BRATISLAVA. Nevýrazný, pasívny a tajnostkársky. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) v utorok odvolala šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Michala Ďuriša, ktorého väčšina odborníkov kritizovala už vlani v decembri, keď sa o jeho nominácii na tento post hovorilo v kuloároch.
„Bol vnímaný sektorom ako veľmi neaktívny, neprichádzal v podstate so žiadnymi návrhmi, so žiadnymi opatreniami. Bol vnímaný len ako taká sivá myška,“ povedala vlani v druhej polovici decembra o Ďurišovi poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková.

Dolinková však Ďuriša neodvolala pre to, že bol nevýrazný, ale z dôvodu, že najväčšia a štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa je vo vysokej strate – takmer 50 miliónov eur.
Ďuriš končí vo funkcii len po štyroch mesiacoch od oficiálneho vymenovania do funkcie. Je to najkratší čas strávený na tomto poste od roku 2006.
V prípade štátnej poisťovne však nie je takéto odvolanie jej šéfa nič výnimočné. Rovnako vlani v lete pre vysoký dlh skončil aj Ďurišov predchodca Richard Strapko. S ním Duriš prehral v roku 2020 súboj o stoličku šéfa štátnej poisťovne.
V článku sa dozviete:
- prečo ministerka odvolala Ďuriša,
- kto by ho mal nahradiť.
Post predsedu predstavenstva VšZP je v štátnom zdravotníctve druhý najsilnejší po ministrovi zdravotníctva. Tento rok mala VŠzP pod Ďurišom k dispozícii päť miliárd eur. Celý rozpočet zdravotníctva presahoval túto sumu o tri miliardy.
Dolinková ako šéfka ministerstva zdravotníctva, ktoré je stopercentným akcionárom VšZP, odvolala Ďuriša dva týždne po tom, ako ju ponížil premiér Robert Fico (Smer).
V posledný júlový deň zvolal stretnutie o ozdravnom pláne pre VšZP, na ktorý Dolinkovú nezavolal. Bola síce na dovolenke, ale bol to ďalší zo signálov medzi ňou a premiérom.
Odchádzajúceho šéfa VšZP by mal na poste podľa informácií SME nahradiť podpredseda predstavenstva poisťovne Matej Fekete.
Chýbajúce krízové riadenie
Hoci to Dolinková nenapísala priamo v tlačovej správe, Ďuriša odvolala za to, že VšZP pod jeho vedením nemala jasné krízové riešenie. Ministerka tak nechtiac potvrdila to, čo jej pri uvažovaní o Ďurišovi hovorili vlani odborníci v zdravotníctve.
Ďuriš jednoducho nemal recept na to, ako zvrátiť hlbokú stratu VšZP. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v pondelok zverejnil výsledky hospodárenia zdravotných poisťovní.

Najväčšia a štátna poisťovňa mala ku koncu júna tohto roka stratu prevyšujúcu 49 miliónov eur, najviac zo všetkých zdravotných poisťovní. Dôvera je v strate vyše 24 a Union viac ako 11 miliónov eur.
Šéfovia predstavenstva a generálni riaditelia VšZP
- Anton Kováčik (2006 – 2008)
- Zuzana Zvolenská (2008 –2010)
- Marian Faktor (2010 – 2012)
- Marcel Forai (2012 – 2015)
- Miroslav Vaďura (2015 – 2016)
- Miroslav Kočan (2016 – 2018)
- Ľubica Hlinková (2018 – 2020)
- Richard Strapko (2020 – 2023)
- Ľubica Hlinková (2023 – 2024)
- Michal Ďuriš (2024)
Napriek tomu, že sa Ďurišovi nedarilo zvrátiť negatívne hospodárenie poisťovne, Dolinková mu za jeho pôsobenie na čele VšZP poďakovala.
„Chcem sa poďakovať pánovi Ďurišovi za doterajšiu spoluprácu a nasadenie pri vedení najväčšej zdravotnej poisťovne,“ povedala Dolinková v utorok pri jeho odvolaní.
Dolinková chce Feketeho
Po odvolaní Ďuriša bude VšZP dočasne viesť zvyšné predstavenstvo poisťovne.
„Do času vymenovania tretieho člena predstavenstva VšZP budú v zmysle stanov počas maximálne troch mesiacov konať v mene poisťovne zvyšní členovia predstavenstva Matej Fekete ako podpredseda a člen predstavenstva Matúš Jurových,“ napísalo tlačové oddelenie ministerstva zdravotníctva.
Ministerka však chce podľa informácií SME vidieť na čele poisťovne Feketeho.

„Ministerka tam chce Feketeho, s ktorým sa poznajú ešte z čias obhliadok mŕtvych,“ povedal denníku SME pod prísľubom anonymity zdroj blízky obidvom inštitúciám.
Dolinková predtým, ako sa stala ministerkou, mala firmu Morat. Spôsob, ako sa táto firma a ďalšie s ňou spojené firmy dostávali k zákazkám pri obhliadkach, označila bývalá šéfka ÚDZS Renáta Blahová za kartel.
Neúspešný kandidát na sudcu
Odvolaný riaditeľ VšZP sa do štátnej poisťovne prvýkrát dostal v roku 2016, keď sa stal členom predstavenstva. Bolo to za tretej Ficovej vlády a ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, ktorý je teraz ministrom školstva a je v rovnakej strane ako Dolinková.
V tom čase bol členom dozornej rady VšZP aj niekdajší šéf Transparency International Slovakia Gabriel Šípoš.
„S Ďurišom máme osobnú skúsenosť,“ napísal v roku 2019 pre SME Ľuboš Kostelanský z tejto mimovládnej organizácie.

„Riaditeľ našej organizácie Gabriel Šípoš s ním prichádzal do kontaktu ako člen dozornej rady VšZP. Odtiaľ pramení postreh, že tento štátny manažér zastáva značne konzervatívne postoje k snahám odkrývať vo väčšej miere štátnu poisťovňu verejnej kontrole,“ pokračoval Kostelanský.
Predtým ako prišiel Ďuriš do štátnej zdravotnej poisťovne, pôsobil v advokácii.
So zdravotníctvom sa bývalý šéf VšZP dostal do kontaktu najmä počas prvej a druhej vlády Mikuláša Dzurindu z SDKÚ. Bol asistentom poslanca zdravotníckeho výboru za Stranu občianskeho porozumenia Petra Finďa.
Najskôr ako referent na legislatívno-právnej sekcii a neskôr ako externý spolupracovník pracoval Ďuriš aj na ministerstve zdravotníctva od roku 2000 do roku 2004. Bolo to za čias ministrov Tibora Šagáta, Romana Kováča (obaja SDKÚ) a Rudolfa Zajaca (ÁNO).
V roku 2019 sa Ďuriš uchádzal aj o kreslo sudcu Ústavného súdu. Navrhoval ho dekan Právnickej fakulty UK Eduard Burda, známy svojimi názormi blízkymi strane Smer.
Za Ďuriša však hlasovalo len 19 poslancov, 61 bolo proti, 59 zákonodarcov sa zdržalo.

Beata
Balogová
