Slovenský olympijský dom v Paríži organizátori nazvali Maison Slovaque. Ponúka tradičnú slovenskú kuchyňu, nápoje a platí sa v ňom dukátmi. Štát za neho zaplatí takmer 1,5 milióna eur.
Profesor Allan Lichtman je v Spojených štátoch asi najvyhľadávanejším expertom na odhad volebných výsledkov. Od roku 1984 dokázal správne predvídať výsledky takmer všetkých prezidentských volieb. Jeho prognostický model vychádza z modelu predpovedania zemetrasení v Sovietskom zväze.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Olympijský dom v Paríži je na dukáty. Štát vyjde takmer na 1,5 milióna eur
- Hlas vyplatil letisku v Očovej vyše 30-tisíc eur. Pellegrini mlčí, či za jeho lety
- Vyhrá Trump alebo Harrisová? Vytvorte si prognózu podľa modelu amerického historika
- Vedec roka: Malý náraz a totálna škoda. Bezpečnosť karosérie Tesly je otázna
- Nešla mi zaradiť šestka. Akoby som mala zatiahnutú brzdu, vravela Gajanová. Pritom zabehla rekord
- Swiftmánia prichádza do Varšavy a Viedne. Taylor Swift je väčší fenomén než olympiáda
Olympijský dom v Paríži je na dukáty. Štát vyjde takmer na 1,5 milióna eur

Slovenský olympijský dom v Paríži organizátori nazvali Maison Slovaque. Je v parku La Villette, kde majú svoje domy aj ďalšie štáty vrátane Česka. Centrum má v reštaurácii Ventrus.
Prevádzku domu zabezpečuje firma Slovenská olympijská marketingová, ktorá patrí pod olympijský výbor. Spolupracuje s národnou organizáciou pre propagáciu cestovného ruchu Slovakia Travel.
Na otázku, aké sú náklady na prevádzkovanie domu, organizátori neodpovedali. V stanovisku zástupca olympijského výboru Peter Pašuth len napísal, že je financovaný z ich peňazí, „v kombinácii s prostriedkami zo štátneho rozpočtu schválenými vládou“.
Vláda peniaze schvaľovala 20. novembra 2023. Z rozpočtu, ktorý má SME k dispozícii, vyplýva, že išlo predbežne o 1 450 000 eur. Z rozpočtu štát zaplatil 900-tisíc. Agentúra Slovakia Travel poskytla 430-tisíc a olympijský výbor 120-tisíc eur.
V Paríži je dom prvý raz prístupný aj verejnosti, v minulosti bol len pre oficiálnych hostí. Ponúka tradičnú slovenskú kuchyňu a nápoje. Varí v ňom známy šéfkuchár Vladimír Morochovič.
Pred príchodom sa návštevníci musia z bezpečnostných dôvodov zaregistrovať na internetovej stránke domu. Pri vstupe si treba kúpiť dukáty vo forme plastovej karty, ktorými sa v dome platí. Jeden dukát stojí štyri eurá. Kúpiť si zaň možno limonádu. Pivo stojí dva dukáty, klobása tri.
Hlas vyplatil letisku v Očovej vyše 30-tisíc eur. Pellegrini mlčí, či za jeho lety

