Ministerstvo kultúry odvolalo Alexandru Kusú z postu riaditeľky SNG. Autor: SME/Dávid Zimmermann
BRATISLAVA. Len deň po tom, čo ministerka kultúry Martina Šimkovičová za SNS odvolala riaditeľa Slovenského národného divadla, v stredu odvolala z postu šéfku Slovenskej národnej galérie Alexandru Kusú. Na jej čele stála od roku 2010 a do úspešného konca dotiahla rozsiahlu rekonštrukciu hlavného sídla SNG.
Kusej z ministerstva doručili odvolací dekrét, ktorý prevzala. Podľa jej slov v ňom nie sú uvedené dôvody. Ako prvý o odvolaní informoval Denník N.

"Dôvody sú jednoduché, pani ministerka so mnou nechce spolupracovať. V odvolacom dekréte nie je nič," reagovala bezprostredne pre SME Kusá. Odvolanie jej doručili do práce, a nie domov, ako Matejovi Drličkovi.
Ministerstvo neskôr zverejnilo stanovisko, v ktorom jej odvolanie zdôvodnilo manažérskymi zlyhaniami pri rekonštrukcii, vyčíta jej aj prezentáciu na bienále v Benátkach či to, že "ignoruje celú škálu umelcov zo Slovenska a ich diela v SNG nevystavuje".
Kolektív zamestnancov a zamestnankýň SNG sa postavil za Alexandru Kusú, pretože - ako píšu vo svojom vyjadrení - si uvedomujú, "koľko úsilia, času, odbornosti, ľudskosti, inovatívnych vízií a nápadov a niekedy až nadľudských výkonov venovala budovaniu národnej kultúrnej inštitúcie, ktorá pozná reálny význam a hodnotu slov „národná“, „kultúra“ a „inštitúcia“."
Ministerka poverila vedením SNG krízového manažéra Antona Bittnera. Podľa rezortu kultúry je "odborníkom na stabilizáciu organizácií a ich rozvoj" s 30-ročnou praxou.
"SNG nie je v žiadnej kríze, pracujeme, tešíme sa zo svojej práce, všetci sú na svojich miestach a vedia, čo majú robiť," okomentovala počas tlačovej besedy SNG historička umenia, kurátorka a bývalá riaditeľka SNG Katarína Bajcurová.
Vyjadrila podporu Drličkovi
Alexandra Kusá
- Vyštudovala vedu o výtvarnom umení na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského, kde absolvovala aj doktorandské štúdium.
- V roku 1999 spolu s Petrou Hanákovou pripravila expozíciu Slovak art for free pre slovenský pavilón na bienále umenia v Benátkach.
- Od roku 2000 pôsobila v Slovenskej národnej galérii na rôznych pozíciách vždy spojených s umením 20. storočia, od roku 2010 ako generálna riaditeľka.
- V rokoch 2008 - 2009 pracovala ako vedúc odboru zbierok v Moravskej galérii Brno.
- Okrem kurátorskej práce prednáša na FF UK na Katedre dejín umenia. Venuje sa umeniu 20. storočia a jeho presahom do iných disciplín.
V utorok na svojej webovej stránke SNG vyjadrila podporu Matejovi Drličkovi a vo vyhlásení vyzdvihla "perfektnú prácu Mateja Drličku za to, že so svojím tímom posúva Slovenské národné divadlo na celkom novú úroveň".
"Je veľmi nešťastné, že zriaďovateľ nezvolil cestu dialógu a spoločného úsilia. Dúfali sme, že sľubovaný pokoj na prácu nebude iba heslom. Chceme vysloviť nádej, že pani ministerka svoje rozhodnutie zmení – bolo by to pre dobro národnej inštitúcie, ale aj pozitívne gesto vyslané smerom ku kultúre a širokej verejnosti na celom Slovensku," napísala SNG v utorkovom vyjadrení.
Kusá pôsobila v SNG od roku 2000, od roku 2010 ju viedla.
"V SNG som 25 rokov. Môj pracovný pomer nezaniká, zostávam ako kurátorka a uvidíme, či krízový manažér vyhodnotí moju kurátorskú prácu ako dostatočne prínosnú pre SNG," uviedla počas stredajšej tlačovej besedy.
V decembri 2022 Kusá otvorila vynovenú Slovenskú národnú galériu. Po 21 rokoch tak úspešne ukončila rekonštrukciu hlavného sídla galérie. Už sa môžeme porovnávať s Prahou či Viedňou, hovorili vtedy odborníci.
"Na konkurze na riaditeľa Slovenskej národnej galérie sme všetci kandidáti dostali rovnakú otázku: čo je pre nás najdôležitejšie? A ja som hovorila, že rekonštrukcia. A to sa mi splnilo. Stále tomu nemôžem uveriť," povedala vtedy v rozhovore pre SME.

Rozsiahla rekonštrukcia stála 79 miliónov eur a je to najväčšia investícia do verejnej budovy v histórii Slovenska.
O rekonštrukcii vznikol aj dokumentárny film Pozor, padá SNG! od režisérok Jany Durajovej a Leny Kušnierikovej.

