Ak sa vaša dcéra do školy výrazne namaľovala, môže dôjsť domov s napomenutím. Za tričko propagujúce drogy ju môže postihnúť aj prísnejší trest. Môže totiž ísť o porušenie školského poriadku vrátane bodov upravujúcich výzor žiaka a za to môžu byť sankcie.
Žiak má byť totiž v škole upravený a oblečený vhodne, čisto a bez výstredností. Takto je možné zhrnúť základné požiadavky základných a stredných škôl na úpravu zovňajšku svojich žiakov.
Hoci požiadavky na výzor žiaka podľa ministerstva školstva výslovne neuvádza žiadny právny predpis, základné aj stredné školy majú zo zákona právo upraviť zovňajšok žiaka vo svojich školských poriadkoch.
Niektoré z nich majú požiadavky na výzor žiaka zhrnuté pár vetami zvyčajne v časti o povinnosti žiakov, iné venujú ich zovňajšku samostatné časti či prílohy, sú konkrétnejšie a poskytujú menší priestor na rôzne interpretácie. Špeciálne požiadavky na úpravy zovňajšku majú školy, zväčša súkromné, v ktorých žiaci nosia školské uniformy.

Aj dvojka zo správania
Škola môže podľa ministerstva školstva riešiť porušenia pravidiel úpravy zovňajšku aj udelením sankcií, tak ako ich udeľuje aj pri porušeniach ostatných bodov školského poriadku. Mierne porušenia ako výraznejší mejkap či nechty sa riešia napríklad len napomenutím od učiteľa.
Závažnejšie porušenia, ktoré sa môžu týkať napríklad nosenia oblečenia s urážlivými nápismi alebo symbolmi, môžu vyústiť do pokarhania učiteľom či riaditeľom. Opakované závažné porušenia školského poriadku sa potom môžu odraziť aj na zníženej známke zo správania.
Gymnázium Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici má napríklad výzor žiaka krátko upravený vo svojom školskom poriadku ako jednu z povinností žiaka: "Byť v škole vhodne i čisto oblečený. Oblečenie má vyhovovať hygienickým, estetickým, pracovným a kultúrnym požiadavkám a bez extrémnych, výstredných a rušivo pôsobiacich doplnkov odevu, líčenia, účesu."
Stredná odborná škola technológií a remesiel v Bratislave je ešte stručnejšia: "Chodiť do školy vhodne a čisto oblečený a upravený," píše sa v povinnostiach žiaka.
V článku sa ďalej dočítate:
- Aké oblečenie školy považujú za nevhodné.
- Ktoré výstrednosti v účesoch a úprave zovňajšku školy nezvyknú tolerovať.
- Ako niektoré školy riešia porušenia školského poriadku týkajúce sa výzoru žiaka.
- Čo na výzor a úpravu zovňajšku hovoria súkromné školy so školskými uniformami.
Dajú mu náhradné oblečenie
V školskom poriadku cirkevnej Základnej školy sv. Cyrila a Metoda v Košiciach sa výzoru žiaka podrobnejšie venuje samostatný bod.
Za nevhodné dievčenské oblečenie sa považuje oblečenie určené na pláž, ako šortky, tričká a šaty so špagátovými ramienkami, s hlbokým výstrihom, priesvitné oblečenie, príliš krátke sukne, krátke nohavice nedôstojne obnažujúce pozadie, priliehavé tričká a legíny bez prekrytia. Vrchný odev, teda tričká, má presahovať hornú časť spodného odevu – sukní, nohavíc.
Ako ďalej uvádza tento školský poriadok, pri úprave zovňajška nesmú žiaci používať piercing, nápadné líčenie, lakovanie nechtov, nápadné farbenie vlasov, tetovanie, u chlapcov náušnice a iné výstredné, trendové, ale nevhodné prvky. Zakazuje sa nosiť militantné, extrémistické a seba poškodzujúce oblečenie alebo doplnky. Žiak má dodržiavať základné pravidlá hygieny.
"O porušení predchádzajúcich bodov má právo rozhodovať triedny učiteľ. Ak príde žiak/-čka nevhodne oblečený/-á, triedny učiteľ mu poskytne náhradné oblečenie – tričko s logom školy," uvádza sa v školskom poriadku košickej základnej školy.
Rodič si má prísť po žiaka
Jeden celý článok v školskom poriadku o úprave vzhľadu má napríklad aj Základná škola v Miloslavove. Okrem požiadaviek podobne formulovaných ako v košickej škole sú tu napríklad bližšie špecifikované zakázané výstrednosti.
"Za výstrednosť sa považuje piercing na viditeľnom mieste, farebné vlasy, účesy vo forme chocholov, vystrihaných či vyholených pásov. Rovnako sa za výstrednosť považuje výrazné líčenie a lakovanie nechtov. Úprava tváre líčením pre žiakov základnej školy zo zdravotného hľadiska nie je vhodná. Miera tolerancie je stanovená na aplikáciu jemného, málo výrazného mejkapu, ktorý sa používa na úpravu aknóznej pleti, bezfarebný, málo výrazný lesk na pery či bezfarebný, alebo telový lak na nechty," uvádza sa v školskom poriadku.
Dĺžka minisukní a krátkych nohavíc je v miloslavovskej škole povolená najmenej na šírku dlane nad kolenom a dlhšie. Žiakovi sa tiež neodporúča nosiť tepláky zo zdravotných a estetických dôvodov. V budove školy žiaci na hlavách nemajú čiapky ani iné pokrývky hlavy a nenosia na tvári slnečné okuliare. Dĺžka vlasov nesmie obmedzovať funkciu zmyslových orgánov, predovšetkým očí. Trvalé tetovanie je zakázané.
V prípade, že žiak poruší niektoré z ustanovení vyššie spomenutého článku, žiak podľa školského poriadku Základnej školy v Miloslavove nebude pripustený na vyučovanie a rodič bude upovedomený o tom, že si má žiaka prísť prevziať.

