BRATISLAVA. Takmer päťdesiat dní sa už Igor Matovič neukázal na verejnosti v úlohe poslanca a predsedu strany Slovensko. Podobne ako v júli aj v auguste svoj verejný život obmedzil na sporadické vyjadrenia na facebooku.
Prvého augusta publikoval fotografiu chrobáka roháča obyčajného s textom "krásavec mi oddychuje na dlani". O jedenásť dní neskôr - vo svojom poslednom statuse - ukázal muchotrávku červenú s textom "Vy dnes ako? My Roháče", čo je časť Západných Tatier.

O Matovičových letných plánoch podľa informácií SME vedia málo aj jeho najbližší spolustraníci z poslaneckého klubu, s ktorými takmer nekomunikuje.
Niekdajšieho premiéra, ktorý sa sám označuje za bojovníka proti mafii, nevybudili z letného útlmu ani kroky ministerky kultúry za SNS Martiny Šimkovičovej, keď odvolala šéfov SND a SNG Mateja Drličku a Alexandru Kusú, ani pondelkové a utorkové protestné zhromaždenia ľudí z kultúry a strán PS a SaS.
Strana Slovensko, ale aj mimoparlamentní Demokrati, pritom žiadali spoločný postup celej opozície. KDH sa, naopak, z vlastnej vôle rozhodlo nepokračovať v spolupráci s PS a SaS na zhromaždeniach.
Postoje KDH, hnutia Slovensko a Demokratov k protestnému zhromaždeniu PS a SaS
KDH:
- odmietlo sa podieľať na organizácii, svojich podporovateľov na účasť na zhromaždení nevyzvalo
- podporuje zvolanie mimoriadnej schôdze na odvolanie ministerky kultúry za SNS Martiny Šimkovičovej.
hnutie Slovensko:
- kritizovala, že PS a SaS nezvolili spoločný postup opozície pre zhromaždenia proti Šimkovičovej, podporovateľov však vyzvala, aby sa na proteste zúčastnili
- strana Slovensko podporuje schôdzu parlamentu na odvolanie ministerky kultúry.
Demokrati:
- stranícke protestné zhromaždenie chceli spoluorganizovať, PS a SaS však nesúhlasili
- Demokrati vyzvali sympatizantov, aby sa na proteste zúčastnili. Ako bežní účastníci budú na proteste aj členovia vedenia Demokratov. Ľuďom chcú v horúčave rozdávať vodu.
Leto padajúcej Matovičovej popularity
Strana Slovensko si medzičasom utvrdila v prieskumoch pozíciu hlboko pod hranicou zvoliteľnosti, keď jej posledný júlový prieskum AKO nameral podporu 3,5 percenta voličov, čo je o 1,2 percenta menej než v júni.
Matovič medzičasom napísal krátko aj o "magorovi, čo blúzni o plochej Zemi", čím reaguje na úvahy hlavného Šimkovičovej úradníka Lukáša Machalu.
Popri niekoľkých kritických statusoch o prepustení odsúdeného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika z výkonu trestu sa aj v auguste vrátil k svojim notorickým témam, ktoré sú jedným z dôvodov, pre ktoré s ním odmietajú spolupracovať PS a najmä SaS.
Najskôr sa v súvislosti s postavením prokurátora Michala Šúreka mimo služby vrátil k ním vnímanej skrivodlivosti - páde vlády Eduarda Hegera vďaka hlasom SaS a jedného poslanca PS.
"Progresívni poskoci v médiách Sulíkovi za jeho hrdinský čin až freneticky tlieskali, zrejme sa tak tešili na progresívne zajtrajšky," napísal.
Pred štyrmi dňami komentoval rozhodnutie PS a SaS zorganizovať utorňajší protest bez spolupráce so stranou Slovensko, podobne ako počas zimných zhromaždení proti Trestnému zákonu a rušeniu špeciálnej prokuratúry.
"Žiadna spolupráca opozície = (opäť) voda na mlyn zločincovi Ficovi," zverejnil.
Za stranu je aktuálne jedinou aktívnejšou členkou bývalá ministerka kultúry Natália Milanová, ktorá sa v pondelok zúčastnila na proteste divadelníkov a pracovníkov SNG a súhlasí aj s listom bývalých ministrov kultúry kritickým k Šimkovičovej.
"Vyhlásenie bývalých ministrov kultúry do bodky podpisujem. Mnohí sa pýtate, prečo tam teda chýba môj podpis. Odpoveď je jednoduchá - nebola som oslovená," reaguje.
Matovičova strana napriek vyjadreniam svojho lídra podporuje protesty a jej poslanci sa podpísali pod žiadosť o zvolanie schôdze, kde sa opozícia pokúsi Šimkovičovú odvolať.

