BRATISLAVA. Po Marekovi Gajdošovi a Lukášovi Kyselicovi odchádza z polície aj tretia šéfka vyšetrovacieho tímu kauzy Gorila Martina Babacsová.
Informáciu SME potvrdila sama, bližšie sa k dôvodom odchodu nechce vyjadrovať. V zbore končí k 31. augustu.
Tím Gorila viedla Babacsová od decembra 2019. V kauze, ktorá sa ťahá ešte od roku 2005, práve za jej éry obvinili z korupčných trestných činov bývalého šéfa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka a ďalších hlavných aktérov prípadu.
V decembri 2020 polícia urobila v sídle Penty veľkú raziu, nasadila aj kukláčov so samopalmi. Na Haščákov podnet postup polície pod vedením Babacsovej doteraz vyšetruje policajná inšpekcia.

V rozhovore pre portál Postoj v decembri 2022 Babacsová odmietla, že by od polície išlo o demonštráciu sily.
Povedala tiež vtedy, že niektorí členovia tímu ťažko znášajú udalosti, ktoré vyšetrovanie sprevádzajú. "Vozia sa za vami autá, sú tam rôzne podozrenia zo sledovania, medializujú sa o vás veci a je to nepríjemné pre vás aj pre rodinu. Veľa kolegov si povie, že im to za to nestojí."
Na otázku, ako jej Gorila zmenila život, odpovedala stručne. "Myslím si, že som viac unavená."
Stará kauza
Kauza Gorila sa týka najmä druhej vlády Mikuláša Dzurindu. V roku 2005 SIS nasadila odpočúvanie do konšpiračného bytu Penty, v ktorom si Haščák organizoval pracovné stretnutia.
Zachytila Haščákove rozhovory s vtedajším ministrom hospodárstva Jirkom Malchárkom, šéfkou vtedajšieho Fondu národného majetku Annou Bubeníkovou, ale aj bývalým asistentom Roberta Fica, dnes už nebohým Františkom Határom.
Pred voľbami 2006 prišiel do bytu za Haščákom aj Fico. Rozoberali spolu možnosti povolebnej spolupráce, ak sa Smer dostane k moci.
Záznamy z odpočúvania dokazujú, že Haščák v byte dohadoval provízie pre štátnych úradníkov, ktorí rozhodovali o projektoch v záujme Penty. Zachytený je aj rozhovor s Malchárkom o možnom kupovaní poslancov, keď sa rozpadla strana ANO Pavla Ruska.
Vyšetrovanie kauzy pod vedením bývalého šéfa policajného Úradu boja proti korupcii Tibora Gašpara, špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a šéfa prokuratúry Dobroslava Trnku išlo najskôr do stratena.

Začiatok vyšetrovania
Riadny vyšetrovací tím vznikol, až keď niekto v decembri 2011 na internete zverejnil prepisy z odpočúvania Gorily. Bolo to za vlády Ivety Radičovej, keď ministerstvo vnútra viedol Daniel Lipšic (vtedy KDH).
V októbri 2019 sa na verejnosť dostala aj celá nahrávka. Ukázalo sa tiež, že Trnka, ktorý už nežije, sa v minulosti snažil nahrávku predať Haščákovi, ale aj Ficovi.
Na podnet Haščákových právnikov Ústavný súd opakovane rozhodol, že byt odpočúvala SIS nezákonne. V máji tohto roka nariadil nahrávky zničiť, a pri vyšetrovaní ich teda nemožno použiť.
Po nástupe dnešnej Ficovej vlády kauzu zasiahlo aj zrušenie špeciálnej prokuratúry, ktorá prípad dozorovala.
Rozsiahly spis prešiel na krajskú prokuratúru v Bratislave k novému prokurátorovi, ktorý si ho musí naštudovať. Vyrovnať sa musí aj so skrátením premlčacích lehôt, ktoré presadila v novele trestných kódexov koalícia vedená Smerom.
Policajné prezídium v pondelok na otázky SME ku kauze Gorila do uzávierky neodpovedalo.

Nový prokurátor
Vo februári tohto roka pôvodný dozorujúci prokurátor Alexander Feník zrušil obvinenia Haščáka a spol. pre kurióznu procesnú chybu.
Babacsová bola v čase, keď vzniesla obvinenie, aj platenou poslankyňou obecného zastupiteľstva, čo podľa výkladu prokurátora zákon neumožňoval. Prakticky vraj vtedy Babascová nemohla byť zároveň aj policajtkou. Haščáka a spol. museli obviniť nanovo.
“Prokurátor sa naďalej oboznamuje s obsahom obsiahleho spisového materiálu, po naštudovaní ktorého rozhodne o podaných sťažnostiach obvinených.
„
Generálna prokuratúra sa však s týmto výkladom nestotožnila.
V apríli oznámila, že pôvodné obvinenia platia a nový prokurátor má teraz rozhodnúť o sťažnostiach, ktoré proti nim Haščákovci podali.
"Prokurátor sa naďalej oboznamuje s obsahom obsiahleho spisového materiálu, po naštudovaní ktorého rozhodne o podaných sťažnostiach obvinených," povedala hovorkyňa krajskej prokuratúry Gabriela Kováčová.
Kde sú dnes
Prvý šéf tímu Gorila Marek Gajdoš skončil v polícii na začiatku roka 2017. Po odchode prehovoril o tom, ako mu nadriadení sťažovali prácu. Najmä Gašpar, ktorý je dnes podpredsedom parlamentu za Smer, a Kováčik - dnes vo výkone trestu za korupciu.
"Disciplinárne ma stíhali aj za to, že som cez práceneschopnosť prišiel do práce na výslovnú žiadosť Gašpara, lebo niečo so mnou súrne potreboval riešiť, pričom vedel, že som na PN," povedal napríklad Gajdoš v rozhovore pre SME v novembri 2020.
Po odchode zo zboru sa stal náčelníkom bratislavskej mestskej polície. Skončiť musel potom, ako spôsobil dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu. Dnes je advokátom a spoločníkom v kancelárii advokátky Evy Mišíkovej.
Druhý šéf tímu Lukáš Kyselica odišiel v septembri 2019. Tiež potom prehovoril o zásahoch do vyšetrovania. Okrem iného opisoval, ako Kováčik dlhodobo bránil vypočutiu bývalého príslušníka SIS Petra Holúbeka, ktorý Gorilu osobne nahrával cez stenu z vedľajšieho bytu.
"Pán špeciálny prokurátor Kováčik mal vždy na túto časť vypočúvania odlišný právny názor," povedal Kyselica v septembri 2019.
Po odchode z polície Kyselica vstúpil do hnutia OĽaNO a v minulom volebnom období bol poslancom. Dnes robí poslaneckého asistenta šéfovi strany Igorovi Matovičovi.
Správa o konci Babacsovej Kyselicu zaskočila. Je podľa neho škoda, keď v polícii končia takí ľudia, ako je ona.

Beata
Balogová
