BRATISLAVA. Národná kriminálna agentúra ku koncu augusta končí. Ako prvý na to upozornil Juraj Šeliga zo strany Demokrati.
Od septembra NAKA nahradí Úrad boja proti organizovanej kriminalite, vznikne tiež Národná jednotka pre vyšetrovanie terorizmu, Národná protidrogová jednotka a vyšetrovanie extrémizmu prejde na kraje.
"Fakticky povedané, to, čo teraz riešila NAKA, to budú riešiť tri organizácie. To, čo bolo pod jednou strechou a dobre fungovalo, keď mala polícia rozviazané ruky, dnes bude rozkúskované na viac odborov," povedal Šeliga.
Čo vznikne namiesto NAKA
Portál Aktuality.sk informuje, že útvar bude pokračovať pod staronovou hlavičkou ako Úrad boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK), ktorý fungoval pred NAKA, ale neriešil korupciu.
„ÚBOK sa po novom bude deliť na protikorupčnú jednotku, protizločineckú jednotku, jednotku finančnej polície a jednotku finančného vyšetrovania a analytických činností. Ďalej by mala fungovať národná protidrogová jednotka. Každá jednotka by mala mať tri expozitúry - a to na východe, strede a západe Slovenska," uviedli Aktuality.
Popri ÚBOK by mal v rámci policajného prezídia vzniknúť aj ďalší nový útvar, ktorý nahradí dnešnú Národnú centrálu osobitných druhov kriminality (NCODK). Tá rieši envirokriminalitu, finančné vyšetrovanie, alebo počítačovú kriminalitu a spadajú pod ňu aj takzvaní lovci lebiek - teda cieľoví pátrači.
„Osud tohto útvaru ešte nie je celkom istý, práve NCODK totiž využíva európske peniaze z plánu obnovy a odolnosti. Pri jeho zmene sa teda zrejme budeme musieť podrobiť požiadavkám Bruselu," píšu Aktuality.sk.
Presunúť by mali stovky policajtov
Portál pripomína, že na NAKA a NCODK spolu dnes pracuje viac ako tisícka policajtov.
„Do budúcna sa plánovalo, že ich zostane približne 400. V praxi to znamená, že významná časť policajtov sa z NAKA presunie na iné prezidiálne útvary, alebo krajské a okresné policajné riaditeľstvá. Podľa posledných informácií sa presuny mali dotknúť približne 700 policajtov."
Bližšie informácie k pripravovanej ďalšej fáze reorganizácie Policajného zboru bude možné uviesť až po uskutočnení všetkých potrebných krokov na jej realizáciu, reagoval odbor komunikácie Prezídia Policajného zboru.
Líder opozičného PS Michal Šimečka označil zrušenie NAKA za ďalší krok v rozklade právneho štátu v prospech mafie.
Ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas) sa chce veľmi dôrazne pýtať, ako chce zabezpečiť vyšetrovanie organizovaného zločinu.
"Je to zároveň ďalší krok, ktorý môže ohroziť miliardy z plánu obnovy kvôli porušeniu záväzkov Slovenska voči Európskej únii, ako pri novele trestného zákona," dodal.
Minister vnútra už v minulosti zdôvodnil potrebu reorganizácie personálnym podstavom v polícii, množstvom riadiacich pracovníkov, rušením špeciálnej prokuratúry, ale aj potrebou reflektovať na aktuálnu bezpečnostnú situáciu. Potvrdil, že k zmenám by malo prísť na všetkých špecializovaných prezidiálnych útvaroch, vrátane NAKA.

Beata
Balogová
