BRATISLAVA. Vždy keď Robert Fico pred voľbami potreboval v krátkosti svojim voličom odkázať, ako by sa správal k Bruselu či Washingtonu, ak by sa stal premiérom, použil štyri slová: „suverénna slovenská zahraničná politika“.
Teda termín, ktorý znie pompézne, sebavedomo, dôležito, hrdo a správne. On či minister zahraničia Juraj Blanár zo Smeru k nemu zvyknú pripájať aj pojem „národnoštátne záujmy“.
Osem mesiacov po Ficovom víťazstve vo voľbách si však Slovensko za niekoľko dní zhoršilo svoje vzťahy v regióne kritizovaním susednej krajiny za niečo, čoho sa priamo nedopustila.
Fico aj Blanár v júli obvinili Ukrajinu z poškodzovania hospodárskych záujmov Slovenska. Zastavila podľa nich časť dodávok ropy pre Slovnaft od dcérskej firmy ruskej štátnej spoločnosti Lukoil.
Spolčili sa pritom s najbližším spojencom Vladimira Putina v Európskej únii, maďarským premiérom Viktorom Orbánom, nevyberane skritizovali Chorvátsko, keď ponúklo dodávku ropy z vlastného ropovodu, a aj Európsku komisiu, keď nekonala tak rýchlo, ako žiadali.
Napokon vysvitlo, že dodávky ropy zastavilo Rusko.

Je to jedna z deviatich situácií za posledných osem mesiacov, keď zahraničná politika Ficovej vlády zhoršila čoraz krehkejšie vzťahy so spojencami.
Suverénnu zahraničnú politiku malo Slovensko vždy a u Fica nejde o nový vynález, len o umné marketingové využitie tohto prístupu, hovorí vrcholový diplomat s 25-ročnou praxou, bývalý minister zahraničia Miroslav Wlachovský.
„Sú to také mimikry, heslo, ktoré je populárne, keďže sa vezie na vlne takého národovectva. Je to konštrukcia, aby sa dalo nadávať na Brusel,“ tvrdí.
V článku sa dočítate:
- ako Robert Fico hovorí o suverénnej a sebavedomej zahraničnej politike už 20 rokov,
- prečo "novou zahraničnou politikou" Fico spochybňuje sám seba,
- ktoré krajiny sú najdôležitejšími partnermi Slovenskej republiky,
- deväť nedávnych situácií, kedy Ficova zahraničná politika nepomohla záujmom Slovenska.
Ako to povedať polopate?
Fiktívny štátny tajomník fiktívneho britského ministerstva pre administratívne záležitosti, sir Humphrey Appleby zo satirického seriálu Yes, minister, opisoval , že populisti sa náročnej témy musia zbaviť hneď v titulku, keďže tam narobí najmenej škody.