V novom školskom roku čakajú deti, rodičov aj učiteľov viaceré zmeny. Niektoré štartujú od septembra, ďalšie plánuje ministerstvo školstva spustiť od januára 2025.
Už pred koncom minulého školského roka mohli prvú zmenu zachytiť rodičia malých detí. Nárok na miesto v materskej škole totiž v najbližšom školskom roku majú už štvorročné deti. Ak rodičia prihlásili dieťa do spádovej škôlky, tá ho mala prijať.
"Toto dôležité opatrenie však môže v niektorých lokalitách naraziť na nedostatok miest. Preto sa ani v septembri nemusí každé štvorročné dieťa nakoniec do škôlky dostať," upozornil Michal Rehúš, analytik Centra vzdelávacích analýz.
Čo ak nie
Ak spádová škôlka dieťa neprijme, rodičia budú ďalej dostávať rodičovský príspevok – 345,20 eura mesačne, ak rodič nepoberal materské, resp. 473,30 eura, v prípade, že materské pred rodičovským poberal. Peniaze môžu použiť napríklad na zaplatenie súkromnej škôlky. Ide o takzvaný predĺžený rodičovský príspevok.

Na predĺžený rodičovský príspevok majú nárok aj rodičia tých detí, ktoré do konca augusta dovŕšili tri roky, ale pre nedostatok miesta ich do spádovej škôlky nevzali.
Naopak, rodičia detí, ktorým zle vychádzajú roky a tretie narodeniny majú napríklad na začiatku septembra alebo až budúci rok v januári a do škôlky ich nevzali, majú smolu. Na predĺžený príspevok nárok nemajú, aj keby ich spádová škôlka odmietla pre nedostatok miesta. Do troch rokov veku dieťaťa však majú nárok na riadny rodičovský príspevok.
V texte sa ďalej dočítate:
- Odkedy chce ministerstvo školstva zmeniť financovanie materských škôl?
- Ako by to mohlo byť so zákazom mobilov na školách?
- Kedy dostanú vyšší príspevok rodičia prvákov?
- Kto má nárok na lacnejšie obedy vďaka dotácii?
Zmena financovania
Od januára 2025 plánuje ministerstvo školstva škôlky inak financovať. Už by sa nemali platiť z podielových daní cez samosprávu, ale prostredníctvom príspevku od štátu – tzv. normatívu, rovnako ako sa financujú základné a stredné školy.
"Vďaka tomu budú mať všetky materské školy záruku, že dostanú stanovené financie. Štát zároveň bude financovať aj platy zamestnankýň a zamestnancov v škôlkach. Dôležité však bude zabezpečiť, aby výška príspevku bola dostatočná na zabezpečenie kvalitného vzdelávania v škôlkach," pripomenul Rehúš.
Prváci po novom
Zmeny čakajú aj na tisícky prváčikov, ktorí sa na viac ako štyroch stovkách základných škôl začnú učiť podľa nového vzdelávacieho programu. Uplynulý školský rok učilo po novom prvých 39 škôl.
"Deti dnes žijú v úplne inom svete, ako vyrastali ich rodičia a predchádzajúce generácie. Majú odlišné skúsenosti, čelia novým podnetom a otvárajú sa im nové príležitosti a výzvy. Vzdelávací systém musí začať pripravovať deti na budúcnosť iným spôsobom. Tieto potreby má naplniť kurikulárna reforma," skonštatoval rezort školstva.

Vďaka plánu obnovy sa podľa ministerstva spustili procesy, ktoré priblížia vzdelávací systém na slovenských základných školách potrebám 21. storočia.
V niektorých predmetoch a oblastiach by si deti mali osvojovať zmysluplné a potrebné vedomosti a zručnosti a učiť sa najmä prostredníctvom vlastných aktivít.
"Na druhej strane, najmä niektoré predmety na druhom stupni neprešli dostatočnými zmenami a tak hrozí, že deti sa aj naďalej budú učiť množstvo nepotrebných faktov či pojmov,“ okomentoval nový program Rehúš.
Pomoc so zmenami
Pomôcť učiteľom pri zavádzaní zmien v základnom vzdelávaní by mali Regionálne centrá podpory učiteľov. Od prvého septembra začne podľa ministerstva školstva fungovať všetkých 40, čím vznikne celoslovenská podporná sieť v každom regióne. Pôsobiť v nej bude 400 mentorov.
"Poskytnú školám a učiteľom mentoring či worshopy, kde vysvetľujú, čo je cieľom zmien a ako ich úspešne dostať do tried," vysvetlil tlačový odbor rezortu školstva. Okrem toho radia školám a učiteľom, ako pri zavádzaní zmien postupovať a riešiť problémy, ktoré môžu vzniknúť. Umožňujú tiež učiteľom z rôznych škôl vymieňať si skúsenosti a vzájomne si pomáhať pri zavádzaní reformy.
