Dobré ráno. Zmeny vo vedúcich funkciách kultúrnych inštitúcií vyprovokovali najväčšie protestné zhromaždenie ľudí z kultúry za mnohé roky. Kultúrna obec sa dohodla na vytvorení štrajkového výboru, žiada okamžité odstúpenie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej a šéfa služobného úradu Lukáša Machalu.
Ukrajina už má kontrolovať zhruba tisíc štvorcových kilometrov ruského územia. Hoci sa Kyjevu podarilo pritiahnuť pozornosť sveta na nové bojisko, stále pokračuje ruský tlak na východe Ukrajiny a v Doneckej oblasti sa postup ruských vojsk nezastavil.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Spolu stojíme proti deštrukcii, odkázali umelci. Pod oknami ministerstva kultúry bolo desaťtisíc ľudí
- Novela platí, začali prepúšťať odsúdených. Susko o počtoch nehovorí
- Rusi už prišli o tisíc štvorcových kilometrov územia. Kyjev otvoril nový front, starý sa však nemení
- SPP distribuuje po Slovensku len ruský plyn, Ficov plán má riskantné trhliny
- Posledná šanca Atlética. Chlapec z Prievidze môže byť najdrahší Slovák
- Pes vyrieši osamelosť seniora lepšie ako mačka. Experti ponúkli aj vhodné plemená
Spolu stojíme proti deštrukcii, odkázali umelci. Pod oknami ministerstva kultúry bolo desaťtisíc ľudí

Výzvu na odstúpenie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej podpísalo za tri dni vyše 176-tisíc ľudí. Takmer desaťtisícové zhromaždenie kričalo rovnakú výzvu pred ministerstvom kultúry na Námestí SNP v Bratislave.
Šimkovičová spolu s hlavným úradníkom, politickým nominantom SNS Lukášom Machalom spustili minulotýždňovými odvolaniami riaditeľa SND a riaditeľky SNG najväčšiu vlnu protestov v kultúre za mnohé roky.
„Umelci, darmožráči, to sú tí, ktorí sa podľa vás sťažujú. Nie. Dnes tu stoja manažéri, vedeckí pracovníci, technickí pracovníci, ale aj umelci. Prosím vás, neurážajte nás,“ povedal na proteste odvolaný šéf SND Matej Drlička a dodal: „Neznásilňujte kultúru.“
Na pódiu prehovorili zamestnanci SND aj SNG, zástupcovia bývalej RTVS, študenti a zaznel aj kritický list od divadelníkov z Česka. S ministerkou sa popoludní stretli zástupcovia SND. „Sme mierne zmätenejší, než sme boli, keď sme tam išli,“ opísal stretnutie ekonomický riaditeľ SND Matej Bošňák.
- Šimkovičová a Machala v Infovojne: Riadiaca dvojica ministerstva kultúry sa snaží obhájiť čistky v kultúrnych inštitúciách, najnovšie vystúpila na webe Infovojny. Významnú časť relácie Machala venoval ponosám na svojich priaznivcov, od ktorých necíti podporu. Šimkovičová zas lamentovala nad tým, aké rôzne urážky jej už oponenti adresovali.
- Až na dno s Machalom: Najsmiešnejšie je, ako dupocú nožičkami, zatínajú pästičky, vraštia tvárové svaly a vyhrážajú sa krátkym procesom s poddanými, ktorí sa im vysmievajú a urážajú ich, lebo si ich nectia ako nositeľov funkcií. Európsky súd Machalovi a Šimkovičovej rád vysvetlí, čo musia zniesť, píše Peter Tkačenko.
- Zbytočne otvorený font: Rúcanie rezortu kultúry dvoma analfabetmi neslúži ničomu, čo Fico potrebuje. A naopak, nepotrebuje mať proti sebe ďalšie a ďalšie dôvody na občiansku nespokojnosť, kde – povedzme si rovno – niekoľko hercov predstavuje toľko výtlaku na svojich fanúšikov ako všetky noviny dohromady, píše Nataša Holinová.
Novela platí, začali prepúšťať odsúdených. Susko o počtoch nehovorí

