BRATISLAVA. Orgány činné v trestnom konaní robia všetko potrebné pre vyšetrenie atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer). Informoval generálny prokurátor Maroš Žilinka.
Opozičné hnutie Progresívne Slovensko navrhne na nasledujúcej schôdzi parlamentu zriadiť komisiu na prešetrenie atentátu.
Odmieta nečinnosť
Žilinka na sociálnej sieti priblížil, že dĺžka prípravného konania je podmienená najmä vykonávaním početných procesných úkonov prostredníctvom medzinárodnej justičnej spolupráce.
"S ohľadom na neverejný charakter prípravného trestného konania, a to aj vzhľadom na povahu a závažnosť stíhaného trestného činu (obzvlášť závažný zločin teroristického útoku), by poskytnutie čiastkových (selektívnych) informácií bolo nielen nekorektné, ale najmä škodlivé z pohľadu dosiahnutia účelu trestného konania," zdôraznil generálny prokurátor.
Dĺžka prípravného konania je podľa jeho slov daná záujmom na riadnom vyšetrení veci a je podmienená najmä vykonávaním početných procesných úkonov prostredníctvom medzinárodnej justičnej spolupráce (justičnými orgánmi Spojených štátov amerických, Švédskeho kráľovstva a Českej republiky).
"Napriek intenzívnej komunikácii boli zo strany cudzích justičných orgánov poskytnuté len čiastkové výsledky právnych pomocí (s výnimkou Českej republiky, ktorej justičné orgány vybavili žiadosti o právnu pomoc v celom rozsahu)," podotkol.

Žilinka doplnil, že v prípravnom konaní sú vykonávané aj také procesné úkony, ktorých charakter vylučuje informovanie o ich vykonávaní, ako aj o ich obsahu.
"Apelujem na médiá a politikov, aby nevytvárali neprípustný tlak na OČTK, ktoré konajú a sú si plne vedomé svojich kompetencií a zodpovednosti, a nevytvárali tak v spoločnosti, v rozpore s realitou, obraz o ich nečinnosti," dodal.
Opozičná kritika
Opozičné PS kritizuje vládnu koalíciu za to, že ani tri mesiace od atentátu nemá verejnosť žiadne informácie o okolnostiach tohto incidentu.
„Je to natoľko traumatizujúci moment pre celú spoločnosť, že je vo verejnom záujme, aby na pôde Národnej rady SR, ktorá má kontrolovať vládu, bola diskusia o tom, ako k niečomu takému mohlo dôjsť, aké boli okolnosti a ako takým činom predchádzať do budúcnosti,“ povedal na tlačovej besede predseda hnutia Michal Šimečka.
Pripomenul, že v reakcii na atentát vládna koalícia prijala doživotnú rentu pre Roberta Fica a obmedzila právo zhromažďovania. „Ani jedno z toho neslúži bezpečnosti občanov krajiny,“ dodal.

Predmetom práce komisie bude vypočutie všetkých relevantných aktérov, sledovanie najlepšej praxe v tejto oblasti zo zahraničia, vrátane vypočutia si zahraničných expertov, prípadne poslanecký prieskum v teréne.
„Budeme navrhovať proporčné zastúpenie všetkých strán v komisii,“ povedal predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci. Podľa neho je možné, že časť práce komisie bude prebiehať v utajenom režime. Komisia by mala do niekoľkých mesiacov vypracovať správu o tom, čo sa stalo, a dať odporúčania na zlepšenie v tejto oblasti.
Predseda poslaneckého klubu PS zdôrazňuje, že cieľom komisie nie je suplovať prácu orgánov činných v trestnom konaní, ale je to spôsobom, „ako v tomto šialenom informačnom vákuu budovať základnú dôveru v inštitúcie a schopnosť vlády poučiť sa z toho, čo sa tu stalo“.
Poslanci podľa neho budú môcť v septembri ukázať, či im skutočne záleží na vyšetrení tohto incidentu a zlepšení bezpečnostnej situácie.
Poslankyňa PS a zároveň členka Osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby Zuzana Števulová poukázala na to, že kontrolná právomoc výboru je momentálne znefunkčnená, keďže výbor nemá predsedu.
