BRATISLAVA. Pol hodiny po tom, ako ministerka kultúry za SNS Martina Šimkovičová a jej pravá ruka Lukáš Machala na tlačovej besede útočili na odvolaných riaditeľov SND a SNG, čakalo v rade na lístok pred pokladnicou Slovenskej národnej galérie v jednom momente štrnásť ľudí a húfne prichádzali ďalší.
"Asi sa pomýlila, a nie je vstup zadarmo," rozpačito hovorila návštevníčka o svojej známej. V stredu totiž SNG po odvolaní riaditeľky Alexandry Kusej oznámila, že do nedele bude vstup voľný.
"Dávame voľný vstup do našich priestorov, keďže ich vraj neefektívne využívame. Budeme radi, keď sa prídete pozrieť a podporíte nás aj svojou návštevnosťou, pretože my to nerobíme pre seba," pozývala Kusá.
Vo štvrtok popoludní to už nebola pravda. Nový štatutár SNG Anton Bittner, ktorého dosadila Šimkovičová, nastúpil do úradu o druhej popoludní a jeho prvé rozhodnutie do pol hodiny bolo, že ruší vstup zadarmo.
Zamestnancom navyše povedal, že nevyzbierané vstupné od návštevníkov akcie, ktorá napokon netrvala ani celý deň, im dá zosobniť a bude peniaze žiadať od nich.
Denníku SME to potvrdili štyria zamestnanci galérie. Reportér SME videl Bittnera, ako vstupuje do výťahu v časti galérie, kde sídli generálny riaditeľ. Podľa zamestnancov sa vracal z tlačovej besedy ministerstva, ale na tej sa neukázal.

Zo sekretariátu riaditeľa SNG potom odkázali, že riaditeľ reportéra SME neprijme a na otázky o zrušenom vstupnom zadarmo a trestoch pre zamestnancov nebude odpovedať. Preberá vraj agendu.
Informácia od jeho podriadených napokon znela, že prístupný bude na budúci týždeň.
Hovorili o politickom aktivizme a tupej kritike
Za celý utorok a stredu, keď Šimkovičová náhle odvolala šéfa Slovenského národného divadla Mateja Drličku a šéfku Slovenskej národnej galérie Alexandru Kusú, nedala ministerka priestor osloviť ju s otázkami.
Na tretí deň zvolala novinárov a prišla so svojou pravou rukou, šéfom služobného úradu Lukášom Machalom, ktorý podľa ľudí z kultúry ministerstvo v skutočnosti riadi.
Viac ako o dôvodoch, prečo ministerka v čase dovoleniek začala meniť kultúrne inštitúcie, rečnili o "progresivisticko-liberálnom aktivizme", ktorý podľa nich prináša nenávisť, či o "vlne bezbrehej, ničím nepodloženej kritiky, tupej a vulgárnej", ktorá sa proti vedeniu ministerstva rozpútala, či o tom, ako sa má slovenská kultúra opierať o tradičné hodnoty.
"My sme zástupcovia slovenského štátu, štátu, ktorý patrí všetkým občanom, a štátu, ktorý má zabezpečiť kultúru pre všetkých, ktorí v slovenskej kultúre pôsobia," hovoril Machala. "Nielen pre úzke skupinky, ktoré si tu za desať, za dvadsať rokov najmä v Bratislave a priľahlých kaviarňach vybudovali mocenské a záujmové štruktúry."
"Nás nikdy nezastraší, ani nás nebude zaujímať plač, nárek a štekot tých, ktorí žijú bezbrehým spôsobom z vašich daní," povedal. Vraj sa tak prihováral "spoluobčanom, ktorí každý deň chodia o štvrtej, piatej, šiestej do montážnych liniek".
Hoci Šimkovičová hlásila, že je ochotná komunikovať s kýmkoľvek s vecnými argumentmi, ešte pred začiatkom oznámili, že dovolia iba tri otázky.
Prvá informácia: Presťahovala sa z Kittsee
Ako prvú informáciu k odvolávaniam ministerka oznámila, že sa presťahovala z rakúskeho Kittsee na Slovensko.
Narážala na cyklojazdu spred pamätníka na Námestí SNP v Bratislave do Kittsee, ktorú na protest proti jej krokom vo štvrtok podvečer ohlásili pravidelne sa stretávajúci cyklisti z Critical Mass Bratislava.
Bicyklovať sa malo v župane, lebo riaditeľovi SND Matejovi Drličkovi doručili odvolanie v utorok ráno a v župane otvoril dvere.
"Vašou štvavou politikou ste ma vyštvali z môjho domova, aby som si hľadala domov na Slovensku," povedala o cyklistoch Šimkovičová.
Skutočné dôvody, prečo Drličku náhle odvolala, za viac ako pol hodiny trvajúcu tlačovku nespomenula.
Čas venovala opisu, ako sa so šéfom SND predtým pokúšala stretnúť, no Drlička oznámil, že je práceneschopný.
Tvrdil to podľa nej aj v deň odvolania, v utorok 6. augusta, no neskôr - už po odvolaní z funkcie - médiám dával rozhovory. Dodala ešte, že za Drličkom domov neprišli esbéeskári, ako tvrdil. Išlo podľa nej o zamestnancov právneho oddelenia ministerstva.
Snažila sa tak obhájiť svoj postup pri doručení Drličkovho odvolania.
Opakovane skritizovala Drličkove cynické vyjadrenia z Budapešti z jesene 2022, za ktoré ho už v minulosti odvolala vtedajšia ministerka kultúry za OĽaNO Natália Milanová. Neskôr ho naspäť vymenovala za riaditeľa.
Do SND na stretnutie nepôjde
O odvolaní Alexandry Kusej, ktorá bola riaditeľkou SNG štrnásť rokov, ministerka opäť tvrdila, že bola v konflikte záujmov pri rekonštrukcii budovy galérie.
Už v stredu v písomnom stanovisku poukazovala na to, že Kusá je „blízkou rodinnou príslušníčkou konateľa a spoločníka pôvodného zhotoviteľa projektu na rekonštrukciu SNG“.
Keď Kusej otec vyhral s kolegom v roku 2005 súťaž na opravu SNG, bola Kusá radovou zamestnankyňou galérie. Vedením ju poveril od januára 2010 Marek Maďarič, o niekoľko mesiacov vyhrala konkurz.
Šimkovičová dnes hovorila o jedenástich dodatkoch za dva milióny eur k zmluve, ktoré podpísala Kusá. A hoci už Drličku aj Kusú odvolala, podľa ministerky teraz chystajú audity, ktoré prinesú "priame vecné dôkazy".
Rekonštrukciu SNG pritom počas rokov kontrolovali viaceré orgány a Kusú vo funkcií ponechali piati rôzni ministri počas štyroch volebných období.
Hoci Šimkovičovú umelci pozvali na pondelok na stretnutie do Národného divadla, už odkázala, že nepríde.
"Pozrite, zamestnanci Slovenského národného divadla chodia ku mne na ministerstvo kultúry, ja nemusím chodiť za nimi," povedala Šimkovičová. Vyhlásila však, že prijme pozvanie "tu u mňa" na ministerstve.
Po štyroch otázkach od troch novinárov tlačovku potom ukončili, na ďalších sa nedostalo. Šimkovičová s Machalom napriek žiadostiam z miestnosti odišli.
"Prosím vás, s denníkom SME mám o čom komunikovať?" reagovala ministerka na redaktora SME, keď sa domáhal ďalších odpovedí.

Beata
Balogová