Peter Pellegrini letel ešte ako premiér v roku 2019 vládnym špeciálom na operetu do Nemecka. Tento rok zas využil súkromné lietadlo ako prezidentský kandidát pri presune na stretnutie s občanmi v Kráľovskom Chlmci.
Výročná správa Hlasu, ktorý Pellegrini zakladal, vyvoláva otázky, či mu jeho lietanie neplatí strana, kde má síce pozastavené členstvo, ale je aj čestným predsedom. Po minuloročných voľbách má Hlas nárok aj na príspevok za voľby zo štátnej pokladnice.
Do zverejnenej správy Hlas napísal, že medzi jeho dodávateľmi bolo minulý rok aj Letisko Očová. Strana mu zaplatila viac než 34-tisíc eur. Za čo presne, z dokumentov nevyplýva. O letisku v Očovej je známe, že z neho s obľubou lieta Pellegrini, ktorý si práve tam pred pár rokmi urobil licenciu súkromného pilota.
Portál Aktuality.sk si tiež pred pár mesiacmi všimol, že Pellegriniho niekdajší poslanecký asistent, dnes už poslanec za Hlas Miroslav Čellár, si na očovskom letisku kúpil od štátu hangár. Jeho firma PT Group zaň zaplatila 12-tisíc eur.
Na otázky, či priestor s označením hala Husár slúži na parkovanie lietadla, ktorým lieta Pellegrini, šéf Hlasu a prezident neodpovedal.
Aj s otázkou, za čo vlastne platil Hlas očovskému letisku a či služby letiska nevyužíval osobne Pellegrini, prezidentova hovorkyňa Patrícia Macíková odkázala SME na stranu Hlas s tým, že Pellegrini sa vyjadrovať nebude. Otázky zostali bez vysvetlenia aj po oslovení Hlasu, ktorý dnes vedie Matúš Šutaj Eštok. Napriek urgenciám sa strana od stredy k téme nevyjadrila.
V krátkosti z domova:
- Trenčianska chobotnica: Skupina ľudí, ktorá je zrejme za minulotýždňovým kolapsom kardiológie vo Fakultnej nemocnici Trenčín, si posilňuje pozície na ministerstve zdravotníctva. Po tom, ako sa v júni stal šéfom služobného úradu ministerstva Tomáš Lorenc, sa na ňom objavil aj Adam Kalužay.
- Vlády špeciál: Vo štvrtok pristálo vládne lietadlo vo Philadelphii, aby sa tak spustil prevoz východniarky Alexandry, ktorá je v kóme, domov. Na palube bol aj druhý zranený Slovák. Vládny špeciál s dvomi zranenými napokon pristál na Slovensku v sobotu o pol siedmej ráno.
- Rada STVR: Novými členmi Rady Slovenskej televízie a rozhlasu sa stali Peter Benčurík, Jozef Krošlák, Lukáš Machala a Jarmila Mikušová. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová ich vymenovala vo štvrtok na základe výberového konania. Zvyšných piatich členov rady zvolia poslanci na základe návrhu parlamentného výboru pre kultúru a médiá.
Vyhrá Trump alebo Harrisová? Vytvorte si prognózu podľa modelu amerického historika

Je to Nostradamus prezidentských volieb, hovorí o profesorovi Allanovi Lichtmanovi moderátorka vo videu denníka New York Times. Dnes 77-ročný akademik z Brooklynu je v Spojených štátoch asi najvyhľadávanejším expertom na odhad volebných výsledkov.
Od roku 1984 dokázal správne predvídať výsledok takmer všetkých prezidentských volieb, vrátane tých v roku 2016, keď väčšina prieskumov verejnej mienky naznačovala víťazstvo demokratky Hillary Clintonovej, ale porazil ju republikán Donald Trump.
Trump vtedy síce prehral v ľudovom hlasovaní, ale vzhľadom na nepriamy systém volieb vyhral hlasovanie v Zbore voliteľov. Lichtman, ktorý predvídal jeho víťazstvo v ľudovom hlasovaní, potom upravil svoj model poznámkou, že sa vzťahuje na víťazstvo kandidáta v Zbore voliteľov.
Okrem toho Lichtmanovi „uleteli“ iba jedny voľby. V roku 2000 predvídal víťazstvo demokrata Ala Gora, no vyhral George Bush mladší. Boli to od roku 1888 prvé voľby, v ktorých prezidentské kreslo obsadil kandidát, ktorý prehral ľudové hlasovanie.
Lichtman svoj model zhrnul v knihe Keys to the White House (Kľúče od Bieleho domu) a na jeho základe pravidelne publikuje videá na youtube. Lichtman prezidentské voľby vníma ako rozhodovanie medzi tým, či si vládnuca strana dokáže alebo nedokáže udržať Biely dom. Lichtmanov prognostický model vychádza z modelu predpovedania zemetrasení v Sovietskom zväze.
V krátkosti zo sveta:
- Kamala Harrisová: Americká viceprezidentka Kamala Harrisová získala dostatok hlasov od demokratických delegátov na to, aby sa oficiálne stala kandidátkou strany na prezidentku v novembrových voľbách.
- Ukrajinské stíhačky: Ukrajina dostala prvé západné stíhacie lietadlá F-16, na ktoré čakala viac ako dva roky, potvrdil prezident Zelenskyj. Ich počet neprezradil, dodal však, že ich nie je dosť. Dátum dodávky ani krajinu, ktorá túto prvú zásielku dodala, Zelenskyj neuviedol.
- 11. september: Spojené štáty zrušili dohodu o vine s tromi mužmi, ktorí sú obvinení zo zosnovania teroristických útokov z 11. septembra 2001. Trojica podľa médií súhlasila s priznaním viny výmenou za doživotný trest odňatia slobody namiesto toho, aby boli vystavení procesu s trestom smrti.
Zo zahraničných webov:
- The New Yorker: Zápisky z podzemia. Život vodcu Hamasu v Gaze.
- The Guardian: Od Nobelovej ceny za mier po občiansku vojnu: Ako vodca Etiópie oklamal svet
- The New York Times: Dosiahlo dlhodobé priateľstvo Billa Gatesa a Warrena Buffetta svoje posledné dejstvo?
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Vedec roka: Malý náraz a totálna škoda. Bezpečnosť karosérie Tesly je otázna