Zdôraznila tiež, že SIS doteraz nemá riadne vedenie, pričom prezident Peter Pellegrini je vo funkcii už dva mesiace, no nevyjadril sa, či s nomináciou Pavla Gašpara súhlasí a či ho vymenuje.
Opozičné KDH vyzýva ministra vnútra a Generálnu prokuratúru, aby v čo najkratšom čase informovali o stave vyšetrovania atentátu. Vyzýva aj na vyvodenie zodpovednosti za pochybenia a prijatie opatrení na zabránenie podobných atentátov a ohrozenia bezpečnosti občanov.
"Toto nie je už iba o elementárnej politickej kultúre, ale myslíme si, že ide o snahu koalície zamlčovať fakty, pretože im to tak vyhovuje (...)," tvrdí KDH.
Ministerstvo vnútra v reakcii uviedlo, že v súvislosti s atentátom stále prebieha vyšetrovanie. "Prípadné personálne zmeny alebo disciplinárne rozhodnutia voči policajtom Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií sa budú odvíjať od jeho záverov," objasnilo.
Zvýšené bezpečnostné opatrenia
Úrad pre ochranu ústavných činiteľov aktuálne prijal v súvislosti s nárastom ohlásených verejných zhromaždení zvýšené bezpečnostné opatrenia.
Zvýšenú operatívnu aj osobnú ochranu pridelili osobám na základe operatívnych zistení. Koho sa opatrenia týkajú ani ich podobu, ministerstvo vnútra nekonkretizovalo.
"Tieto opatrenia sme opäť museli prijať aj z dôvodu zvýšeného šírenia nenávistných prejavov voči niektorým ústavným činiteľom, ktoré by mohli vyústiť do podobného incidentu, ako sa stal 15. mája v Handlovej," uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas).
V pondelok a utorok sa v Bratislave konali dva protesty. Prvý zvolala kultúrna obec ako reakciu na čistky ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej. Druhý organizovali opozičné PS a SaS, politici však na protestnom zhromaždení nevystúpili.
Koaličné strany v stanovisku odsúdili útoky na ministrov, ktoré podľa nich prichádzajú od "tzv. opozičných aktivistov, politikov a médií." Koalícia tvrdí, že si len vykonávajú svoje ústavné a zákonné povinnosti a plnia programové vyhlásenie vlády.
Koalícia rešpektuje práva občanov na zhromaždenie a slobodu prejavu. Šírenie nenávisti bez argumentov však nepovažuje za iný politický názor.
Zaútočili aj na opozíciu s tým, že ak dôjde k ďalšiemu atentátu alebo útoku na predstaviteľa koalície, politická opozícia na čele so Šimečkom a Gröhlingom bude zaň niesť plnú zodpovednosť.
Šéf SNS Andrej Danko doplnil, že každý má právo protestovať, ale na zhromaždeniach nemôžu odznievať heslá o zatváraní politikov. Líder Hlasu Šutaj Eštok označil protesty za "hecovanie" ľudí v uliciach. Streľba na premiéra by mala podľa neho ostať pre všetkých mementom.
Líder PS zdôraznil, že neexistuje žiadny súvis medzi právom na zhromažďovanie a legitímnym protestom a pokusom o atentát na Fica.
„To, čo robí Robert Fico vo svojich videách, ale aj ďalší predstavitelia koalície, je zneužívanie atentátu na ďalšie rozoštvávanie spoločnosti a šírenie nenávisti, lebo im to vyhovuje. Hádže to na opozíciu a médiá bez akéhokoľvek dôkazu,“ hovorí Šimečka.
Koalícii odporučil, nech sa pozrie, kto na protesty chodí. „To sú rodiny s deťmi, tam nebolo jediné vulgárne slovo – na rozdiel od mítingov, ktoré organizoval Smer,“ tvrdí šéf progresívcov.
Šimečka tiež odmieta útoky koalície na ľudí, ktorí slušne uplatňujú svoje občianske právo zhromažďovať sa. Vyzval ju, aby ich prestala očierňovať a vyhrážať sa im.