SME

Výške a veku dieťaťa prispôsobte školskú tašku, ale aj písací stôl a stoličku

Desať vecí, na ktoré sa pozrite už teraz.

Niektoré veci si pripravte ešte pred začiatkom školy, s inými počkajte na odporúčanie učiteľa. Niektoré veci si pripravte ešte pred začiatkom školy, s inými počkajte na odporúčanie učiteľa. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - ADOBE STOCK)

Vyčistiť školskú tašku, skontrolovať stav písacieho stola, ale aj detskej izby a zamyslieť sa nad tým, či by napríklad nášmu čerstvému tínedžerovi neprospelo pár zmien v zariadení izby. Aj to sú veci, nad ktorými by ste sa mali koncom prázdnin zamyslieť. O pár dní je tu totiž začiatok školského roka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je už tiež čas pozrieť sa na zoznamy pomôcok, ktoré žiakom odporúča na príslušný ročník ich škola, avšak s nákupmi buďte zatiaľ skôr opatrní. Pani učiteľky na začiatku školského roka zvyčajne potrebné pomôcky bližšie špecifikujú.

SkryťVypnúť reklamu

Na ktoré veci sa teda oplatí pozrieť ešte počas prázdnin, aby začiatok školského roka prebehol čo najpokojnejšie?

1. Písací stôl a stolička

Žiak môže vyrásť nielen z obuvi či z oblečenia, ale aj z pracovného stola a stoličky. Pracovný stôl by mal byť vysoký tak, aby dieťa dosiahlo na podlahu celou plochou chodidiel a súčasne by malo v lakti zvierať pravý uhol. Malá stolička či stôl môžu zapríčiniť zlý návyk držania tela.

Netreba vždy kupovať nový stôl či stoličku. Ak ste už prvákovi kúpili výškovo nastaviteľné varianty, stačí ich prispôsobiť tak, aby zodpovedali novej výške žiaka.

Niektoré výškovo nastaviteľné pracovné stoly sa dajú využívať od prvých rokov základnej školy až po pubertu. Praktické je vyberať nastaviteľné stoličky, kde okrem výšky stoličky môžeme nastaviť hĺbku sedu či chrbtovú opierku. K stoličke môžeme prípadne dokúpiť opierku na nohy. Z pohľadu bezpečnosti by rodičia mali u mladších žiakov zvážiť vhodnosť napr. koliesok na stoličke.

SkryťVypnúť reklamu

Pracovný stôl pre staršie deti by mal poskytovať dostatočný priestor na prípadné umiestnenie počítača či notebooku. Monitor by mal byť umiestnený v úrovni očí vo vzdialenosti minimálne 50 centimetrov.

"Pri výbere pracovného stola už pre prváka sa treba pozerať na ergonómiu, aby bola dodržaná správna výška sedenia a pracovnej plochy, ktorá by mala byť dostatočne veľká na pohodlné používanie pri písaní a mať miesto na odkladanie vecí. Z praktického hľadiska je veľmi dobré mať k stolu pridaný napríklad úložný kontajner alebo skrinku so zásuvkami a lampou," hovorí Daša Jančula, interiérová dizajnérka IKEA Bratislava.

Súvisiaci článok Psychologička radí rodičom: Deti na školu pripravujte hravo, pri varení či na nákupe Čítajte 

2. Detská izba

Aj v prípade, že ste sa snažili svojim deťom zariadiť detskú izbu tak, aby s nimi vydržala čo najdlhšie, občas sú zmeny nevyhnutné, a to nielen vtedy, ak sa z vášho "škôlkara" stane prvák na základnej škole. Zo žiaka na prvom stupni základnej školy máte zrazu tínedžera alebo študenta strednej školy.

SkryťVypnúť reklamu

Priestor, ktorý kedysi využívalo menšie dieťa na hru, teraz tínedžer možno lepšie využije na oddych napríklad v pohodlnom kresle. Je možné, že mu bude vyhovovať iné rozostavenie nábytku alebo ocení výraznejšie rozdelenie izby, ak sa o ňu delí napríklad s mladším súrodencom.