O zmenách sa hovorilo od decembra, no drvivá väčšina spornej novely trestných kódexov nadobudla účinnosť napokon až uplynulý utorok. Nečakali na ňu len prominentní obvinení či obžalovaní zo známych politicky citlivých káuz.
Pre stovky či tisíce ľudí znamená nová legislatíva zaručenú priepustku z väzenia či z vyšetrovacej väzby, lebo zanikla trestnosť skutku, za ktorý boli odsúdení, alebo je po zmene trestný čin premlčaný. Prehrešky ďalších zas budú namiesto polície riešiť už len okresné úrady, keďže po novom spáchali len priestupok, nie trestný čin.
Presné dáta o dôsledkoch noviel Trestného zákona a Trestného poriadku bývajú štandardne súčasťou návrhov, aby vláda či zákonodarcovia mali vopred predstavu, čo zmena spôsobí, ak ju schvália.
Doložka vplyvov novely trestných kódexov, ktoré koalícia prijala v skrátenom konaní, však známa nie je. O dosahoch noviel nehovoril ani minister spravodlivosti Boris Susko, hoci na to ešte v parlamente naliehali opoziční poslanci.
Denník SME prináša prehľad základných modelových situácií, s čím sa musia väznice, súdy či polícia vyrovnať v najbližšom období.
V krátkosti z domova:
- Nemocnice neplatia načas: O vyše mesiac Slovensko spozná rozsudok Súdneho dvora Európskej únie o tom, že naše nemocnice neplatia načas faktúry svojim dodávateľom a tým porušujú európsku smernicu. Ministerstvo zdravotníctva neodpovedalo, čo chce urobiť, aby zabránilo pokute a sankciám.
- Koniec kauzy Rozuzlenie: V kauze Rozuzlenie už nie je nikto obvinený. Generálna prokuratúra najnovšie na základe sťažnosti proti vzneseniu obvinenia stopla stíhanie Petra Košča známeho aj ako pán X a bývalého policajta Jána Kaľavského. Obvinení boli zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny s cieľom mariť vyšetrovania veľkých káuz.
- Opozičné protesty sa vracajú: Progresívne Slovensko so stranou SaS zorganizovali na dnes o 18:00 protest na Námestí SNP. Podľa predsedu PS Michala Šimečku vláda počas leta systematicky rozkladá kultúru a právny štát a myslí si, že občania sú na dovolenkách a nevšimnú si to. Zároveň skritizoval mlčanie prezidenta Petra Pellegriniho, nazval ho prezidentom na okrasu.
Rusi už prišli o tisíc štvorcových kilometrov územia. Kyjev otvoril nový front, starý sa však nemení

Ukrajina podľa telegramového kanálu DeepState obsadila 44 obcí v Kurskej oblasti a podľa hlavného veliteľa ukrajinských síl Olexandra Syrského kontroluje zhruba tisíc štvorcových kilometrov ruského územia.
Z Kurskej oblasti sa muselo podľa úradujúceho gubernátora Kurskej oblasti Alexeja Smirnova odsunúť 121-tisíc ľudí a ďalších 59-tisíc ešte bude musieť odísť. Ďalších zhruba dvetisíc ruských občanov zostalo na územiach Kurskej oblasti, ktoré Ukrajina okupuje.
Stále nie je úplne jasné, aké ciele Ukrajina vpádom na ruské územie sleduje. Ruské vojská začali kopať zákopy v okolí Kurskej jadrovej elektrárne, zjavne sa teda obávajú ukrajinského útoku. V obsadených častiach Kurskej oblasti sa však začínajú zakopávať aj Ukrajinci, čo signalizuje, že aspoň časť okupovaných území chcú brániť pred ruským protiútokom.
Hoci sa Ukrajine podarilo pritiahnuť pozornosť sveta na nové bojisko, stále pokračuje ruský tlak na východe Ukrajiny a v Doneckej oblasti sa postup ruských vojsk nezastavil.
- Istoty z hlbín ruskej duše: Pre celý ruský národ, ktorý doteraz vnímal „špeciálnu vojenskú operáciu“ ako reality šou, je zabratie ruského územia posolstvom. Ako strategicky významné sa rysuje psychologické rozbabranie a nalomenie istôt z hlbín širokej ruskej duše, píše Peter Schutz.
- Cár je nahý: Ako dlho a ako ďaleko sa Ukrajine podarí v Rusku dostať, je ešte otázne, ale už teraz sa podarilo bývalú druhú najväčšiu vojenskú silu ponížiť tak, že z ruskej armády je nielen druhá najsilnejšia armáda na Ukrajine, ale teraz už aj v Rusku, píše Matia Lenická.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Ukrajinský postup: Ruské ministerstvo obrany informovalo o „úspechoch“ svojich jednotiek, keď tvrdilo, že Rusi zabránili Ukrajincom v pokuse o prielom v blízkosti dedín Tolpino a Obščij Kolodez v Kurskej oblasti, ktoré sa nachádzajú asi 25 a 30 kilometrov od rusko-ukrajinských hraníc. Priznalo tak, že ukrajinské obranné sily medzičasom postúpili hlboko do Kurskej oblasti.
- Putinova reakcia: Ukrajinská operácia v Kurskej oblasti je pokusom o zastavenie ofenzívy na Donbase, tvrdí Putin s tým, že útok zjavne odzrkadľuje snahu ukrajinskej vlády o získanie lepšej pozície pre budúce rokovania. Vyhlásil tiež, že Ukrajina možno dúfa, že destabilizuje domácu situáciu v Rusku.
- Ukrajina prevzala iniciatívu: Ofenzíva v ruskej Kurskej oblasti umožnila ukrajinským silám dočasne prevziať iniciatívu na jednej časti frontu, konštatujú analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny. Ukrajinci tak môžu pokračovať aj v konfrontácii na všetkých územiach bojových operácií.
- Evakuácia v Belgorodskej oblasti: Ruské úrady pre aktivitu ukrajinských síl evakuujú časť Belgorodskej oblasti, uviedol miestny gubernátor Vjačeslav Gladkov. Z belgorodského pohraničného okresu Krasnaja Jaruga už mali úrady evakuovať približne 11-tisíc ľudí.
Zo zahraničných webov:
- The Times: Robert Fico po stretnutí so smrťou vedie Slovensko k autokracii
- Substack/Mick Ryan: Ďalšia operačná fáza v Kurskej oblasti
- Foreign Affairs: Putinovi noví agenti chaosu
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
SPP distribuuje po Slovensku len ruský plyn, Ficov plán má riskantné trhliny

