskych či gréckych mestečiek, len preto, že ste videli zopár dokonalých videí na instagrame alebo tiktoku?
Zostavili sme zoznam piatich destinácií v Európe, ktorým by ste sa mali toto leto vyhnúť, ak nechcete priliať olej do ohňa masového turizmu a stratiť nervy.
Tromi destináciami navyše prispel travel Bloger Milan Bez Mapy. Ide pritom o destinácie, ktoré milujú mnohí slovenskí dovolenkári.
Kým ostatní utekajú, my sa blížime. Aké je to byť lovcom tornád?

Len málo vecí je takých vzrušujúcich - a desivých - ako tornádo. Je to zdanlivo nadpozemský prejav sily, krásy a chaosu. Pri pohľade na tornádo urobí väčšina (príčetných) ľudí všetko pre to, aby sa dostali preč… A potom sú tu lovci búrok.
Sme ľudia, ktorých vidíte uháňať k búrkam v pancierových nákladných autách alebo v otlčených autách z požičovne a kričať na oblohu s fotoaparátmi namierenými nahor. Niektorí sú výskumníci, iní sú len závislí od adrenalínu. Niektorí pracujú pre médiá a iní sú len obyčajní blázni s mobilným pripojením a plnou nádržou.
Všetci sú tam však s rovnakým cieľom: byť svedkami jedného z najmystickejších, najhypnotickejších a najničivejších javov nahnevanej prírody. Nový film „Twisters“, s hollywoodskymi hercami v hlavných úlohách, ktorí prenasledujú tornáda, nemá od zobrazenia skutočných naháňačiek až tak ďaleko, no zamlčiava časť práce a problémov, ktoré sú s nimi spojené.
Aké je to naozaj žiť život prenasledovateľa búrok?
Pečeň je bystrý orgán, vie aj to, či fajčíte. Čo by chcela jesť, keby mala na výber?

Vykonáva stovky funkcií, bez ktorých by sme nemohli žiť. Pečeň udržuje zdravú hladinu cukru v krvi a všetko, čo zjeme, pretvorí na bunky, enzýmy a iné molekuly.
Okrem toho vytvára aj žlč a skladuje látky, ktoré sa neskôr premenia na energiu. Pracuje tiež ako filter, pretože zachytáva liečivá a odpadové látky v krvi, ktoré sa následne vylučujú.
"Pečeň má pozoruhodnú regeneračnú schopnosť. Svoje tkanivo dokáže obnoviť aj po značnom poškodení, pričom niekedy na to stačí aj 25 percent zdravého tkaniva. To jej umožňuje zotaviť sa z poškodenia, ktoré spôsobili toxíny alebo chirurgické odstránenie časti orgánu," vysvetľuje pre SME výživová špecialistka Nikoleta Šimonová.
No aj regeneračná schopnosť pečene má svoje limity. Ak sa prekročia, dochádza k jej trvalému poškodeniu.
A práve pečeň je podľa odborníkov orgán, ktorému dávame v 21. storočí poriadne zabrať.
Prísť o prsník je len časť problému. Niektoré ženy si po chemoterapii neoblečú ani bundu

„Do dnešného dňa ku mne chodia ženy s ponožkami alebo pančuchami v podprsenke. Ženy, ktorým nikto nepovedal, že existujú silikónové epitézy a po odstránení prsníka by ich mali nosiť, aby predišli ďalším zdravotným problémom,“ vraví Anna Brňáková. Už viac ako desať rokov pomáha ženám, ktoré v dôsledku onkologického ochorenia prišli o prsník, vrátiť sa späť do aktívneho života.
Okrem výberu správnych pomôcok najnovšie napísala aj knihu s názvom A čo PO TOM?, ktorá je praktickým sprievodcom pre ženy po mastektómii. „Rakovina prsníka automaticky neznamená smrť a strata prsníka neznamená koniec aktívneho života. Je dôležité, aby sa ženy vedeli s novou situáciou popasovať najmä v prvom roku po operácii, pretože ten je najnáročnejší,“ vraví autorka.
Víkendový recept

Sú malé, guľaté a plné vitamínov. Pripravili sme si pre vás recepty na nepečené čučoriedkové zákusky.
Ďakujeme, že ste časť svojho víkendu strávili so SME. Prajeme vám úspešný štart do budúceho týždňa a uvidíme sa opäť v sobotu.

Beata
Balogová