Ďalšia podpora
Na školách by od budúceho školského roka mal tiež pribudnúť ďalší podporný personál. O dve tisícky by sa mal zvýšiť počet pedagogických asistentov a asistentiek, takmer o sedem stoviek viac by malo byť pomocných vychovávateliek alebo rodičovských asistentov.
Taktiež by mal stúpnuť počet členov podporných tímov – teda školských psychologičiek, špeciálnych pedagógov, logopedičiek a podobne. Rezort školstva vyčíslil, že v školskom roku 2024/2025 bude na slovenských školách pôsobiť celkovo takmer 2900 členov školského podporného tému. "Medziročne je to nárast presne o 1535 úväzkov," uviedol tlačový odbor ministerstva školstva.
Vďaka tomu by viac detí mohlo dostať potrebnú podporu. "Ani toto zvýšenie však zrejme nebude stačiť, aby podporu dostali všetky deti, ktoré to potrebujú," upozornil Rehúš.
Mobily zakážu
V priebehu budúceho školského roka, konkrétne od januára 2025, plánuje rezort školstva stopnúť na základných školách mobilné telefóny. Či sa tento termín stihne zatiaľ nie je jasné, bude závisieť od legislatívneho procesu v parlamente. Pre školy ministerstvo pripravuje usmernenie, ako by mal zákaz mobilov konkrétne vyzerať.
"Budú mať na výber z viacerých možností aj s ich výhodami a nevýhodami," priblížil odbor komunikácie. Zákon pritom nebude myslieť len na mobilné telefóny, ale aj podobné komunikačné technológie, ako sú napríklad smart hodinky.
Niekde už stopka je
Hoci zákaz z ministerstva ešte neplatí, viaceré školy mobily stopli už skôr, cez školské poriadky. Deti ich napríklad musia mať počas vyučovania vypnuté a odložené v školských taškách.
"U nás sme mali zákaz mobilov v školskom poriadku už od minulého školského roka. Ráno ich triedny učiteľ vyzbieral, zamkol do skrinky a poobede ich deťom rozdal naspäť," priblížil Jaroslav Semko, riaditeľ na ZŠ Jána A. Komenského v Michalovciach. Vyučovanie bez mobilov si pochvaľuje. Deti majú podľa neho super prestávky, v škole je pokoj.
Podľa ročníka
Ministerstvo školstva by deťom v prvom až treťom ročníku základnej školy chcelo používanie mobilu v škole zakázať úplne. Od 4. ročníka by mal zákaz výnimku v prípade, ak si používanie telefónu bude vyžadovať štátny vzdelávací program. Od 6. ročníka bude môcť o výnimke rozhodnúť aj učiteľ alebo učiteľka, avšak len pre potreby vzdelávania.

"Ministerstvo vychádza z výskumov, ktoré ukazujú, že neregulované používanie mobilných telefónov zhoršuje sústredenie na vyučovanie a má negatívny vplyv na vzdelávacie výsledky," skonštatoval analytik Centra vzdelávacích analýz.
Rodičom prvákov príde vyšší prídavok
Nástup na základnú školu znamená pre rodinnú kasu výdavky navyše. Prváčikovi treba kúpiť školskú tašku, peračník, farbičky, fixky, zošity, tenisky do telocvične či prezuvky. Zvýšené náklady by mal rodičom aspoň čiastočne pokryť vyšší prídavok na dieťa. Okrem štandardných 60 eur mesačne dostane rodič navyše aj 110 eur na prváka.
Viac peňazí príde v októbri za september. O vyšší prídavok netreba nikde žiadať, financie prídu automaticky. Informácie o prvákoch si vytiahnu úrady práce z centrálneho registra žiakov, kam ich hlásia základné školy.
V prípade, že rodič na Slovensku prídavok na dieťa nepoberá, ale má ho z iného členského štátu Európskej únie, môže si nárok uplatniť podaním žiadosti o zvýšený prídavok na dieťa. Tlačivo aj ďalšie informácie nájde na webovej stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
S nákladmi na prvákov rodičom pomáhajú príspevkami aj niektoré obce či mestské časti. Informácie sa dajú zistiť osobne na miestnom či mestskom úrade alebo dohľadať na webovej stránke. Podmienkou býva trvalý pobyt dieťaťa alebo rodiča v danej obci či mestskej časti.
Napríklad bratislavská mestská časť Nové Mesto rodičovi s trvalým pobytom poskytuje príspevok na školské potreby pri nástupe dieťaťa na povinnú školskú dochádzku v sume 30 eur. O peniaze možno požiadať písomne alebo osobne na podateľni úradu, pričom okrem žiadosti (dá sa nájsť na webe mestskej časti) musí rodič doložiť platný občiansky preukaz a rozhodnutie riaditeľa štátnej základnej školy o prijatí dieťaťa.
Mestská časť Staré Mesto v Bratislave rodičovi s trvalým pobytom poskytuje jednorazovú dávku vo výške 50 eur, pričom peniaze môžu ísť na zošity, písacie potreby, učebnice aj tzv. električenku. K písomnej žiadosti musí rodič priložiť aj kópie účtovných dokladov, nie starších ako päť mesiacov, ktoré preukazujú vynaložené náklady najmenej v sume požadovaného príspevku. O financie treba požiadať od 2. septembra do 15. novembra roka, keď dieťa nastúpilo na povinnú školskú dochádzku.