Aktuálne boje Ukrajincov a Rusov pri ruskom pohraničnom meste Sudža, kde je dôležitá plynová stanica, ukazujú, že na ruský plyn sa nedá dlhodobo spoliehať ako na stabilný zdroj. Navyše, ruská štátna firma Gazprom v reakcii na boje poslala do Európy cez Ukrajinu menej plynu.
Podiel ruského plynu na dovoze na Slovensko v posledných rokoch klesá. Kým v roku 2021 sa k nám doviezlo z Ruska zhruba 3,2 až 3,5 miliardy kubických metrov, čo bolo takmer 70 percent všetkého plynu, o rok sa tento podiel znížil na 60 percent. Podľa najnovšej správy Európskej únie o Slovensku podiel dovozu zemného plynu z Ruska vlani klesol na 50 percent.
Na konci tohto roka môže ruský plyn na Slovensko prestať prúdiť úplne. Už viac ako rok to avizujú Ukrajinci. Zmluvu o preprave s Gazpromom totiž nepredĺžia. S úplným zastavením ruského plynu rátajú aj niektorí odborníci na energetiku.
„S obrovskou pravdepodobnosťou sa dodávky plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko úplne zastavia,“ tvrdí bývalý minister hospodárstva a energetický analytik Karel Hirman. Ako je na túto možnosť Slovensko pripravené? Máme dosť neruského plynu? A bude drahší ako ruský?
V krátkosti z ekonomiky:
- Dolný Kubín rúca bariéry: Dolný Kubín má našliapnuté stať sa celoslovenským centrom pre zdravotne znevýhodnených športovcov. Zimný štadión sa po prestavbe stal kolískou parahokeja na Slovensku. Okrem bezbariérových vstupov, šatní a sociálnych zariadení zaujmú laika priehľadné mantinely.
- Najväčšia investícia v histórii NDS: Národná diaľničná spoločnosť vyhlásila verejné obstarávanie na chýbajúci úsek diaľnice D1 Turany - Hubová s predpokladanou cenou je 1,473 miliardy eur. Ide o posledný nerozostavaný úsek diaľnice z Bratislavy do Košíc a zároveň najväčšiu investíciu v histórii NDS.
- Inflácia v Rusku sa zrýchlila: Spotrebiteľské ceny v Rusku zrýchlili minulý mesiac tempo rastu na najvyššiu úroveň za takmer 1,5 roka, keď inflácia dosiahla 9,1 percenta. V predchádzajúcom mesiaci rast dosiahol 8,6 percenta. Júlová medziročná inflácia tak bola najvyššia od februára 2023.
Posledná šanca Atlética. Chlapec z Prievidze môže byť najdrahší Slovák