Automobilka Tesla sa snaží minimalizovať výrobné náklady aj tým, že znižuje počet dielcov do svojich e-áut a tým aj robotníkov a robotov. Zakladateľ firmy Elon Musk preto stavil na výrobu odlievaných karosérií. Inšpiroval sa modelmi autíčok, aj „angličáky“ boli v podstate odliatkami.
Tesla na karosériu využíva zliatinu hliníka a kremíka. Jej slabinou je malá deformačná schopnosť. „Čiže jej bezpečnosť je otázna. Navyše, aj pri malom náraze hrozí, že škoda bude totálna,“ hovorí Vedec roka 2023 a expert zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Alexander Schrek.
Špecializuje sa na tvárniteľnosť takzvaných kombinovaných polotovarov, čo je know-how, ktoré využívajú aj výrobcovia automobilov, aby ich karosérie boli pre posádku čo najbezpečnejšie pri prípadnej havárii.
„Úlohou kombinovaných polotovarov je akumulovať deformačnú energiu. Niektoré predné časti musia byť tenšie, aby sa deformovali a iné časti musia byť vysokopevné a hrubšie, aby náraz zastavili,“ vysvetľuje Schrek v rozhovore pre INDEX .
V krátkosti z ekonomiky:
- Slovenské akvaparky: Slovensko nemá more, a tak sa najmä počas letných mesiacov vytvára priestor pre prevádzkovateľov kúpalísk, vodných svetov a akvaparkov. Nie je ich málo, keďže dopyt po tejto forme relaxu je veľký. Kde by ste mali cestovať, ak by ste chceli navštíviť najväčší akvapark na Slovensku?
- Dodávky ropy: Slovensko očakáva, že Európska komisia bude obhajovať záujmy členských krajín v súlade s asociačnou dohodou s Ukrajinou. Zároveň nečaká a hľadá aj iné riešenie, ak komisia nebude konať, uviedol minister zahraničia Juraj Blanár.
- Intel padol: Akcie spoločnosti Intel sa v piatok prepadli najprudšie za 50 rokov a dostali sa na úroveň, na ktorej sa naposledy predávali v roku 2013. Hospodárske výsledky za uplynulý kvartál totiž výrazne sklamali očakávania trhu, pričom firma oznámila rozsiahlu reštrukturalizáciu.
Nešla mi zaradiť šestka. Akoby som mala zatiahnutú brzdu, vravela Gajanová. Pritom zabehla rekord

Slovenská reprezentantka Gabriela Gajanová si nevybojovala miestenku vo finále behu na 800 metrov. V druhom semifinále v nedeľu obsadila 6. miesto časom 1:58,22 minúty, čo je nový slovenský rekord. Ani takýto historický výkon však na postup nestačil.
„Bolo to rýchle, ale zároveň dobrý beh. Snažila som sa z toho vyťažiť. Mrzí ma, že to na finále nevyšlo, ale zo slovenského rekordu mám radosť. Odolával veľmi dlho. Preto sa vo mne pocity teraz miešajú,“ reagovala Gajanová pre Slovenskú televíziu.
Rekord Gabriely Sedlákovej platil 37 rokov. Gajanová verila, že by v semifinále mala aj na lepší čas. „Mala som dobre natrénované. Myslím, že mám aj na lepší čas. Robila som, čo sa dalo. Bohužiaľ to nevyšlo. Z dosiahnutého času mám radosť.“
Gajanová bežala v druhom semifinále. Priamo do finále postupovali prvé dve bežkyne, ďalšie dve najlepším dosiahnutým časom.
Súperky v druhom semifinále rozbehli už prvú polovicu trate veľmi rýchlo a Slovenka sa držala na 6. priečke.
V závere sa Gajanová ešte pokúšala zrýchliť a nasadiť svoj typický silný finiš. Zatínala zuby, no napriek veľkému úsiliu, dobehla vo svojom semifinále šiesta a bolo jasné, že do finále nepostúpi.
Američan Noah Lyles neskôr vyhral šprint mužov na 100 metrov. V súboji s Jamajčanom Kishaneom Thompsonom vyhral o päť tisícin sekundy.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Swiftmánia prichádza do Varšavy a Viedne. Taylor Swift je väčší fenomén než olympiáda