Lacnejšie obedy zostávajú
Aj v novom školskom roku 2024/2025 ušetria rodičia školákov na obedoch. Časť nákladov na stravu bude totiž naďalej hradiť štát. Rodičia žiakov záujem o obedy a dotáciu potvrdzovali školám už na konci minulého školského roka.
Lacnejšie obedy môžu mať predškoláci, teda deti, ktoré by mali ďalší rok nastúpiť do školy. V prípade, že škôlkar už bol predškolák, ale nakoniec má odklad a zostáva v materskej škole, na dotované obedy má nárok aj ďalší škôlkarský rok.
Obedy s dotáciou môžu získať aj žiaci všetkých ročníkov základnej školy. V prípade, že dieťa odišlo v piatom ročníku na osemročné gymnázium, môže o dotované obedy žiadať najbližšie štyri školské roky. Žiak, ktorý išiel z ôsmeho ročníka na bilingválnu strednú školu, najbližší školský rok.
Ak stojí v jedálni obed viac ako dotácia, rodičia musia zaplatiť rozdiel. Takisto musia každý mesiac hradiť tzv. réžiu, ktorá býva na jednotlivých školách rôzna. Poplatok sa pohybuje okolo desiatich eur, niekde môže byť vyšší, inde nižší. Jedáleň z neho financuje energie, platy kuchárok, nákupy tanierov, hrncov alebo čistiacich prostriedkov.
Zároveň si školy môžu pýtať od rodičov zálohu, z ktorej budú strhávať sumu obeda v prípade, že rodič z neho dieťa včas neodhlási a jedlo neodoberie. Niektoré školy môžu peniaze za neodhlásené obedy vypýtať od rodičov až spätne na konci školského roka.
Pre rodičov alergikov
Dotáciu na stravu môže získať aj rodič dieťaťa, ktoré v škole neobeduje, ale stravu si nosí z domu, pretože v jedálni nevaria jedlo, ktoré by mohol bez ťažkostí zjesť. "Ak zriaďovateľ školy nevie zabezpečiť diétne jedlo dieťaťu, ktorého podľa posúdenia ošetrujúceho lekára zdravotný stav si vyžaduje osobitné stravovanie, dotácia sa môže vyplatiť priamo rodičovi dieťaťa," informuje na webe Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR (ÚPSVaR).
Rodič však musí mať potvrdenie ošetrujúceho lekára špecialistu, napríklad gastroenterológa, diabetológa, imunológa či alergiológa, alebo od pediatra, že zdravotný stav dieťaťa a jeho diagnóza si vyžadujú diétne stravovanie.
"Toto potvrdenie by malo obsahovať aj vyžadovaný typ diéty vo vzťahu k zdravotnému stavu dieťaťa. Až na základe toho je totiž možné posúdiť, či jedáleň dokáže diétne jedlo dieťaťu zabezpečiť, alebo nie," dodáva úrad.
Čo domškoláci
Deti, ktoré sa vzdelávajú –napríklad aj pre rôzne zdravotné ťažkosti – z domu, to s dotáciou na stravu majú komplikovanejšie. Podmienkou poskytnutia peňazí na stravovanie od štátu je totiž účasť na vyučovaní a zároveň odobratie stravy. Dotáciu nie je možné vyplatiť priamo rodičovi dieťaťa.
Škola, ktorá má žiakov na individuálnom vzdelávaní, môže deti zaradiť na základe žiadosti rodiča o dotáciu a zápisného lístka na stravovanie do zoznamu stravníkov a rodič dieťaťa bude obed odoberať v školskej jedálni.
Zložitejšie je to v prípadoch domškolákov, ktorí majú kmeňovú školu ďalej od bydliska a dochádzanie do jedálne po obedy by nebolo možné. Môžu požiadať kmeňovú školu, aby zabezpečila poskytnutie odobratia obeda v inej škole v blízkosti bydliska. Školy si musia v písomnej dohode detailne upraviť presuny financií poskytnutých kmeňovej škole na stravu, vzájomné poskytovanie informácií o počte odobratých obedov a pod.
Dotácia na stravu
Kto ju môže získať:
- dieťa, ktoré navštevuje posledný ročník materskej školy, teda tzv. predškoláci,
- žiaci základnej školy,
- žiaci v prvom až štvrtom ročníku osemročnej strednej školy,
- žiaci päťročnej strednej školy po prijatí z ôsmeho ročníka základnej školy na jeden rok.
V akej výške sa poskytuje dotácia:
- materská škola: 1,40 eura za obed,
- základná škola prvý stupeň: 2,10 eura za obed,
- základná škola druhý stupeň a stredná škola: 2,30 eura za obed.
Zdroj: UPSVaR

Beata
Balogová
