SME

Komentátor Šídlo: Motivácia Babiša k moci je obchodná, u Fica je to pomsta celému Slovensku

Česko je asi najviac proizraelská krajina v celej Európskej únii, tvrdí.

Text je prepisom z relácie Rozhovory ZKH, ktorá vznikla pre video.sme.sk. Prepísala ho Zuzana Beneková.

Slovensko je rozorvané a rozdelené na polovicu. Česi majú trocha iný príbeh, no už o rok môže byť Česko úplne inou krajinou. Prieskumy valcuje Andrej Babiš, ktorý len nedávno vstúpil v europarlamente do frakcie s Viktorom Orbánom.

"Andrej Babiš nie je politik. Andrej Babiš je biznismen. On nerozumie demokracii. Vôbec nevie, čo to demokratické princípy a kroky sú, on je proste väčšinový majiteľ čohokoľvek vrátane Českej republiky," hovorí komentátor a novinár Seznamu JINDŘICH ŠÍDLO.

SkryťVypnúť reklamu

Aká je atmosféra v Česku?

Teraz sme mali trochu pokoj, rok a pol neboli žiadne voľby.

Blížime sa do roku, ktorý bude v Česku mimoriadne dôležitý, pretože máme krajské voľby. A potom máme o rok snemové voľby, ktoré budú kľúčové. Po nich Česko môže byť iná krajina. Budúci rok to bude takmer s istotou posledný súboj Petra Fialu, súčasného predsedu vlády, s Andrejom Babišom.

Pravicových extrémistov sme mali v parlamente už pred desiatimi rokmi. Vy máte teraz Filipa Tureka, ktorý má v zbierke aj hákové kríže, aj hajloval. Boli to nejaké epizódky, za ktoré sa ospravedlnil, ale rozhodne je to antisystém.

Čiastočne áno, až na to, že jemu sa páči žiť luxusný život v systéme.

Filip Turek nie je svojou podstatou neonacista, nie je český Kotleba. Ale je exhibicionista, ktorý je schopný urobiť takmer čokoľvek, aby si ho ľudia všimli, je to taký mačista. Jeho výroky o ženách sú úplne neuveriteľné. Ale neoznačoval by som ho priamo za nacistu.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

SPD a Trikolóra, to je tiež antisystém, môžu uspieť v parlamentných voľbách?

SPD to už dokázalo trikrát, raz s iným názvom.

V tomto voličskom segmente sa hlásia Andrej Babiš, Tomio Okamura s SPD, Filip Turek a podobne. Otázka je, ako sa navzájom pobijú. Zdá sa však, že sila Tomia Okamuru klesá.

Problém českej opozície a popis českej politiky spočíva v tom, že vláda, ktorú teraz máme, vládne len preto, že minule prepadlo milión hlasov. Aj v opozícii už prišli na to, že to nemôžu nabudúce dopustiť.

Ono to vyzerá, že si Česi vybrali prozápadnú, stredopravicovú liberálnu vládu. Nevybrali.

Ďalšie, čo by sme mohli mať spoločné, je možno aj situácia v médiách. Česká televízia, tam vidíme neustále politické tlaky, podobne ako na verejnoprávnu televíziu na Slovensku. Médiá vlastnia v poslednom čase lokálni milionári a miliardári. Vidíme, že Babišove médiá kúpil Karel Pražák, tiež je otázne, pre koho to kúpil a koho záujmy háji. Máme spoločné riziko, že koncentrácia médií už nie je v rukách nemeckých alebo amerických konglomerátov, ako to bolo kedysi, ale lokálnych hráčov, ktorí majú nepochybne lokálne záujmy. Nie je to to riziko, ktoré by sa mohlo objaviť v Česku v najbližších rokoch?

SkryťVypnúť reklamu

My sme to už zažili, keď si Andrej Babiš po vstupe do politiky zaobstaral najväčšie vydavateľstvo Mafra, ktoré teraz predal. Keď sa pozriete na obsah tých médií, tak je úplne rovnaký ako za jeho čias.

Na časy nemeckých majiteľov budeme spomínať ešte s láskou, ako na veľmi osvietený čas veľmi osvietených majiteľov. Čo sa však mení, je situácia verejnoprávnych médií a ona sa mení celosvetovo.

