BRATISLAVA. O ubytovanie na internátoch v bratislavskej Mlynskej doline tento rok požiadalo necelých osemtisíc študentov.
Miest, ktoré im vedia zabezpečiť, je však zhruba o tisícku menej.
Aj v minulom akademickom roku sa o miesto v bratislavskom internátnom mestečku hlásil podobný, ešte o tri stovky vyšší počet študentov, a napokon sa podľa univerzity podarilo ubytovať všetkých vysokoškolákov, ktorí o to mali záujem.
Teraz však pre katastrofálny stav univerzita na rok zatvorila aj druhý blok známeho internátu Štúrak. Bratislavské internátne mesto tým prišlo oproti vlaňajšku o 1300 miest.
Výpadok nenahradilo ani opatrenie, že v internátoch UK viac neposkytnú ubytovanie zhruba piatim stovkám študentov Vysokej školy múzických umení a Vysokej školy výtvarných umení. Po novom už miesta nemajú zaručené ani všetci zahraniční študenti.
Kto má ešte šancu získať ubytovanie, ak po prvom kole prideľovania izieb skončil pod čiarou? Príde Univerzita Komenského s náhradnými možnosťami ubytovania? Ako rýchlo miznú ponuky dostupných nájmov?
Denník SME odpovedá na otázky o ubytovaní študentov.
V článku odpovedáme na otázky
- Koľkí študenti UK zostanú od septembra bez ubytovania?
- Aké sú šance na miesto na internáte, ak študent zostal pod čiarou?
- Ako sa izby prideľujú?
- Kedy sa študent dozvie, či lôžko dostal po posune poradia?
- Našla univerzita pre študentov dodatočné miesta aj mimo svojich internátov?
- Treba si pre istotu začať zháňať podnájom už teraz?
1. Koľkí študenti UK zostanú od septembra bez ubytovania?
Pod čiarou po prvom kole prideľovania miest na internátoch Univerzity Komenského skončilo 913 študentov.
Po zatvorení Štúraku majú internáty univerzity kapacitu 6884 miest, prihlásilo sa o ne 7797 vysokoškolákov.
Neznamená to, že takmer tisícka študentov ubytovanie nezíska. V týchto dňoch si študenti ešte v elektronickom systéme vyberajú izby. O miesto potom príde študent, ktorý si v elektronickom systéme nevyberie izbu, lebo si napríklad ubytovanie v internáte rozmyslel, či nakoniec nenastúpi na fakultu, kam ho prijali.
Poradie študentov sa tak posunie a aj tí, ktorí pôvodne skončili pod čiarou, ešte môžu ubytovanie získať.
2. Aké sú šance na miesto na internáte, ak študent zostal pod čiarou?
Poradie študentov, ktorí napokon izbu získajú, sa zvyčajne posúva oproti prvému prideleniu izieb aj o stovky miest - hovorí prorektor pre vonkajšie vzťahy Radomír Masaryk.
V minulom akademickom roku sa čiara, pod ktorou študentom pôvodne izbu nepridelili, posunula po výbere izieb v elektronickom systéme o 421 miest.
Ešte výpovednejšie by bolo porovnanie s predošlými rokmi, ale univerzita tieto dáta neposkytuje, keďže ich vraj pre ochranu údajov GDPR nemá.
Aj po posune poradovníka môžu študenti, ktorí opäť zostanú pod čiarou, podľa Masaryka miesto získať. Majú možnosť poslať dodatočnú žiadosť konkrétnemu internátu. Tento rok takú možnosť dostanú od 13. augusta.
Vlani takto ubytovali ďalšie stovky študentov, ktorí si ešte v tom čase nenašli ubytovanie inde, hovorí Masaryk. Miesta sa až do októbra podľa neho postupne uvoľňujú po študentoch, ktorí zistili, že pre pomerne voľný rozvrh vo vyšších ročníkoch internát nepotrebujú, odišli na Erazmus či sa presunuli do podnájmu.
Aj tento rok Masaryk očakáva, že sa poradie posunie. "Nedá sa však dopredu predpokladať, koľkí študenti napokon o izbu neprejavia záujem a uvoľnia tak miesto niekomu ďalšiemu."
Kapacity na internátoch sa tiež rozdeľujú pre jednotlivé fakulty. Najväčšie, ako právnická fakulta či fakulta manažmentu, majú pomerne k počtu študentov pridelených viac miest ako malé fakulty, ako napríklad bohoslovecká.
