BRATISLAVA. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová sa správa ako by jej kultúra patrila. Ako feudálka, uviedol v diskusnej relácii televízii TA3 V politike poslanec z hnutia Progresívne Slovensko Ivan Štefunko.
„Podľa mňa s vašou ministerkou Šimkovičovou ani nesúhlasíte, ale tu ju obhajujete,“ povedal Štefunko.
Podľa lídra Slovenskej národnej strany Andreja Danka je prirodzené, ak nová ministerka kultúry vymení riaditeľov, ktorí spadajú pod jej rezort.

Danko stojí za Šimkovičovou
„Ja stojím za krokmi, ktoré urobila. Ak bývalá riaditeľka Slovenskej národnej galérie (SNG) Alexandra Kusá urobila v minulosti niečo dobré, nemám problém to uznať. Ale ak sa bavíme o rekonštrukcii SNG za 75 miliónov eur, kde išlo o rodinkárstvo, tak to vnímam ako vážny problém. Viete si predstaviť mňa, keby som dal otcovi zákazku za 2 milióny eur na obnovu hradu? Mňa by zlynčovali,“ povedal Danko.
Podľa lídra SNS je v niektorých projektoch potrebná tvrdá ruka štátu a nie analýzy na analýzy.
„Aj menšia rekonštrukcia Slovenského národného divadla (SND) podľa mňa môže napríklad vrátiť operu do divadla. My máme právo si vybrať manažérov vo funkciách, ktorí nebudú ovplyvnení bývalými vládami. Ale nemôžete paušalizovať vyjadrenia hercov. My hovoríme, že treba vnímať kultúrnu obec ako celok, nielen národné divadlo. Alebo napríklad je rozumné opraviť Slovenské národné múzeum za 70 miliónov?“ konštatoval Danko.
Podľa Štefunka však protestujúcich hercov trápi to, že kultúra je podfinancovaná. „Vaša ministerka rozdeľuje ľudí, a tiež hovorím, že sa sťažujú ľudia v kultúre po celom Slovensku,“ dodal poslanec PS.
Susko podľa Danka neurobil nič nezákonné
Minister spravodlivosti Boris Susko podľa Danka neurobil pri prepustení bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika z väzenia nič nezákonné.
„Súviselo to s dovolaním na opravný prostriedok. Nevedel som, ako sa minister Susko rozhodne. Ale ak sa tak rozhodol, tak to rešpektujem. On nerozhodol o vine a treste,“ povedal Danko v relácii a dodal, že ak bol niekto obvinený za súčinnosti orgánov a štvania proti nemu, musí sa to preveriť.
Štefunko súhlasil s tým, že minister Susko nespravil nič nezákonne, ale podľa neho urobil niečo ojedinelé.
„A čo v prípade ďalších obvinených ľudí? Kováčik bol symbolom neschopného riadenia. A teraz minister vyslal signál, že 'my vás ochránime a nikto za to nebude potrestaný'. Hovorím a opakujem, je to nezvyčajné,“ povedal Štefunko.
Danko je za otvorenie druhého piliera
„Tieto financie z druhého dôchodkového piliera však musia byť účelovo nastavené a tých 10 až 15 miliárd by sme mali dať do diaľnic,“ povedal Danko.
Ako ďalej dodal, ich úlohou ako strany je bojovať proti zvyšovaniu dane z pridanej hodnoty (DPH) a za živnostníkov pri paušálnych výdavkoch, ktoré nechcú meniť.
„Áno, tie témy sú na stole v súvislosti s chystanou konsolidáciou verejných financií. Robme to však inak, ako napríklad minister Tomáš Taraba pri právnikoch alebo s poistkami. Tam sa dajú ušetriť finančné prostriedky,“ dodal Danko s tým, že najdôležitejšie, čo ich čaká, je budúci štátny rozpočet.
Podľa Štefunka, by táto situácia nemusela nastať, keby nepodporili volebnú kampaň prezidenta Petra Pellegriniho podporou 13. dôchodku a taktiež rodičovského dôchodku, čo stálo krajinu 1,4 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny.
Danko na tvrdenia Štefunka reagoval, že témy dôchodkov sú ich vlastné témy a nesúvisia s predvolebnou kampaňou prezidenta.
„Viete, my sme prebrali zadlženosť krajina na úrovni 60 percent HDP a odovzdávali ju na úrovni 40 percent. Predchodcovia rozhadzovali peniaze neadresne a my sme za to zodpovední? Máme tu firmu, ktorá vyberá diaľničné poplatky a štátu z toho ide len polovica,“ skonštatoval Danko.
Štefunko uviedol, že odkedy je strana Smer pri vláde, tak až 70 percent času SNS vládla spolu s nimi. Podľa Štefunka sa ich vládou krajina prepadala a výsledkom je, že mladí ľudia odchádzajú do zahraničia.
„Je tu nespokojnosť so školstvom, zdravotníctvom, kultúrou, a to treba riešiť,“ povedal Štefunko.
Líder SNS na záver zopakoval, že v septembri v rámci koalície chcú prísť s blokovaním opatrení, ktoré môžu siahať do peňaženiek občanov. „Budeme hlavne tlačiť na to, aby sa viac robili audity a začalo sa šetriť na rezortoch,“ uzavrel Danko.
Opozícia chystá protesty
Štefunko v relácii dodal, že opozícia sa chystá organizovať protesty s poukázaním na stav v kultúre, spravodlivosti či zdravotníctve.
„Tu je otázka, či má táto vláda právo a legitimitu so 79 poslancami takto zmeniť štát,“ povedal Štefunko.
Podľa neho v opozícii majú dobrú spoluprácu so stranou Sloboda a Solidarita (SaS) a Kresťanskodemokratickým hnutím (KDH). Organizovať protesty však budú spolu len so SaS. KDH chce podľa Štefunka vyjadriť nespokojnosť iným spôsobom.
„Matovičovo Hnutie Slovensko sa vyjadruje inak ako PS a s mimoparlamentými Demokratmi síce prebieha komunikácia, ale oficiálne sme sa nedohodli,“ dodal Štefunko.
Danko v reakcii uviedol, že opozícia znova hucká ľudí.
„Ľudí štvete. Ste dobrí taktici. Vy nás často pošpiňujete, ale kto má také blízke prepojenia ako vaši mnohí poslanci? Čim viac bude PS plakať, tým viac to bude pre nás signál, že robíme niečo dobre,“ uzavrel Danko.