Ministerstvo jej vyčíta rekonštrukciu
Kto je nový šéf SNG
- Anton Bittner je podľa ministerstva kultúry absolventom Ekonomickej univerzity v Bratislave, Technickej univerzity v Košiciach a držiteľom doktorátu z ekonomiky a medzinárodných financií. Titul MBA získal na prestížnej medzinárodnej obchodnej škole.
- Svoju kariéru začal v oblasti medzinárodných financií a podnikového manažmentu, kde sa špecializoval na krízový manažment a obnovu organizácií.
- Do SNG podľa ministerstva kultúry prichádza s viac než tridsaťročnými skúsenosťami s riadením a transformáciou organizácií.
- Zdroj: TS MK SR
SNG sídli v bývalých kasárňach na brehu Dunaja, ktoré boli rozšírené o stavbu premostenia podľa projektu Vladimíra Dedečka. V roku 2001 sa premostenie pre zlý stav muselo uzavrieť a začalo sa dlhé obdobie architektonických súťaží a rekonštrukcie. Výsledkom je obnova budovy vedená architektmi Kusým a Paňákom, ktorá si vyslúžila viaceré ocenenia. Zaradila sa aj do shortlistu EUMies Award 2024, teda medzi 40 najlepších európskych diel. Prestížna francúzska revue pre architektúru d'a na jar tiež vyzdvihla zrekonštruovanú Národnú galériu. Tá dominovala aj cenám CE ZA AR. Ocenenie získala "za príkladný postup hľadania podoby obnovy areálu SNG v období medzi rokmi 2003 až 2023".
"Rezort považuje za neakceptovateľný postup generálnej riaditeľky pri rekonštrukcii budovy Slovenskej národnej galérie, pri ktorej došlo k viacerým manažérskym zlyhaniam. V tejto súvislosti vyjadruje ministerstvo pochybnosti ohľadom konfliktu záujmov týkajúceho sa priamo generálnej riaditeľky Alexandry Kusej," zdôvodnilo odvolanie ministerstvo.

Kusej vyčíta, že je rodinnou príslušníčkou konateľa a spoločníka pôvodného zhotoviteľa projektu na rekonštrukciu SNG. "Súčasné vedenie rezortu zastáva názor, že vzhľadom na rodinné prepojenia nemala byť Alexandra Kusá na tento post ani vymenovaná," znie stanovisko ministerstva.
"Konflikt záujmov pri rekonštrukcii je tak obohratá pesnička, ktorá bola toľko ráz preverená úradmi," reagovala na tlačovej besede Kusá. Keď jej otec vyhral s kolegom v roku 2005 súťaž na rekonštrukciu SNG, bola radovou zamestnankyňou galérie. Vedením ju poveril od januára 2010 Marek Maďarič, o niekoľko mesiacov vyhrala konkurz.
Šimkovičovej sa nepáčilo bienále
Ministerstvo kultúry v oficiálnom stanovisku vyjadrilo aj "nesúhlas so spôsobom, akým generálna riaditeľka Alexandra Kusá hospodárila s verejnými financiami a prezentáciou umenia na podujatiach, ktoré organizuje SNG doma aj v zahraničí." Vyčítajú jej účasť na prestížnom bienále v Benátkach, na ktoré vyčlenil rezort kultúry sumu 300-tisíc eur.

Šimkovičová sa hanlivo vyjadrila o slovenskej expozícii medzinárodne uznávaného umelca Ota Hudeca. Súčasťou jej otvorenia bol totiž aj protest a verejné vyhlásenie, ktoré kritizovalo postupy ministerstva kultúry. Šimkovičová povedala, že ide o „takú-nejakú protislovenskú aktivitu“. V apríli si Kusú pre to predvolala na ministerstvo a žiadala od nej vysvetlenie.
"Prezentácia nebola z pohľadu ministerstva vhodná a jej cieľom nebolo propagovať slovenskú kultúru a umenie. Ministerstvo má vážne pochybnosti o tom, ako boli vynaložené finančné prostriedky," píše ministerstvo v stanovisku.
Rezort v odôvodnení uvádza aj to, že SNG nevyužívala priestory dostatočne, a "generálna riaditeľka zároveň dlhodobo ignoruje celú škálu umelcov zo Slovenska a ich diela v SNG nevystavuje".
„Nechcem sa nikoho dotknúť, no nemyslím si, že ministerstvo vie, kto všetko u nás vytavuje. Máme osem výstav a vystavuje u nás asi 600 umelcov a umelkýň vo všetkých pobočkách,“ reagovala Kusá.
Zároveň konštatovala, že ministerstvo nezasahovalo do práce galérie. "Pracovali sme normálne, no cítili sme spoločenský tlak. Posledné dni nebola atmosféra veľmi príjemná," pokračovala s tým, že ministerka navštívila galériu na začiatku svojho mandátu, spoločne si pozreli priestory. "O niektoré veci sa zaujímala, o niektoré nie. Bola to úplne bežná návšteva politického predstaviteľa, nič špeciálne."
Šimkovičová navštívila aj vysunuté pracoviská v Strážkach a vo Zvolene. "Podľa informácií kolegov prebehla návšteva štandardne," poznamenala Kusá.
Len deň pred jej odvolaním, v utorok, po tom, čo ministerka odvolala Mateja Drličku, vznikla nová výzva Na obranu kultúry, ktorá žiada okamžité odvolanie Martiny Šimkovičovej z pozície ministerky kultúry. Stoja za ňou karikaturista Martin Šútovec, herečka Zuzana Fialová, herec Richard Stanke a spisovateľ Michal Hvorecký. Za necelých 24 hodín už nazbierala vyše 80-tisíc podpisov. Kusá konštatovala, že ju určite podpíše.

Pod Kusou bolo aj Kunsthalle
SNG pod vedením Kusej chcela pripraviť aj možnosti, ako môže Kunsthalle fungovať ďalej.
Ministerstvo kultúry totiž v januári oznámilo, že zruší Kunsthalle a presunie ho pod SNG. V jeho správe malo byť do konca tohto roka. Zmenu ministerstvo zdôvodnilo tým, že Kunsthalle nevyužila historickú šancu, odchádzajúci riaditeľ Kunsthalle Jen Kratochvil označil kroky ministerky Šimkovičovej (SNS) za znepokojivé a hovoril aj o cenzúre.

Beata
Balogová