Pri veľkých fakultách je teda väčšia šanca, že aj študenti pod čiarou miesto získajú ako pri menších fakultách s nízkym počtom vyčlenených lôžok.
3. Ako sa izby prideľujú?
Istotu miesta na internáte majú prváci, ktorým lôžko pridelili už v prvom kole, ak sa oň prihlásili. Prednostne ho získavajú aj študenti so špeciálnymi potrebami - napríklad s telesným či so zmyslovým postihnutím.
Izbu nedostanú študenti, ktorí bývajú v dosahu Integrovaného dopravného systému bratislavskej župy. Rozhoduje adresa trvalého bydliska. Zo žiadostí o pridelenie internátu teda vyradia tých, ktorí majú bydlisko až po Kúty, Galantu či Trnavu - vrátane týchto miest.
Za hranicou dopravného systému rozhoduje najmä prospech študenta a potom jeho sociálna situácia, ktorú dokladá tým, či poberá sociálne štipendium.
Treťou položkou, ktorá môže zavážiť, sú aktivity študenta, ako je účasť na projektoch či súťažiach.
4. Kedy sa študent dozvie, či lôžko dostal po posune poradia?
V týchto dňoch sa skončil výber izieb v elektronickom systéme. Po ňom sa posunie čiara študentov, ktorí internát získajú.
"Najneskôr do 11. augusta sa študenti dozvedia, či sú po posune nad, alebo pod čiarou," odpovedá Barbora Tancerová z univerzitného oddelenia pre vonkajšie vzťahy.
V pondelok 12. augusta spustí UK ďalší výber izieb pre študentov, ktorí sa v poradovníku posunuli.
Tí, ktorí ani v tomto kole miesto nezískajú, si od utorka 13. augusta budú môcť ešte podať dodatočnú žiadosť na konkrétne internáty. Formulár žiadosti zverejnia jednotlivé internáty na svojich weboch.
5. Našla univerzita pre študentov dodatočné miesta aj mimo svojich internátov?
Keďže aj po rozdelení všetkých miest môžu zostať stovky študentov bez internátu, univerzita sa na kapacity v Bratislave pre vysokoškolákov pýtala aj inde.
Ešte v apríli oznámila, že rokovala aj s ministerstvami či s bratislavskou župou, či nemajú vo svojich zariadeniach miesta, ktoré by poslúžili ako ubytovanie pre študentov.
Zmluvy zatiaľ univerzita uzavreté nemá. "Nechceme zverejňovať detaily o prebiehajúcich rokovaniach skôr, než sa obe strany dohodnú na všetkých podmienkach. Hneď ako budeme mať viac informácií, budeme o nich čo najskôr informovať," reagovala hovorkyňa Eva Kopecká.
Univerzita zisťuje aj kapacity v súkromných internátoch, v ubytovniach či v hosteloch. Tipy na ubytovanie v nich chce študentom sprostredkovať počas tohto mesiaca, keď bude jasnejšie, koľko študentov bude ešte lôžko potrebovať.
Neznamená to pritom, že konkrétnym študentom miesta v spomínaných zariadeniach aj rezervuje. Bude na nich, aby so zariadeniami uzavreli zmluvu.
6. Treba si pre istotu začať zháňať podnájom už teraz?
Zimný semester sa na Univerzite Komenského začína koncom septembra. Už teraz si podnájmy v Bratislave hľadajú aj študenti VŠMU a VŠVU, ale aj časť študentov Ekonomickej univerzity, ktorá pre rekonštrukcie internátov tiež nebude vedieť ubytovať 940 vlastných študentov.
Navyše, nie všetci majitelia sú ochotní byt prenajať viacerým študentom.
"Určite je dobré dostupné nájmy hľadať ešte predtým, ako nastane plný tlak študentov na zháňanie ubytovania, lebo nedostali internát," radí prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Ján Palenčár.
Ponuku na nájom v byte s tromi nepriechodnými izbami s cenou okolo 800 eur v Petržalke či na Dolných honoch vo Vrakuni podľa Palenčára už teraz naplnia zvyčajne do niekoľkých dní či do týždňa. Traja študenti by sa na nájom v takom byte mohli skladať po 200 eur.
"Ak sa vám aj neskôr podarí získať ubytovanie na internáte, ale už ste uzatvorili nájomnú zmluvu na byt, skúsenosti sú také, že viete za seba v podnájme nájsť náhradu vo veľmi krátkom čase," dodáva Palenčár.

Beata
Balogová