Debata o tom, čo má byť verejná služba v roku 2024 a čo televízia a rozhlas majú vysielať, je úplne legitímna. Česká televize sa snaží balansovať v situácii, v ktorej je. Na jednej strane sa jej podarilo vylobovať zvýšenie poplatkov. Na druhú stranu, ak sa ujme vlády Andrej Babiš a jemu myšlienkovo naklonená koalícia, tak českú televíziu čaká to, čo slovenskú, keď poplatky budú zrušené a bude sa platiť zo štátneho rozpočtu, čo je začiatok konca.

SkryťVypnúť reklamu

Česká televize je však ešte v pomerne dobrej kondícii. Podarilo sa jej vrátiť po nástupe Novy a Primy do pozície najsledovanejšej televízie.

Naša vláda sa snaží opraviť vzťahy s Českom, ktoré sú narušené. Nový prezident Pellegrini išiel na prvú návštevu k vám, a aj prezident Pavel vyzeral, že to chce trošku upokojiť. Aký vážny je politický rozkol medzi Českom a Slovenskom?

Vzťahy sa zhoršili za posledné roky, ale to nie sú vzťahy medzi ľuďmi alebo národmi, ale vzťahy medzi tými dvoma vládami. To, že medzi tými vládami sú jednoznačne odlišné pohľady na niektoré veci, je taktiež zrejmé.

Tie vzťahy to nejako hlboko nepoškodí a zase sa vrátia vo chvíli, keď vyhrá voľby Andrej Babiš a prípadne sa stane predsedom vlády.

To sa potom zásadne zmení, nie? Budú mať k sebe zasa blízko.

SkryťVypnúť reklamu

Budú mať k sebe veľmi blízko. Ono sa čakalo a dosť veľa hovorilo o tom, že Smer vstúpi do tej novej frakcie. Vzťahy Roberta Fica s Andrejom Babišom, alebo s touto vládnou garnitúrou na Slovensku, sú úplne iné než vzťahy Petra Fialu.

Keď už ste spomínali frakciu, máte nejaké vysvetlenie, prečo tam Andrej Babiš a jeho ANO vstúpili práve s Viktorom Orbánom a Smer Roberta Fica nie?

Čo sa týka motivácií Smeru, tak to by som nechal na slovenských novinárov. U Andreja Babiša je to dané tým, že on celú politiku smeruje k jedinému cieľu a to sú voľby 2025.

Ďalšia vec je, že ak niekoho obdivuje v politike, tak je to Viktor Orbán. Sám Babiš zistil, že nikdy nedokáže Česko ani pri veľkom volebnom víťazstve zmeniť tak, ako už dokázal zmeniť Orbán Maďarsko, a ako teraz Robert Fico a jeho väčšina mení Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

Aký je prezident Petr Pavel?

Pre mnoho Čechov bolo rozhodujúce to, že už tam nesedí Miloš Zeman. Najmä z dôvodu jeho zahraničnopolitickej orientácie smerom na Rusko. Dôležité pre mnoho ľudí je, že Pavel vyzerá a správa sa inak, a hovorí iné veci než Miloš Zeman.

To prezidentstvo je pomerne primerané. Prezident robí niektoré kroky, ktoré sú správne, symbolické. Podarilo sa mu pomerne slušne obmeniť Ústavný súd. No urobil zásadnú chybu, ktorú si uvedomil, pretože bol za to aj veľmi ostro kritizovaný. Niekedy tento rok povedal, že nebude opäť kandidovať, a zniesla sa naňho pomerne silná kritika.

To nemôže povedať, keď mu zostávajú ešte štyri roky mandátu. Pretože, kto ho bude brať vážne?

Ako sa to môže zmeniť, ak bude premiérom Andrej Babiš a náhodou sa rozhodne ísť cestou Roberta Fica, že bude páliť na prezidenta ako na hlavnú obeť?

SkryťVypnúť reklamu

On bude hrať nesmierne dôležitú rolu po voľbách, pretože prezident menuje predsedu vlády a môže vymenovať kohokoľvek. To je jeho najväčšia ústavná právomoc, okrem menovania ústavných sudcov, ktorých musí potvrdiť senát.