„Žilina mi dala príležitosť, za čo jej budem vďačný do konca života.” S týmito slovami sa lúčil Dávid Hancko so Žilinou v lete 2018. Rodák z Prievidze ich čoskoro možno opráši. Vyzeralo to na tiché prestupové obdobie v španielskej La Lige. No začiatkom augusta sa spustila lavína.
Hancko mal byť prioritou pre Atlético Madrid, no jeho životný prestup musí počkať. Klub mal totiž na udici väčšiu rybu. Prilákal útočníka Manchestru City Juliana Alvareza, za ktorého čoskoro vysolí takmer sto miliónov eur s bonusmi.
Zostali tak Atléticu na najdrahšieho Slováka peniaze? Podľa samotného hráča nehrajú peniaze žiadnu úlohu. Zástupcovia Feyenoordu ale očakávajú ponuku, ktorá by sa mala pohybovať medzi 35 až 40 miliónmi eur.
Ak by ju v Rotterdame prijali, Hancko by sa stal najdrahším slovenským futbalistom histórie. Prvenstvo stále patrí Milanovi Škriniarovi z roku 2017, keď za jeho služby zaplatil Inter Miláno Sampdorii Janov necelých 34 miliónov eur.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Pes vyrieši osamelosť seniora lepšie ako mačka. Experti ponúkli aj vhodné plemená

Nie je žiadne tajomstvo, že domáci miláčikovia prinášajú do života radosť a pohodu. Nie je však jedno, aké zviera si vyberiete. Nová štúdia zameraná na ľudí vo veku 80 rokov žijúcich v Nemecku totiž ukázala, že pes môže významne znížiť pocit osamelosti.
Výsledky ukazujú, že starší ľudia, ktorí vlastnia tohto verného spoločníka, sa cítia menej osamelí v porovnaní s tými, ktorí nemajú žiadne zviera alebo vlastnia mačku či iné zviera.
Zdravotné riziká osamelosti sa pritom prirovnávajú k takým, ktoré súvisia s pitím alkoholu či s fajčením. A starší ľudia môžu byť obzvlášť zraniteľní aj v dôsledku sociálnej izolácie. Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje, že ide o pomerne rozšírený jav, ktorý sa týka zhruba jednej zo štyroch starších osôb.
„Nižšia osamelosť najstarších osôb v Nemecku bola spojená najmä so životom po boku psa. Ak je to v súlade s preferenciami a postojmi veľmi starých ľudí, môže to byť efektívny spôsob, ako zmierniť osamelosť v tejto vekovej skupine,“ píše medzinárodný tím štúdie, ktorú viedol André Hajek z Univerzitného lekárskeho centra v Hamburgu.
V krátkosti o zdraví:
- Bezpečné množstvo alkoholu neexistuje: Je dosť pravdepodobné, že ste už od niekoho počuli či niekde čítali, že pohár vína alebo piva denne môže byť pre vás prospešný. Mierne pitie alkoholu však podľa najnovšej analýzy prináša potenciálne zdravotné riziká vrátane niektorých druhov rakoviny.
- Ako sa vyhnúť cestovateľskej hnačke: Takmer nič nevie znepríjemniť dovolenku tak, ako žalúdočné kŕče a bublanie v črevách, ktoré signalizujú, že treba zrýchliť krok a vyhľadať toaletu. Gastroenterologička a hepatologička Alexandra Danningerová Molnárová pre SME hovorí, ako sa vyhnúť cestovateľskej hnačke.
- Čo by chcela jesť vaša pečeň: Vykonáva stovky funkcií, bez ktorých by sme nemohli žiť. Pečeň udržuje zdravú hladinu cukru v krvi a všetko, čo zjeme, pretvorí na bunky, enzýmy a iné molekuly. Regeneračná schopnosť pečene má však svoje limity. Ak sa prekročia, dochádza k jej trvalému poškodeniu.
Rozhovory ZKH

Prečo má minister právomoc prerušiť výkon trestu? Sú výroky ministra spravodlivosti Suska a premiéra Fica nátlak na to, aby Najvyšší súd rozhodol pri Kováčikovi inak? Prečo Súdna rada mlčí? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Danielom Lipšicom, bývalým šéfom Úradu špeciálnej prokuratúry.
Podcasty SME
- Všesvet v Dobrom ráne: Antarktída - keď chladničky kúria
Karikatúra

Recept dňa

Pripravte si letné jedlá plné vitamínov a chutí, v ktorých hrá hlavnú úlohu zelenina.
Dnes očakávame
- Protivládny protest na Námestí SNP v Bratislave
Dnes v histórii

Komunistická vláda Nemeckej demokratickej republiky zatvorila 13. augusta 1961 hranice medzi východnou a západnou časťou Berlína, aby zmarila pokusy ľudí o útek na Západ. Zároveň spustila výstavbu Berlínskeho múru, oddeľujúceho západnú a východnú časť Berlína. Múr padol 9. novembra 1989 pod tlakom masových protestov občanov bývalej NDR.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