Demokratov odsunuli ako Matoviča
Keď sa v Progresívnom Slovensku minulý týždeň rozhodovali, ako zareagovať na Šimkovičovej čistky, ale aj odstavenie prokurátora Šúreka či represie proti policajtom, ktorí podporili stíhaných elitných vyšetrovateľov NAKA, predseda Demokratov Jaroslav Naď predpokladal spoločný postup.
"Dnes som sa pokúsil kontaktovať všetkých lídrov parlamentných opozičných strán s cieľom dohodnúť si ďalší postup. Verím, že zareagujú pozitívne," napísal v stredu pred týždňom.
O deň neskôr už oznamoval, že rozhodnutie PS a SaS organizovať protesty bez ďalších strán "berie do úvahy". Dodal však, že Demokrati postoju nerozumejú.
"My sa aj naďalej budeme snažiť o koordináciu a spoluprácu so všetkými demokratickými opozičnými stranami, aj tými v parlamente, ale aj mimo neho," dodal a podporovateľov Demokratov vyzval, aby sa na protestoch zúčastnili.
Viacerí vrcholoví členovia strany SME potvrdili, že sa na utorkovom proteste zúčastnia, ľuďom chcú v horúčave ponúkať fľaše s vodou.
PS o dôvodoch, prečo Demokratov neprizvalo medzi organizátorov, mlčí. Podpredseda Demokratov Juraj Šeliga tvrdil, že proti boli najmä v SaS.
Predseda Naď začiatkom augusta na facebooku napísal, že ho nikto nepresvedčí o tom, že povalenie vlády Eduarda Hegera a "umožnenie návratu Ficovej zlovlády" bolo správnym riešením.
Podobným spôsobom ako Matovič vtedy komentoval postavenie prokurátora Šureka mimo služby.

KDH sa chce odlíšiť
Už minulý týždeň KDH na odvolávanie riaditeľov SND a SNG reagovalo, že poslanci hnutia podporia zvolanie schôdze, kde sa má hlasovať o dôvere k ministerke kultúry, ale aj ministrovi spravodlivosti Borisovi Suskovi zo Smeru, ktorý nariadil prepustiť Kováčika z výkonu trestu.
K organizovaniu protestu sa už KDH k PS a SaS nepripojilo. V zime ešte spoluorganizovalo s PS a SaS sériu protestov proti novele Trestného zákona a rušeniu špeciálnej prokuratúry.
KDH sa na rozdiel od ostatných strán opozície nevyhýba občasnej spolupráci s vládnou koalíciou. Minister životného prostredia za SNS Tomáš Taraba si napríklad osvojil jeho návrh o regulácii stavov medveďa hnedého.
Začiatkom leta KDH predložilo osem návrhov na zmenu ústavu, na ktorú by však potrebovali podporu koaličného Hlasu a Smeru.
Podpredseda KDH Viliam Karas tvrdí, že podporili pondelňajší protest kultúrnej obce, zúčastnili sa na ňom aj viacerí členovia hnutia. Nechceli však podporiť protest organizovaný politickými stranami a "vnášať do kultúry politiku".
Hnutie svoju pozíciu odôvodňuje aj tým, že na občianskych protestoch sa môžu zúčastniť aj voliči koalície, čo pri zhromaždeniach organizovaných opozičnými stranami nie je pravdepodobné.
Karas však dodal, že podporujú činnosť občianskej verejnosti a aktivistov.

Beata
Balogová