Uvidíme, čo sa stane. Babiš je schopný sa k Pavlovi správať slušne, aj keď ho systematicky označuje za prezidenta vlády koaličnej pätice. Tam sa prvýkrát ukáže, aký je Petr Pavel silný politik, pretože zatiaľ to tak úplne ukazovať nemusel.

My sme na Slovensku zažili atentát na Roberta Fica. Spojené štáty zažili atentát na Donalda Trumpa. Nemalo by toto vystrašiť lídrov, ktorí pracujú so strachom?

Malo by to vystrašiť každého, pretože tu sa končí bežná politická agresia. Politická agresia je vždy nejako prítomná, ale vo chvíli, keď vidíte, kam ste tú spoločnosť aj vy dostali, tak by ste nad tým mali začať premýšľať.

SkryťVypnúť reklamu

Ja som z toho úprimne vydesený, pretože nikdy nemôžete vylúčiť to, či sa v spoločnosti objaví šialený jedinec, ktorý niečo také urobí. My sme zažili streľbu na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity pred Vianocami. Kto to mohol odhadnúť?

Má niečo Andrej Babiš spoločné s Robertom Ficom?

Andrej Babiš nie je politik, ale biznismen. On nerozumie demokracii. Vôbec nevie, čo to demokratické princípy a kroky sú, on je proste väčšinový majiteľ čohokoľvek vrátane Českej republiky.

Jednu vec by som tam ale našiel. Ako som to pochopil, Robert Fico sa nikdy nevzdáva. No a to je presne prípad Andreja Babiša. Tú vôľu k moci majú, ale nie s rovnakou motiváciou. Motivácia k moci u Andreja Babiša je predovšetkým obchodná, no u Roberta Fica to je skôr pomsta jednotlivým ľuďom a celému Slovensku dohromady.

SkryťVypnúť reklamu

Babiš má podľa vlastných slov bližšie k Trumpovi než k Rusku. Ako sa to zmení v Česku, keby vyhral Andrej Babiš a bol by premiérom?

Celé roky hovorím, že Andrej Babiš nie je proruský politik. On nemá v Rusku žiadne obchodné záujmy. Naopak, niekoľkokrát tam nepekne narazil. Radšej bude na francúzskej riviére vo svojej reštaurácii a v Bielom dome, než v Kremli a na Kryme.

Aj na rozdiel od Slovenska zmluva DCA so Spojenými štátmi v Česku prešla takmer bez problémov. Andrej Babiš bol ten, kto vyhnal z Prahy ruských diplomatov, teda agentov a špiónov po Vrběticiach a to musel byť veľmi ťažký krok.

Teraz prvýkrát v súvislosti s tou frakciou on, respektíve jeho ľudia urobil niečo, čo bolo jasné vyjadrenie gesta proti Ukrajine. A to bolo hlasovanie o rezolúcii o pomoci Ukrajine v europarlamente, kde sa zdržali.

SkryťVypnúť reklamu

Zaviedol si aj ukrajinské okienko na sociálnych sieťach, kde opisuje, čo zlé Ukrajinci urobili v Česku. To pred niekoľkými mesiacmi nerobil. Je otázka, ako dlho môžete chodiť s tým granátom v ruke, než v nej vybuchne.

Ešte nebezpečnejšie je to, že hnutie ANO začína spochybňovať potenciálne výsledky volieb v roku 2025. Česko bude mať veľmi pravdepodobne po prvýkrát korešpondenčnú voľbu a on používa trumpovské argumenty, že je to snaha, ako ukradnúť voľby.

Robert Fico tiež nie je proruský politik, vždy bol prozápadný politik, ale robí to zrejme účelovo. A prečo by to nezačal robiť účelovo aj Andrej Babiš?

Tam musíte nájsť hranicu medzi tým, čo ľuďom hovoríte, a tým, čo v skutočnosti robíte. Pokiaľ viem, tak prezident Pellegrini prišiel na summit NATO do Washingtonu a povedal, že Slovensko musí zbrojiť. A to je presne dilema Andreja Babiša. On nikdy tú hranicu neprekročil. Ale je pravda, že ako sa mení atmosféra, tak sa mení jeho rétorika a tá môže byť v politike veľmi nebezpečná.