Každý zo súrodencov by mal mať vlastné miesto na učenie - čiže stôl, stoličku a lampu, aby sa dokázali učiť aj v rovnakom čase. Časť izby, ktorá sa využíva na hranie, môže byť pokojne spoločná.

"Či už ide o izbu pre deti v predškolskom veku, či školákov na rôznych stupňoch, jednu zásadu treba vždy dodržiavať - zabezpečte im súkromie, priestor na učenie a priestor na hry najmä pre menších školákov. Keď majú deti spoločnú izbu, môže to byť vynikajúca skúsenosť, ktorá prehĺbi vzťahy a zároveň poskytne niekoľko užitočných životných lekcií o vzájomnom rešpekte a súkromí," hovorí dizajnér Tomáš Puškár z IKEA Bratislava.

SkryťVypnúť reklamu

3. Školská taška

Školskú tašku pre prváka už máte pravdepodobne nachystanú. Ak školská taška vyhovuje potrebám žiaka aj na nasledujúci školský rok, stačí ju len skontrolovať, či naozaj nie je poškodená alebo či z nej nevylovíte poslednú júnovú desiatu. Keď je taška v poriadku, stačí ju vyčistiť, veľa z dnešných modelov školských tašiek môžete jednoducho vyprať v práčke.

Možno sa však chystáte kúpiť novú školskú tašku či batoh pre žiaka, ktorý prechádza na druhý stupeň základnej školy alebo na strednú školu, či tá predchádzajúca mu jednoducho doslúžila. Nezaškodí si tak zopakovať pravidlá správneho výberu školskej tašky.

Do úvahy treba zobrať najmä hmotnosť dieťaťa, pričom vyberajte tašku čo najľahšiu, príliš ťažká taška môže spôsobovať deformity chrbtice až skoliózu. Pri školských taškách na kolieskach sa treba mať skôr na pozore.

SkryťVypnúť reklamu

Školskej taške pridávajú na hmotnosti a ich používanie môže časom spôsobiť nerovnomerné rozloženie síl na oboch stranách chrbtice, keď je dieťa napríklad zvyknuté ťahať školskú tašku jednou rukou a chrbtica sa bude dlhodobo ohýbať iba na jednu stranu.

"Školská taška má byť čo najľahšia, má kopírovať tvar chrbtice a popruhy nesmú byť príliš úzke. Overte si, či je vyrobená z kvalitných, zdraviu neškodných materiálov. Rodičia by mali dohliadať na to, aby dieťa tašku nenosilo iba na jednom pleci," zdôrazňuje Jana Hamade, vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva SR.

Odborníci odporúčajú dodržať celkovú hmotnosť tašky spolu s učebnicami a ostatnými školskými pomôckami zhruba na 10 percentách hmotnosti dieťaťa. U žiakov 1. a 2. ročníka je to približne 2,5 kilogramu, 3. a 4. ročníka asi 3,5 kilogramu.

SkryťVypnúť reklamu

Pre 5. a 6. ročník vychádza odporúčaná hmotnosť asi na 4,5 kilogramu a 7. až 9. ročníka na približne päť kilogramov. Ak teda vyberáte novú školskú tašku, snažte sa vybrať čo najľahšiu.

Školská taška či batoh by okrem vyššie spomenutých vlastností mala mať na sebe umiestnené aj výrazné bezpečnostné prvky, teda výrazné farby, reflexné plochy alebo aj blikačky. Dajte prednosť nadčasovým vzorom. Taška by taktiež mala mať dostatok úložného priestoru, pevné nepriepustné dno či miesto na fľašu s pitím.

Súvisiaci článok Vedú žiacke spevácke zbory: Vďaka aplauzu si deti nesú do života pocit úspechu a ocenenia Čítajte 

4. Prezuvky a obuv

Pred koncom prázdnin sa oplatí skontrolovať veľkosť prezuviek a obuvi, ktorú bude dieťa nosiť na telesnú výchovu či každodenne do školy na začiatku jesene. Rodičia vedia, že cez prázdniny dokážu deti v rastovom špurte oproti júnu vyrásť niekedy takmer aj o dve čísla. Podobne ako pre školskú tašku, aj pre obuv platí, že čím je ľahšia, tým lepšie. Obuv vyberajte podľa účelu – prezuvky nie sú to isté ako obuv do telocvične.

