BRATISLAVA. Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je po viac než dvoch rokoch prvý raz na slobode. Z ústavu na výkon trestu v Dubnici nad Váhom ho dal prepustiť priamo minister spravodlivosti Boris Susko zo Smeru.
Minister to dovtedy nijako nekomentoval ani nevysvetlil.
Na to, že Kováčika prepúšťajú z výkonu, upozornila ako prvá blogerka Júlia Mikolášiková v stredu ráno. Neoficiálne informácie hovorili o tom, že Susko prerušil výkon jeho trestu na základe dovolania, ktoré podala Kováčikova obhajoba. To sa napokon aj potvrdilo.
Kováčik vyšiel spoza väzenskej brány napokon okolo tretej hodiny poobede.
"Teraz sa chcem v prvom rade poďakovať všetkým príslušníkom Zboru väzenskej a justičnej stráže, najmä príslušníkom tuná v Dubnici. A najmä mojím šéfom vedúcim v sklade. Sú to všetko ľudia profesionáli na svojom mieste," povedal Kováčik médiám po prepustení na slobodu.
"Čo sa týka prepustenia, mám málo informácií, tak sa vyjadrím až potom neskôr," dodal Kováčik.
Jeho obhajca Erik Magál hovoril o spokojnosti. "Malo by to byť na základe rozhodnutia ministra spravodlivosti. Zatiaľ som ho ale ešte nečítal, nie som s ním oboznámený," povedal Magál.
Premiér a šéf Smeru Robert Fico považuje rozhodnutia Suska prepustiť Kováčika a podanie dovolania v jeho prípade za spravodlivé a zákonné. "Predstavitelia SMERU – SSD konzistentne označujú prípad D. Kováčika za učebnicový príklad zmanipulovaného monsterprocesu, ktorého cieľom bolo odstaviť D. Kováčika," napísal premiér na Facebooku.
Kováčik bol naposledy na slobode ešte na jar roku 2022. Najvyšší súd ho dal vtedy v marci po 500 dňoch vo väzbe prepustiť na slobodu a dal ho monitorovať náramkom na nohe. Na slobode však Kováčik nepobudol dlho, keďže ho už v máji 2022 taktiež Najvyšší súd právoplatne odsúdil na osem rokov a tiež finančný trest stotisíc eur. Ten dodnes nezaplatil.

Minister vidí pochybenie
Minister spravodlivosti Susko môže dať prepustiť odsúdeného na slobodu v niektorých situáciách aj bez toho, aby čakal na rozhodnutie Najvyššieho súdu o dovolaní. Umožňuje mu to nenápadné ustanovenie Trestného poriadku.
Podľa toho môže minister spravodlivosti prerušiť výkon rozhodnutia, v tomto prípade výkon trestu, proti ktorému podal dovolanie.
A to sa aj stalo. Susko totiž podal na Najvyšší súd aj vlastné dovolanie v prospech Kováčika, o čo ho žiadali obhajcovia bývalého špeciálneho prokurátora. Na základe toho mohol konať.

Vo vyjadrení pre médiá Susko po samotnom prepustení Kováčika napísal, že reagoval na podnet obhajoby, ktorý vyhodnotil ako opodstatnený.
"Podľa jeho názoru boli pri zisťovaní skutkového stavu závažným spôsobom porušené ustanovenia, ktorými sa má zabezpečiť objasnenie veci, respektíve právoplatné rozhodnutie vychádza zo skutkového stavu, ktorý bol na základe vykonaných dôkazov v podstatných okolnostiach nesprávne zistený, čo mohlo mať za následok porušenie práva na spravodlivé súdne konanie," uviedla hovorkyňa rezortu spravodlivosti Barbora Škulová.
Kováčik po stredajšom prepustení ostane na slobode až dovtedy, kým Najvyšší súd rozhodne o samotnom dovolaní. Obhajoba ho podala už pred niekoľkými mesiacmi. Susko v týchto dňoch podáva aj vlastné.
"Je to právomoc, ktorú mu (Suskovi) priznáva Trestný poriadok takým spôsobom, že to má prakticky charakter príkazu na okamžité prepustenie z výkonu trestu bez náhrad. To znamená, že nie je tam ani náramok a nie sú ani žiadne obmedzenia," povedal Magál.
Susko svoje rozhodnutie obhajuje tým, že ide o jeho štandardnú právomoc.
"Dovolanie ako aj prerušenie, či odloženie výkonu rozhodnutia sú štandardné inštitúty nášho právneho poriadku, ktoré sa opakovane využívajú v doterajšej rozhodovacej činnosti rezortu spravodlivosti,“ odkázala jeho hovorkyňa Škulová.
Susko zverejnil po prepustení Kováčika na facebooku aj video, v ktorom svoje rozhodnutie vysvetľuje v podobnom duchu, ako sa o prípade píše v ministerskej brožúre o údajnom únose právneho štátu.
Exministerka spravodlivosti Mária Kolíková z SaS konanie svojho nástupca označila za bezprecedentný zásah do súdnej moci.
"Považujem za absolútne nepatričné, aby minister spravodlivosti vstupoval do rozhodnutia súdu o vine páchateľov trestných činov tak, že ich bude prepúšťať bez rozhodnutia sudov na slobodu. Tento priestor by mal zostať vždy nezávislému a nestrannému súdu," povedala Kolíková.
V minulosti k využitiu daného ustanovenia Trestného poriadku podľa nej síce už došlo, avšak za úplne iných okolností-.
"Stalo sa tak len výnimočne v takej situácii, že došlo k jednoznačnému pochybeniu zo strany súdov, ale nie v otázke viny, ale v otázke napr. započítania trestov alebo v otázke tzv. osvedčenia sa ohľadom výkonu trestu. To znamená, že sa jednalo len o otázku či uložený trest zo strany súdu bol v zásade technicky dobre spočítaný," vysvetlila Kolíková.
Konať mohol aj Žilinka
Rovnakú právomoc ako Susko má podľa ustanovenia Trestného poriadku aj generálny prokurátor Maroš Žilinka. Jeho hovorkyňa však pre SME uviedla, že Žilinka v Kováčikovom prípade nijako nekonal.
Kováčik je právoplatne odsúdený už od mája 2022, a to za korupciu i za vyzradenie utajovaných skutočností.
Obžalovaný je aj v ďalších dvoch kauzách, vrátane kauzy Očistec, ktorá v týchto dňoch prišla o dozorového prokurátora Michala Šúreka.
Kováčik si mal pritom vypočuť verdikt vo svojej druhej korupčnej kauze pôvodne už v januári tohto roka. Pre pochybnosti týkajúce sa druhého obžalovaného- Petra Košča prezývaného Pán X, sa však napokon dodnes proces naťahuje a na verdikt sa stále čaká.

Beata
Balogová
