Minister spravodlivosti Boris Susko podal dovolanie v prípade právoplatne odsúdeného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
Zároveň rozhodol o prerušení výkonu trestu odňatia slobody až do rozhodnutia Najvyššieho súdu o dovolaní. Kováčika v stredu popoludní prepustili z väzenia na slobodu.
Najvyšší súd v máji 2022 právoplatne odsúdil Kováčika na osem rokov väzenia za prijatie úplatku a vyzradenie informácií zo spisov. Uložil mu aj peňažný trest vo výške 100-tisíc eur.

Robert Fico, premiér (Smer)

Rozhodnutia ministra spravodlivosti Suska podať dovolanie a prepustiť bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika z väzenia sú spravodlivé a zákonné, tvrdí premiér Robert Fico.
Smer podľa Fica konzistentne označuje Kováčikov prípad za učebnicový príklad "zmanipulovaného monsterprocesu". Jeho cieľom bolo podľa premiéra odstaviť Kováčika a "vydláždiť cestu politickému nominantovi Igora Matoviča Danielovi Lipšicovi".
Premiér zdôraznil, že minister spravodlivosti má podľa Trestného poriadku zákonnú právomoc prepustiť odsúdeného na slobodu, ak podáva v jeho prospech dovolanie.
Mária Kolíková (SaS)

Exministerka Mária Kolíková označila konanie ministra spravodlivosti Suska v prípade Kováčika za "bezprecedentný zásah do súdnej moci".
"Považujem za absolútne nepatričné, aby minister spravodlivosti vstupoval do rozhodnutia súdu o vine páchateľov trestných činov tak, že ich bude prepúšťať bez rozhodnutia sudov na slobodu. Tento priestor by mal zostať vždy nezávislému a nestrannému súdu," uviedla bývalá ministerka spravodlivosti.
Kolíková uviedla, že v minulosti sa už stalo, že minister spravodlivosti aj s podaním dovolania na súd prepustil odsúdeného na slobodu.
"Stalo sa tak len výnimočne v takej situácii, že došlo k jednoznačnému pochybeniu zo strany súdov, ale nie v otázke viny, ale v otázke napr. započítania trestov alebo v otázke tzv. osvedčenia sa ohľadom výkonu trestu. To znamená, že sa jednalo len o otázku či uložený trest zo strany súdu bol v zásade technicky dobre spočítaný," uviedla.
Branislav Gröhling (SaS)

"Dušan Kováčik je stelesnením skorumpovanosti a zlyhania právneho štátu na Slovensku za vlád Smeru," zdôraznil predseda SaS Branislav Gröhling.
Vyzýva na protesty v uliciach proti vláde, ktorá podľa neho pomáha len zločincom, mafiánom a korupčníkom.
Juraj Šeliga (Demokrati)

Bývalý poslanec Juraj Šeliga z Demokratov označil prepustenie Kováčika za návrat mafiánskeho štátu.
"Teraz je čas sa spojiť. Teraz je čas na spoločný postup celej opozície," vyzval.
Ficova vláda podľa Šeligu demontuje právny štát. Inak ako spoluprácou ich demokraticky opozícia neporazí, tvrdí.
Hnutie Slovensko
"Obludnosť novely Trestného zákona sa tak naplno prejavila. Fico a spol. môžu kedykoľvek prepustiť akéhokoľvek vraha, zlodeja alebo ekonomického zločinca," reagovalo hnutie Slovensko.
Gábor Grendel (Slovensko)

"Boris Susko dnes vytiahol z väzenia právoplatne odsúdeného, skorumpovaného Dušana Kováčika. Za odmenu, že sa nevykúpil ako to robili spolupracujúci obvinení? Len sa pýtam…," uviedol Gábor Grendel k prepusteniu Kováčika z väzby, ktoré nariadil minister spravodlivosti Susko.
Roman Mikulec (Slovensko)

Demokracia na Slovensku je podľa exministra vnútra Romana Mikulca z hnutia Slovensko v rozklade.
"Minister spravodlivosti Susko má chrániť právny štát, nie dostávať z väzby právoplatne odsúdených kamarátov Fica," uviedol.
Viliam Karas (KDH)

"Ide o fakticky zásah výkonnej moci do právoplatného rozhodnutia súdnej moci, ktorý by mal byť robený veľmi rozvážne a zdržanlivo. Minister spravodlivosti má podľa Trestného poriadku na takéto rozhodnutie právo, z legálneho hľadiska je teda jeho rozhodnutie v poriadku," uviedol exminister spravodlivosti Viliam Karas z KDH.
Karas tvrdí, že nespochybňuje právo ministra spravodlivosti podať dovolanie v prospech obvineného, ak na to naozaj existujú dôvody. O tom, či tie dôvody existujú alebo nie, nakoniec podľa neho rozhodne nezávislý súd.
"Očakávali by sme však, že v tak exponovanom prípade predstúpi pred verejnosť a svoje rozhodnutie zdôvodní," uviedol podpredseda KDH.
Bez vysvetlenia sa rozhodnutie Suska podľa Karasa javí tak, že minister dovolanie podal, aby mal bývalý špeciálny prokurátor aj prerušený výkon trestu.
"Ide o mimoriadne silné oprávnenie ministra, ktoré sa naozaj využíva veľmi zriedka. A ak, tak malo by byť vyhradené iba pre zjavné excesy, kde nie je vhodné čakať na rozhodnutie súdu. Nakoniec, ak by na to boli dôvody prerušiť výkon trestu mohol aj samotný súd na základe podania dovolania odsúdeným," dodal.
Zuzana Števulová (Progresívne Slovensko)

Poslankyňa Zuzana Števulová z PS považuje Dušana Kováčika za symbol neschopnosti a zametania veľkých korupčných káuz pod koberec.
"Je symbolom korupcie ako takej, keďže bol jedným z najvyššie postavených úradníkov spojených so stranou Smer, ktorý bol za korupciu odsúdený," tvrdí.
Rozhodnutie ministra Suska, je podľa Števulovej dôkaz, že vláde záleží len na zabezpečení beztrestnosti pre seba a svojich ľudí.
"Je to dôkazom, že minister Boris Susko využíva celý aparát ministerstva, aby pomohol ľuďom napojeným na Smer, ktorí stoja pred súdom, alebo ich už právoplatne odsúdili," uviedla s tým, že Kováčik dostal odmenu za to, že zatváral oči pred kauzami Smeru.
"Premiér Fico takto vyslal signál ľuďom blízkym Smeru, že nech sa deje čokoľvek, vie sa o nich postarať. Stačí, ak o protizákonnom konaní neprehovoria," doplnila.
Veronika Remišová (Za ľudí)

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová tvrdí, že minister spravodlivosti má zabezpečovať fungovanie právneho štátu, ale robí pravý opak.
"Namiesto toho, aby sa staral o to, ako sa občania roky nemôžu domôcť spravodlivosti a ich podania, stoja na súdoch tak dlho, že sa ich často ani nedožijú, minister sa venuje záchrane odsúdeného zločinca spriateleného s koalíciou," uviedla v stanovisku.
Susko robí podľa Remišovej nadprácu. Dodala, že konanie nominantov vládnej koalície predstavuje ohrozenie pre demokraciu. Vyzýva preto opozičných partnerov, aby začali pracovať na mobilizácii občianskej spoločnosti za záchranu demokracie.

Beata
Balogová