SkryťVypnúť reklamu

"Pre správny rast kostí je veľmi dôležité, aby malo dieťa v obuvi dostatok miesta pre prsty. Pri výbere prezuviek do školy dajte prednosť takým, ktoré sú vyrobené z prírodných materiálov, napríklad zo spracovanej kože a textilu. Sú mäkké, priedušné, absorbujú vlhkosť, nedráždia kožu a prispôsobia sa tvaru chodidla. Nesprávna obuv môže z dlhodobého hľadiska spôsobiť deformity, trvalo poškodiť kostru chodidla alebo aj prispieť k vývoju skoliózy," zdôrazňuje Hamade.

Detská obuv má mať vo všeobecnosti pevnú pätu a zároveň dostatočne mäkkú a ohybnú podrážku pod prstami a strednou časťou chodidla. V interiéri je vhodná ľahká vzdušná obuv, pre menšie deti s remienkom alebo so šnúrkami, na aktívny odpočinok je určená športová obuv zodpovedajúca požiadavkám príslušného športu.

SkryťVypnúť reklamu

5. Peračník

Podobne ako pri školskej taške, aj obsah a požiadavky na školský peračník sa líšia podľa veku a potrieb dieťaťa.

Pre prvákov je určený jednoposchodový klasický peračník, ktorý sa zapína na zips a dieťa si doň môže vložiť ceruzku, pero, gumu, malé pravítko, nožnice, strúhadlo, pastelky. Môže byť jednochlopňový alebo dvojchlopňový.

Jeho výhodou je menšia hmotnosť, takže zbytočne nezaťažuje školskú tašku a nerozptyľuje dieťa viacerými poschodiami. Ak prvák rád v klube detí maľuje a kreslí, fixky či ďalšie pastelky si môže vložiť do malého samostatného puzdra.

Dvoj- a trojposchodové peračníky, ktoré majú samostatne uzavieracie poschodia na zips, sú určené pre žiakov najskôr od tretej triedy, ktoré si do nich prehľadne zmestia aj ďalšiu výbavu ako napríklad kružidlo a ďalšie ceruzky či farebné perá. Starším študentom naopak často stačí mať už len malé puzdro na najnutnejšiu písaciu výbavu.

SkryťVypnúť reklamu

6. Písacie a kancelárske potreby

Ak máte doma prváka, s prvým perom si zatiaľ starosti robiť nemusíte. Prvákovi na začiatku školského roka stačia ceruzka a farbičky, keď deti začínajú prvé ťahy do cvičných zošitov robiť ceruzkou.

Ceruzky a farbičky pre prvákov sa odporúčajú trojhranné – vďaka trojhrannému tvaru sa deti naučia ceruzky správne držať a písanie je pre ne ľahšie a pohodlnejšie. Prvé pero potom zvyčajne odporučí pani učiteľka. Väčšinou ide o plniace pero, ktoré má ergonomický tvar. Oplatí sa pripomenúť, že pri týchto perách existuje aj verzia pre ľavákov.

Vo vyšších ročníkoch je u detí populárne tzv. "gumovacie" pero, s ktorým ľahko odstránia chyby, tu si skontrolujte dostatok náhradných náplní. Nezabudnite však, že veľa učiteľov vo vyšších ročníkoch vyžaduje od detí, aby pri písomných prácach používali nezmazateľné perá. Skontrolujte tiež stav farbičiek, fixiek, farebných pier, či nie je potrebná výmena.

SkryťVypnúť reklamu

Odporúčané čísla a veľkosti potrebných zošitov, výkresov a blokov bývajú zvyčajne uvedené v pomôckach pre príslušný ročník. Zistite, či sa niektoré z prázdnych zošitov z minulého školského roka budú dať použiť aj v novom roku a ktoré čísla bude treba dokúpiť.

