BRATISLAVA. Oceňovaného zahraničnopolitického a vojnového reportéra Českého rozhlasu Martina Dorazína už poslucháči Slovenského rozhlasu v spravodajstve počuť nebudú.
V skutočnosti už z Rádia Slovensko a ďalších okruhov nezaznie žiadny spravodajca Českého rozhlasu. V decembri je ohrozený tradičný koncert Českého a Slovenského rozhlasu.
Český rozhlas mimoriadne prerušil všetku spoluprácu so slovenským verejnoprávnym médiom, potvrdil SME jeho hovorca Jiří Hošna.
"Vynútený zánik RTVS a vznik STVR sme považovali a považujeme za účelové opatrenie a prvý krok vedúci k zoštátneniu verejnoprávneho vysielateľa," vysvetľuje rozhodnutie ČRo Hošna. "Obávame sa, že sa vedenie aj program novovzniknutej STVR dostane pod politický vplyv."
Český rozhlas preto na neurčito prerušil zmluvu o spolupráci so slovenským médiom.
"Budeme teraz pozorne sledovať, akým spôsobom bude nové vedenie STVR konať a či program a vysielanie STVR bude spĺňať nároky kladené na médium verejnej služby, predovšetkým v oblasti slobody prejavu, nezávislosti a vyváženosti," píše v stanovisku.
Slovenským Rádiožurnálom často vyťažovaný český reportér Dorazín už podľa informácií SME nemohol vstúpiť do vysielania Rádia Slovensko. Ako stály korešpondent ČRo informoval o dianí na Ukrajine aj slovenských poslucháčov.
"Je mi to veľmi ľúto, ale nedá sa nič robiť. Ďakujem všetkým za viac ako tridsaťročnú spoluprácu a dúfam, že tá 'noc nebude dlhá', povedané slovami Karla Kryla," napísal slovenským kolegom Dorazín v internej komunikácii.
"Slovenský rozhlas pokrýva svoje zahraničné spravodajstvo z viacerých zdrojov, takže naďalej bude plnohodnotne informovať o dianí zo spomínaných oblastí," tvrdí STVR s tým, že si váži doterajšiu spoluprácu s ČRo.

Český rozhlas varoval už v marci
Dorazín prispieval do vysielania Slovenského rozhlasu denne. Jeho správy, príspevky, reportáže a živé vstupy využívali okrem spravodajských relácií aj v aktuálno-publicistickej relácii Štúdio svet. Vstupy mal aj v televíznej časti RTVS a neskôr STVR v spravodajskom vysielaní.
Podobne dôležitú úlohu plnil aj ďalší český reportér Štěpán Macháček so svojimi vstupmi z Blízkeho východu. Podľa zamestnancov Slovenského rozhlasu ide o citeľnú stratu pre obsah vysielania.
Slovenský rozhlas už od čias šéfky Miroslavy Zemkovej rušil pozície vlastných spravodajcov v zahraničí. Výrazne sa spoliehal na spoluprácu s ČRo a na prácu jeho korešpondentov.
Na kroky ministerky kultúry za SNS Martiny Šimkovičovej a jej návrh na zrušenie RTVS ešte na jar reagoval riaditeľ Českého rozhlasu René Zavoral so znepokojením.
Plánovaný zánik RTVS pomenoval ako "de facto likvidáciu súčasného nezávislého média verejnej služby - rešpektovaného člena Európskej vysielacej únie".
Vyjadril podporu zamestnancom RTVS, ktorí listom podpísaným 1200 spolupracovníkmi kritizovali zámer koalície zrušiť dovtedajšie médium.
Zásahy do vysielania pribúdajú
Uplynulý týždeň vedenie STVR znemožnilo naživo odvysielať rozhovor s odvolaným šéfom Slovenského národného divadla Matejom Drličkom.
Interview s ním napokon odvysielali zo záznamu potom, ako najskôr zásahy ministerstva kultúry vo vysielaní prediskutovali s operným spevákom.
"Vzhľadom na závažnosť témy sa vedenie spravodajstva Slovenskej televízie rozhodlo pre jej pokrytie v inom formáte, ktorý poskytuje priestor aj názorovo druhej strane," tvrdí STVR.
Reportérka televízneho spravodajstva Barbora Šišoláková zas vo štvrtok na sociálnych sieťach opísala, ako jej v televízii vykrátili reportáž o ministrovi životného prostredia za SNS Tomášovi Tarabovi.
Vo vysielaní chýbala pasáž, ktorá upozorňovala, že Tarabovo ministerstvo aj jeho dve podriadené organizácie uzatvorili zmluvu s advokátskou kanceláriou Petra Podhorského, ktorý pochádza z Modry rovnako ako Taraba, na viac ako pol milióna eur. Meno Petra Podhorského je tiež zapísané vo vlastnostiach dokumentov k novým návrhom ministerstva o zálohovaní fliaš.
Redaktorka dostala prísľub od vedenia, že sa môže téme venovať samostatne ďalší deň. Hoci k tomu pripravila reportáž, opäť ju do vysielania nezaradili. "Zajtra sa má na ňu pozrieť právnik," napísala vo štvrtok Šišoláková.
"Vedenie spravodajstva Slovenskej televízie jej nepozastavilo reportáž, na základe odporúčania právneho odboru vedenie spravodajstva len požiadalo redaktorku o dopracovanie témy," reaguje STVR. Tvrdia, že chýbal postoj druhej strany.
Druhou stranou je však Taraba, ktorého redaktorka oslovila, a jeho vyjadrenie do reportáže zahrnula. Televízia Markíza informáciu odvysielala.
Podľa informácií SME napokon STVR nerobila rozhovor so sociológom Martinom Slosiarikom z agentúry Focus o prieskume, ktorý zisťoval prípadné šance politických strán, ak by do nich vstúpil neúspešný prezidentský kandidát Ivan Korčok.
Pozvanie pre Slosiarika zrušila s tým, že sa zmenil dramaturgický cieľ vydania relácie.
STVR vznikla k prvému júlu - desať dní po tom, ako poslanci vládnej koalície schválili zrušenie RTVS.
Nepripravenosť na zmeny sa ukázala už v prvý deň vysielania, ktorý novovzniknuté médium začínalo bez povereného riaditeľa, bez prideleného identifikačného čísla organizácie či daňového identifikačného čísla.
Dovtedajší generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj musel odísť okamžite, no na zvolenie riadneho generálneho riaditeľa STVR sa čaká mesiace. Rada, ktorá ho má zvoliť, ešte nevznikla a voľbu jej členov si parlament nechal až na jeseň.
Keďže rada ešte neexistuje, STVR nemá ani orgán, ktorý by ju kontroloval.
Ani logo STVR a nový vizuál nie je známy, médium iba vymazalo z grafiky svojej spravodajskej relácie skratku RTVS.
Poverený riaditeľ STVR Igor Slanina pri nástupe začiatkom júla tvrdil, že chce robiť kroky, ktoré budú viesť "k stabilizácii situácie smerom dovnútra inštitúcie".
Od jeho príchodu skončili vo funkcii riaditeľ športu Ján Žgravčák či intendant spravodajského kanála 24: Juraj Helbich. Poverený jeho vedením je Peter Nittnaus, ktorý šéfoval televíznej časti spravodajstva za éry Jaroslava Rezníka.
Ešte v júni sa z RTVS rozhodol odísť dlhoročný moderátor Miroslav Frindt.

Beata
Balogová