Slušným oblečením sú tu uniformy
Zákaz nosenia piercingu, mejkapu a tetovania či výrazných módnych doplnkov má aj Súkromné gymnázium Mercury v Bratislave, kde žiaci chodia do školy v uniformách. Žiaci sú vďaka uniformám podľa riaditeľa gymnázia Denisa Barmu v škole upravení a svojím výzorom reprezentujú školu.
"Nosením školských uniforiem sa odstraňujú rozdiely medzi žiakmi, buduje sa v nich pocit spolupatričnosti a uniforma pomáha eliminovať negatívne prejavy správania žiakov. Ďalšou výhodou je, že vďaka uniforme žiaci ani rodičia neprežívajú ranný stres z toho, čo si do školy obliecť," dodáva Barma.
Uniformy sú zavedené aj v súkromnej Základnej a Materskej škole Libellus. Podobne ako v Mercury, zriaďovateľ a riaditeľ Základnej školy Libellus Jaro Zacko považuje uniformu nielen za riešenie zovňajšku žiakov a uľahčenie rannej prípravy, ale takisto za prostriedok posilnenia tímového ducha školy.
"Slušné oblečenie a upravený vzhľad vnímame ako jednu z dôležitých súčastí budúceho úspechu žiakov v živote. Na základe skúseností aj výskumov vieme, že ak si osvoja dobrý návyk v mladosti, bude im slúžiť v dospievaní a dospelosti. Okrem uniformy odporúčame iba minimálne doplnky a žiakov od materskej školy vedieme k hygiene, upraveným vlasom, nechtom a podobne," dodáva Zacko.
Podnety neevidujú
Slovenská legislatíva podľa vyjadrenia ministerstva školstva nešpecifikuje explicitnú charakteristiku výzoru žiaka a ani neurčuje rámce úpravy výzoru. Výchova a vzdelávanie v školách však v súlade so školským zákonom majú byť založené na princípoch prípravy na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti v duchu porozumenia a znášanlivosti.
"Školský poriadok implicitne vychováva žiaka na rôzne ďalšie životné situácie a roly, keď už ako absolvent školy v pracovnoprávnom vzťahu je povinný dodržiavať pracovný poriadok, zohľadňovať princíp subsidiarity a rôzne iné pravidlá firemnej kultúry," uvádza ministerstvo.
Hoci ministerstvo školstva a Štátna školská inšpekcia občas dostávajú podnety týkajúce sa výhrad ku školskému poriadku, z oblasti úpravy zovňajšku žiaka neevidujú žiadne. Ak by však rodičia prípadne mali výhrady v tejto oblasti, odporúčajú im obrátiť sa priamo na príslušné základné či stredné školy.

Beata
Balogová