7. Rysovacie potreby

Vo vyšších ročníkoch, keď už žiaci začínajú rysovať priamky, úsečky a robiť kružnice, sa výber rysovacích pomôcok neoplatí podceniť. Najlacnejšie pravítka z tenkého plastu majú už po pár mesiacoch vylámané rysovacie hrany.

Podobne najlacnejšie plastové kružidlá môžu frustrovať žiaka, ktorý sa kružnice ešte len učí robiť a s nepevnými plastovými ramenami kružidla je urobiť kružnicu takmer nemožné. S rozdielom pár eur je pritom možné kúpiť už aj kvalitné kružidlá overených značiek.

SkryťVypnúť reklamu

8. Potreby na výchovy a krúžky

Čo sa týka pomôcok na výchovné predmety v školách a záujmové krúžky, starším žiakom treba dokúpiť chýbajúce a "odrastené" veci a prvákovi treba zadovážiť nové.

Na telesnú výchovu tenisky a cvičky, tričko, teplákovú súpravu a pre výtvarnú výchovu vodové a temperové farby, štetce, nádržky na vodu, podložku na lavicu, plastelíny, výkresy formátu A3, A4, farebné papiere, náčrtníky, prípadne iné.

Vopred je lepšie zadovážiť skôr len základné veci, o ktorých viete, že ich takmer určite budú deti potrebovať. S nákupom špecifických vecí, ako napríklad kufrík na výtvarnú výchovu, skôr počkajte na odporúčanie pani učiteľky. Je možné, že ich potrebovať nebudú.

Starším žiakom niekedy stačí veci z minulého roka len vyčistiť, ako vodové farby či podložku na lavicu a dokúpiť napríklad len minuté temperové farby, keďže tie sa predávajú aj samostatne po farbách.

SkryťVypnúť reklamu

9. Box na desiate a fľaša

Zabúdať netreba ani na to, v čom si deti prepravujú svoju desiatu a pitie. Hoci niekedy sa deťom balili desiate do servítok či plastových vrecúšok, dnes sa často využívajú práve tzv. "lunchboxy". Jedlo sa v nich "nepopučí" a vyzerá aj pre školáka chutnejšie.

Hlavným kritériom výberu je, samozrejme, zdravotne vyhovujúci materiál, ale aj ľahká hmotnosť boxu a fľaše a ich rozmery tak, aby sa pohodlne zmestili do aktovky.

10. Menovky

Škola často odporúča označiť pomôcky, ale aj oblečenie a obuv žiaka menom. Na veci môžete meno napísať fixkou alebo ako to robili naše staré mamy – meno vyšiť. Dnes už existujú aj rôzne pečiatky, samolepiace a nažehľovacie menovky, ktorými môžete okrem kníh a zošitov označiť aj iné predmety, ako oblečenie či obuv.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 11 942
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 361
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 969
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 473
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 137
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 443
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 382
  8. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 2 260
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Vladimír Országh (v pozadí vľavo), jeho asistent Ján Pardavý (v pozadí vpravo), ich zverenci Matej Kašlík (vľavo), Miloš Roman (druhý zľava) a Maxim Čajkovič (vpravo).

Pozrite si zostavy zápasu Česko - Slovensko v prípravnom zápase pred MS v hokeji 2025.


Na snímke sektor fanúšikov Slovana v 5.kole nadstavbovej časti Niké ligy skupiny o titul ŠK Slovan Bratislava - FC DAC 1904.

Disciplinárna komisia potrestala aj Trnavu a Dunajskú Stredu.


zľava Daniel Kurovský (Česko), Adam Žiak (Slovensko) a slovenský brankár Adam Húska počas prípravného zápasu Česko - Slovensko

Pozrite si, kto vysiela druhý vzájomný prípravný zápas pred MS v hokeji 2025: Česko - Slovensko.


Slovenský futbalista Leo Sauer vo farbách holandského NAC Breda.

Toľko gólov nedal žiadny Slovák pod dvadsať.


SkryťZatvoriť reklamu