BRATISLAVA. Samosprávam chýba sto miliónov eur na zabezpečenie chodu bežných činností a služieb pre občana.
Upozornilo na to na tlačovej konferencii opozičné KDH.
Ministra financií Ladislava Kamenického (Smer) preto vyzvali, aby našiel vhodný model, ako obciam a mestám chýbajúce peniaze zabezpečiť.
Podľa KDH pomôcť by mohol daňový mix.
"Mestám, obciam a vyšším územným celkom chýba 100 miliónov eur na zabezpečenie bežných potrieb pre občana. Na to, aby štát vedel zabezpečiť fungovanie samospráv, navrhujeme uplatniť daňový mix - čiže výber dane fyzických osôb, ako aj časť právnických osôb," uviedol predseda KDH Milan Majerský.
Doplnil, že prognóza na rok 2024 hovorila o výbere daní od fyzických osôb na úrovni približne 3,9 miliardy eur. Samosprávy si podľa KDH na základe tejto prognózy nastavovali rozpočty na tento rok.
"Problém však je, že výber daní pre mestá, obce a vyššie územné celky bude iba 3,8 miliardy eur. Po delení 70 % mestá a obce a 30 % vyššie územné celky bude chýbať týchto 100 miliónov eur," dodal Majerský.
Pomohlo by aj zlepšenie čerpania eurofondov
Podľa starostu obce Lodno Petra Mrvečku je situácia v obciach viac ako alarmujúca. Hlavne tie menšie, ktoré nemali vytvorené rezervy alebo neboli v dobrej finančnej kondícii, musia podľa neho obmedzovať aj základné služby. "Ak nebudeme dofinancovaní aspoň v tom objeme, ako sme schvaľovali rozpočty, veľa samospráv môže skončiť v nútenej správe," upozornil Mrvečka.
Ľuďom v regiónoch by podľa europoslankyne za KDH Miriam Lexmann pomohlo aj zlepšenie čerpania eurofondov.
Pripomenula, že KDH bývalej aj súčasnej vláde navrhovalo viacero riešení. Pomôcť by podľa poslankyne mohlo, ak by sa presunula väčšia časť eurofondov priamo do regiónov. Ďalším riešením by podľa nej mohla byť aj nulová spoluúčasť pre mestá, obce a regióny pri rekonštrukciách základnej infraštruktúry z eurofondov.
Únia miest Slovenska súhlasí s KDH
Únia miest Slovenska (ÚMS) podporuje výzvu opozičného KDH na dofinancovanie tohtoročného výpadku výnosu dane z príjmu fyzických osôb (DPFO).
Zároveň vyzýva politické strany, aby venovali pozornosť ohrozovaniu slobody miest cestou obmedzovania a centralizácie príjmov územnej samosprávy.
ÚMS podľa nej dlhodobo vyzýva politické strany na riešenie podfinancovania územnej samosprávy, ale aj dlhodobé porušovanie zákonov nedostatočným financovaním preneseného výkonu štátnej správy.
"Namiesto toho sme svedkami, že aj táto vládna koalícia pokračuje v snahách o obmedzovanie vlastných príjmov miest a naviac svojimi opatreniami a novými úlohami len zvyšuje ich výdavky," uviedla hovorkyňa.
Únia predložila minulej a súčasnej vládnej koalícii, ako aj politickým stranám námety na diskusiu o systémových opatreniach. Tie by podľa nej okrem poriadku v kompetenciách rozšírili zdroje financovania, ale aj vlastné príjmy samospráv. Taktiež by nastavili spravodlivejší systém vyrovnávania miestnych a regionálnych rozdielov.
"Musíme však konštatovať, že tieto snahy zostali bez akejkoľvek reakcie. Naopak, v posledných rokoch vládne koalície systematicky zasahujú do finančnej, organizačnej, personálnej, mzdovej, ale aj majetkovej nezávislosti miest s cieľom zvýšenia ich závislosti od centrálnej vlády," uzavrela hovorkyňa ÚMS.
Ministerstvo je pripravené rokovať
Ministerstvo financií si uvedomuje náročnú situáciu, v ktorej sa samosprávy nachádzajú. Pripravené je s nimi viesť odborné a konštruktívne rokovania aj naďalej.
"Ministerstvo financií si uvedomuje náročnú situáciu, v ktorej sa samosprávy nachádzajú a rovnako rezort financií oceňuje, že aj predstavitelia miest a obcí vnímajú zložitú situáciu štátu vo vzťahu k verejným financiám. Ministerstvo financií oceňuje korektné vzťahy so zástupcami samospráv a tak, ako tomu bolo počas predchádzajúcich mesiacov, rezort je naďalej pripravený viesť odborné a konštruktívne rokovania," reagoval tlačový odbor rezortu.
Ministerstvo financií pripomenulo, že aj napriek aktuálnej potrebe konsolidácie verejných financií vyšlo samosprávam v ústrety pri ich návrhoch.
"Ministerstvo financií už koncom roka 2023 vyčlenilo sumu 60 miliónov eur, ktorej účelom bolo finančne podporiť hospodárenie samospráv. Zároveň bola schválená novela zákona, ktorá umožnila vyplatiť obciam jednorazovo a vopred celý zostatok DPPO v sume 157,7 mil. eur a pre VÚC v sume 67,6 mil. eur," uviedli z tlačového odboru rezortu financií.
Rezort tiež upozornil, že bola schválená novela zákona o rozpočtových pravidlách, ktorá do konca tohto roka umožňuje obciam používať zdroje svojich rezervných fondov aj na bežné výdavky.
"V oblasti investícií je vláda pripravená pomôcť samospráve maximálne možným využitím disponibilných zdrojov EÚ a plánu obnovy a odolnosti," doplnilo ministerstvo.