Hlavné mesto Francúzska sa roky pripravovalo na dva milióny medzinárodných návštevníkov letných olympijských hier, ale popritom im zrejme unikal možno ešte väčší fenomén, ktorý zasiahol celý svet a mieril do Paríža: Taylor Swift.
Swift vo francúzskej metropole v úvode mája odohrala štyri koncerty. Podľa časopisu Fortune predstavuje koncert s celkovou kapacitou 40-tisíc miest na sedenie na jedno vystúpenie len malý zlomok veľkosti olympijských hier.
Podľa údajov newyorskej luxusnej cestovnej kancelárie Embark Beyond však koncerty pritiahli do Paríža päťkrát viac Američanov než olympijské hry. Spoluzakladateľ cestovky Jack Ezon dokonca skonštatoval, že Taylor Swift športovú udalosť zatieňuje.
Medzi viac ako 200 parížskymi výletmi, ktoré Ezonova spoločnosť naplánovala pre tzv. Swifties, teda fanúšikov a fanúšičky Taylor Swift, bola priemerná dĺžka pobytu v Paríži tri noci. Klienti a klientky zvyčajne bývali v luxusných hoteloch ako Plaza Athénée, Hôtel de Crillon a Le Bristol.
A keďže v Spojených štátoch sú jej koncerty drahšie a navyše vypredané, 20 percent vstupeniek na parížske koncerty, teda zhruba 36-tisíc lístkov, vykúpili práve Američania.
V krátkosti z kultúry:
- Unikátny koncert: Ich kapela sa volá Dhoad Gypsies of Rajasthan, a tak ako mnohí európski rómski muzikanti aj umelci z Indie zasvätili svoj život hudbe. Odvolávajú sa na dávne tradície kočovných rómskych umelcov, ktorí hrali na dvoroch maharadžov a pred storočiami sa vydali na dlhú cestu na ďalší kontinent.
- Scenárista filmu Miki: Ako scenáristu ho nezaujímajú psychopati, ktorí si užívajú vraždenie, nezaujímajú ho ani veľkí hrdinovia. Zameriava sa na malé banálne zlo, ktoré je v každom z nás. Scenárista Miro Šifra stojí v poslednom čase za pozoruhodnými i oceňovanými projektami, ako je napríklad seriál Rédl či film Úsvit. A je aj za filmom Miki, ktorý čoskoro príde do kín.
- Slnečná a plná hudby: Minulý rok museli festival predčasne ukončiť pre nepriaznivé počasie a bezpečnosť návštevníkov a návštevníčok. Teraz sa však Atmosféra vrátila nielen v plnej sile, ale aj so slnečným počasím. Prvýkrát za 12 rokov existencie na nej vystúpili aj interpreti zo zahraničia.
Karikatúra

Podcasty SME
- Dobré ráno sobota: Slovensko je raj na zemi, môžeme riešiť olympiádu
- Vertigo: Klub bitkárov, Melancholia, Nenávisť. Ktoré filmy odporúča šéfka podcastov?
- Vizita: Čo by chcela jesť pečeň, keby si mohla vybrať?
- Klik: AI kamaráta v prívesku nikdy neomrzí počúvať vás
- Knižná Revue: Čo sa odohráva v hlave ženy, ktorá podvádza svojho muža?
- Dejiny: Počiatky boli rozpačité. Ako sa znovuzrodili olympijské hry
Recept dňa

Ak máte chuť na ľahké jedlo, skúste si pripraviť cuketovú polievku s cesnakovými krutónmi.
Dnes očakávame
- Tlačová konferencia ministra investícií Richarda Rašiho
Dnes v histórii

Z floridského Mysu Canaveral odštartovala 5. augusta 2011 Juno - prvá vesmírna sonda poháňaná slnečnou energiou, ktorá sa vydala na cestu k planéte Jupiter.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