SkryťVypnúť reklamu

Česko sa nestane proruskou krajinou. Česko sa nestane Maďarskom. Česká vláda robí veľa chýb a možno preto zaslúžene prehrá budúce voľby. Ale ak tá vláda urobila niečo dobre, tak je to politika voči Ukrajine.

Bol aj u vás takou veľkou témou otvárací ceremoniál v Paríži?

Bola to téma na sociálnych sieťach skôr v piatok večer, keď ľudia pozerali a mali pocit, že to musia okomentovať. Rozhodne to nekomentovali politici.

Ďaleko väčšia téma je porážka našej tenistky Barbory Krejčíkovej s vašou slovenskou nastupujúcou superhviezdou, a fakt, že sme dlho nemali žiadnu medailu.

Čím to je, že rôzne témy rozčuľujú Čechov a rôzne Slovákov? U nás sú to teraz konzervatívne témy voči queer ľuďom, nejaký progresivizmus a podobne. U vás máte stranu, ktorá sa volá Motoristé. Čím to je?

SkryťVypnúť reklamu

Asi sú tie krajiny od seba viac odlišné, než sme si mysleli, keď sme boli spoločným štátom. A možno to bol tiež dôvod, prečo sme sa rozdelili.

My máme 18 rokov registrované partnerstvá a vôbec nič sa nestalo, Česko trpí tak, ako trpelo predtým. Teraz riešime manželstvá pre všetkých a 70 percent Čechov je podľa prieskumu za. V Česku je veľká téma možnosť kúpiť si auto so spaľovacím motorom aj za niekoľko rokov a migrácia. Ale hlavná téma je ekonomika.

Čím to je, že tá diskusia v Česku je o toľko proizraelskejšia ako na Slovensku?

Česko je asi najviac proizraelská krajina celej Európskej únie a to je aj vec historická. Naviazanie vzťahov s Izraelom bolo v Česku jedným z momentov, ktoré definovali znovuobnovenie slobody v roku 1990 a na návštevu Václava Havla v Knessete v marci 1997 sa dodnes spomína.

SkryťVypnúť reklamu

Tá debata je dosť jednostranná, i keď hlasy, že už nemôžeme prehliadať to, či je nutné, aby sa Izrael bránil spôsobom, ktorý ukazujú v Gaze, silnejú.

Prečo Česko nie je také polarizované ako Slovensko?

Vo filme Adela ešte nevečerala Michalovi Dočolomanskému hovorí Rudolf Hrušinský „my sa, prosím, fackujeme". Česko rozdelené názorovo je a vždy tie dva tábory boli.

Blížime sa k chvíli, keď česká politika síce žije v dvoch blokoch, ale všeobecne by jej pomohlo, keby tie hranice začali byť znovu priestupné.

Strana Piráti vyzerala, že má nakročené na úspech. Prečo im to vôbec nevyšlo?

Ja by som ich ešte neodpisoval, pravidelne v prieskumoch sú niekde medzi 10 a 11 percentami.

Jedna vec je zlá a to, že majú vlastnosť obťažovať svojich voličov svojimi vnútornými záležitosťami. Keby som bol Ivan Bartoš (predseda strany - pozn. red.), tak prvé, čo by som urobil, zavrel by som pirátske fórum, kde riešia otvorene svoje vnútrostranícke problémy.

SkryťVypnúť reklamu

Je asi jasné, že Andrej Babiš má našliapnuté na to, že bude premiér. Čo robí vláda Petra Fialu zle?

Je úplne tragická v spôsobe, akým komunikuje a vysvetľuje svojim voličom veci.

Ľudia sú už všeobecne nervózni, už by zase chceli späť to, čo kedysi mali. Česko spadlo do problému najskôr s covidom a potom s vojnou, predtým žilo v nevídanej prosperite. Andrej Babiš sa o ňu nijako nezaslúžil, ale výborne ju predával. Táto vláda akoby nie je schopná šíriť dobrú náladu. Nemá ľuďom čo ponúknuť.

Jej najsilnejší motív do ďalších volieb je, že budú hovoriť: pozrite, Babiš je ako Fico, pozrite sa, čo sa deje na Slovensku. Antibabiš bude znovu najsilnejšou kartou českej volebnej kampane, a bohužiaľ, nemajú čo viac ponúknuť.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 109
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 933
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 428
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 314
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 964
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 101
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 588
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 276
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu