BRATISLAVA. Opozícia na čele s Progresívnym Slovenskom sa aktivizuje proti intenzívnym čistkám voči vláde nepohodlným ľuďom, ktoré koalícia naštartovala v čase letného politického útlmu a dovoleniek.
Podľa informácií SME z viacerých strán opozície dosahuje miera zásahov do fungovania štátnych inštitúcií podobnú intenzitu, pre ktorú začali svoje protestné zhromaždenia v decembri 2023.
Najmä udalosti z posledných 48 hodín už svojou mierou pripomínajú čistky v polícii po nástupe vládnej koalície k moci v novembri a decembri 2023, keď postavili mimo služby elitných vyšetrovateľov káuz vlád Smeru a predložili návrhy na zmenu trestnej politiky štátu.
Po utorňajšom odvolaní generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla dekrétom doručeným v sprievode SBS až k bytovým dverám Mateja Drličku dostala v stredu rovnakú správu o svojom odvolaní aj riaditeľka Slovenskej národnej galérie Alexandra Kusá.
V stredu zároveň po dvoch rokoch prepustili z výkonu trestu odsúdeného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

Za posledné týždne koalícia zrušila RTVS a nahradila ju novou STVR vedenou jej nominantmi. Elitných vyšetrovateľov káuz predošlých vlád Smeru vrátane bývalého riaditeľa NAKA Ľubomíra Daňka začali stíhať a policajtov, ktorí sa za nich postavili, preradili v reakcii na iné oddelenia.
Obvineniu začal čeliť aj prokurátor dnes už zrušenej špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek, ktorý dozoroval kauzu Očistec súvisiacu s bývalým policajným prezidentom a poslancom Smeru Tiborom Gašparom.
Okrem toho chce minister spravodlivosti disciplinárne potrestať a pripraviť o funkciu Smerom kritizovaného sudcu Juraja Klimenta, o miesto prišiel šéf enviropolície Mário Kern.
Vláda zároveň finalizuje rušenie celej Národnej kriminálnej agentúry a reorganizácia má vrátiť usporiadanie elitných zložiek polície pred rok 2012.
Napriek tomu, že opozícia má stále výraznú časť poslancov na dovolenkách, na ktorých je stále aj významné množstvo voličov, opozičné strany nebudú čakať s protireakciou do septembra.
Verejnosť zasahujúce aktivity – zhromaždenia, výstražné či riadne štrajky – zvažujú aj odborové organizácie fungujúce pod SND aj SNG.

Mimoriadne zasadne parlament, ľudí opäť pozvú do ulíc
„Čistky v kultúre si zbabelo nechala na leto a myslí si, že to ľudia prejdú mlčaním,“ reaguje na sériu odvolávaní riaditeľov najvýznamnejších kultúrnych inštitúcií najsilnejšia opozičná strana Progresívne Slovensko.
„Nie, my nebudeme mlčať,“ tvrdí a ohlasuje protestné zhromaždenie na budúci utorok 13. augusta v Bratislave. PS zároveň začína zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej chcú odvolávať ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (nom. SNS).
„Je to deštrukcia právneho štátu, je tu rozmetaný každý jeden odborník,“ reaguje predseda opozičnej SaS Branislav Gröhling. SaS sa pripojí k protestu PS a taktiež jej poslanci pripoja podpisy na zvolanie schôdze.
Na jej zvolanie je potrebných aspoň 30 poslancov, PS a SaS ich majú spoločne 43. Svoje podpisy pripojí aj opozičné KDH, reaguje predseda hnutia Milan Majerský.
"Konanie ministerky kultúry vnímame, aj v kontexte ovládnutia RTVS, ako súčasť mocenských čistiek, ktoré vládna koalícia realizuje už od svojho nástupu a ktorými si chce dosadiť do štátnej a verejnej správy svojich ľudí," tvrdí.
Kvôli avizovanému rušeniu NAKA si KDH bude žiadať účasť ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka z Hlasu, aby vysvetlil na branno-bezpečnostnom výbore parlamentu svoj postup.
"Budeme priamo a dôrazne pomenúvať chybné kroky koalície, ktoré ohrozujú právny štát a nezávislosť súdov, samozrejme, rešpektujúc nezávislé súdy a prezumpciu neviny," dodalo KDH.
Strana Slovensko Igora Matoviča skritizovala v stredu prepustenie Dušana Kováčika na slobodu, k mimoriadnej schôdzi na odvolanie ministerky kultúry, či zhromaždeniam proti krokom vlády sa však nevyjadrila.
Aj keby sa v letnom období podarilo opozícii dostať do parlamentu všetkých svojich 71 poslancov, na samotné otvorenie schôdze to nestačí. Napriek tomu súčasná aj minulé opozície využívali takýto postup, aby upozornili verejnosť na činnosť vlády, s ktorou nesúhlasili.
Aj keby sa v letnom období podarilo opozícii dostať do parlamentu všetkých svojich 71 poslancov, na samotné otvorenie schôdze to nestačí. Napriek tomu súčasná aj minulé opozície využívali takýto postup, aby upozornili verejnosť na činnosť vlády, s ktorou nesúhlasili.
Kultúra chystá verejnú reakciu
„Odborové organizácie v oblasti kultúry sa momentálne sieťujú. Zamestnanci vyzvali svoje odbory, aby niečo so situáciou robili, a zvažujeme všetky možné právne cesty, ako sa postaviť za zamestnancov,“ povedal šéf odborov SND Patrik Pačes.
Odvolaný riaditeľ Slovenského národného divadla už v utorok povedal, že „v divadle to buble“, a nevylúčil aj ohrozenie začiatku divadelnej sezóny po letných prázdninách.
„Tu je naozaj možné, že divadlo nebude hrať,“ povedal. Cieľom bude chrániť slobodu tvorby v inštitúcii. Tvrdil, že slobodná práca divadla, počas ktorej si dovolili kritizovať cez tvorbu aj politikov, je pre súčasné vedenie ministerstva kultúry neprijateľná.

Šimkovičovej vedierka dôvodov na odvolávanie
Ani v prípade exriaditeľa SND Mateja Drličku, rovnako ani pri šéfke SNG Alexandre Kusej nepomenovala ministerka Šimkovičová žiadny mimoriadny dôvod, pre ktorý by bolo nevyhnutné oboch odvolať z funkcií.
Jedným z hlavných argumentov zverejnených na Šimkovičovej súkromnom účte na ruskej sociálnej sieti telegram a stránke rezortu kultúry voči Drličkovi boli aktivity, ktoré predchádzali súčasnému volebnému obdobiu.
Ministerka kritizovala prepúšťanie v Opere SND z jari 2022 či Drličkove vyjadrenia z Budapešti z jesene rovnakého roku, za ktoré už však v tom čase bol odvolaný vtedajšou ministerkou kultúry Natáliou Milanovou (OĽaNO).
Z udalostí, ktoré Šimkovičová vyčítala Drličkovi z obdobia jej mandátu na čele rezortu kultúry, venovala priestor najmä pádu lustra počas predstavenia pre deti na deň otvorených dverí, odvolanie šéfky Baletu SND Niny Polákovej a prenájom dočasného priestoru umeleckých dielní v bratislavskom Lamači.
V prípade Kusej ministerka vyzdvihla „neakceptovateľný postup generálnej riaditeľky pri rekonštrukcii budovy Slovenskej národnej galérie, pri ktorej došlo k viacerým manažérskym zlyhaniam“, tvrdí.
Ministerka poukazuje aj na to, že Kusá je „blízkou rodinnou príslušníčkou konateľa a spoločníka pôvodného zhotoviteľa projektu na rekonštrukciu SNG“.
Rezort pritom sám priznáva, že Kusá bola do funkcie zvolená v čase, keď táto skutočnosť bola známa.
Kusá popoludní reagovala, že na otázky k rekonštrukcii za 75 miliónov eur už reagovala za posledné roky stovkykrát. Rekonštrukciu preverovali počas rokov viaceré orgány bez toho, aby Šimkovičovej súčasné závery potvrdili.
Šimkovičová skritizovala aj prezentáciu SNG na bienále v Benátkach z tohto roka. Ministerke sa nepáčilo, že súčasťou boli aj odznaky za otvorenú kultúru a „burácajúce pokriky proti súčasnému vedeniu rezortu kultúry“.

Beata
Balogová
