Na to, že niekto umiestni psa do hotela, sa stále pozerá mnoho ľudí rôzne. Niektorí hotel pre psa považujú za snobizmus, podobne je na tom ozónový kúpeľ či bublinková masáž.
"Žiaľ, stále sme krajina, kde „pes je vec“ a podľa mnohých stále patrí na dvor, do búdy a na reťaz. Proste dozvuky stredoveku," hovorí prevádzkovateľ psieho hotela EDUARD STLOUKAL.
Pravda je, že počas letných prázdnin, keď majitelia odchádzajú na dovolenky, prevádzkovatelia zariadení s takýmito službami si naopak, neoddýchnu.
"Medzi zákazníkmi máme aj mnoho cudzincov, ktorí túto službu poznajú z domova a dôverujú nám. Predpokladajú, že licencovaný hotel garantuje aj kvalitné služby," hovorí zo skúseností odborník, ktorý má s dočasným ubytovaním pre psov bohaté skúsenosti.
V texte si prečítate:
- Je problém ubytovať psa, ktorý nie je socializovaný.
- Ako a či vôbec by mala prebiehať socializácia v hoteli.
- Či zvládne každý pes krátkodobé ubytovanie mimo domova.
- Prečo je lepšie, ak je pes v boxe či klietke.
- Aký štandard by mal psí hotel poskytnúť.
- Ako je to so stravou.
- Prečo by mal mať prevádzkovateľ "spriaznenú" veterinárnu kliniku.
- Na ako dlho zveria ľudia psov do opatery a či spozná pes majiteľov aj po dlhšom čase.
Známa má problémy s nájdením hotela pre psa. Nechcú ho zobrať, lebo nie je socializovaný. Musí byť pes, ktorý prichádza do hotela, naučený na stretnutia s inými psíkmi? Alebo mala kamarátka len smolu pri hľadaní dočasného bývania?
Závisí, do akej miery je asociál. Ak je pes pri stretávaní sa s inými psami či ľuďmi agresívny, vtedy to problém môže byť.
Nemyslím si, že to, či je pes socializovaný, je to najpodstatnejšie pri jeho umiestnení do dočasného bývania. Všetko závisí od hotela, ako má nastavené služby.
Sú zariadenia, ktoré ubytúvajú psov v skupinách. Majú jednu-dve izby, kde majú piatich až desiatich psov. V tom prípade môžu odmietnuť psíka, ktorý nie je zvyknutý na spoločnosť iných.
Podľa predpisov by mal hotel ponúkať individuálne ubytovanie. Stotožňujem sa s tým, že každý pes by mal mať svoj priestor. Už len z toho dôvodu, že majiteľ nestráži izbu s viacerými psami dvadsať štyri hodín denne. Určite na psov nedohliada v noci. Čo ak náhodou vznikne konflikt práve vtedy?
Existuje niečo ako "vhodný" pes do hotela?
Optimálny pes je taký, ktorý hneď, ako príde, je veselý, kamarátsky a bez problémov zapadne do skupiny, s ktorou sa vetrá. To je najpozitívnejší prípad a medzitým je sto odtieňov šedej.
Sú psy, ktoré sú extrémne viazané na svojho majiteľa, nevedia byť s nikým iným. To býva často prípad adoptovaných psíkov z útulkov. Nenazval by som ich, že nie sú socializovaní.
Privykáte psa, ak nie je naučený na iných?
Väčšinou sa o socializáciu pokúšame. Vo svorke máme mediátora, ktorý funguje ako sprievodca pre nováčika. Je to labrador, ktorý u nás zostal, pretože si ho neprišiel vyzdvihnúť majiteľ. Bohužiaľ, aj to sa stáva.
Vždy, keď príde nový pes, labrador k nemu dobehne, snaží sa s ním skamarátiť, ukazuje mu výbehy, doslova ho sprevádza.
Je to možnosť, ako sa pes môže skamarátiť.
Ak vycítime, že psovi vyslovene nerobí vo svorke dobre spoločnosť iných, nepokúšame sa ho socializovať.
Ale rozpor môže vzniknúť aj vtedy, ak sú vo svorke hraví psíci, dobre sa znášajú a zrazu príde k nejakému impulzu.
Je na opatrovateľovi, aby konflikt vedel v pravý čas nielen urovnať, ale podľa možnosti mu aj predchádzať. Je v tom aj veľa psychológie.
Mnohí psi bývajú v bytoch, spia na posteli. Narážam na to, že nie sú zvyknutí bývať v nejakom boxe alebo klietke.
Majiteľom našich hotelových hostí vždy radím, že by bolo dobré, aby svojich psov naučili na prepravku či ohrádku. Pes si na ňu zvykne, vníma ju dokonca ako svoj azyl a nemá problém s pobytom v boxe ani v hoteli.

Iste, sú napríklad poľovné psy ako weimarský stavač či kopov, ktoré sú šľachtené na to, aby neustále snorili a lovili. Takémuto psovi nevyhovuje, ak je zavretý, lepšie sa cíti v búde s voľným výbehom.
Nám ale nejde o to, aby boli v boxoch stále. Počas dňa by aj psy v hoteloch mali mať výbeh, mali by byť dostatočne dlho a často na prechádzke a zažívať čo najviac sociálnych interakcií.
Ako si mám vybrať hotel pre psa? Na čo si vyslovene dávať pozor?
Odporúčam majiteľom, aby si prišli osobne obhliadnuť prostredie, čo im veľa prezradí.
Ak vám majiteľ hotela ukáže krásny zelený trávnik, pravdepodobne vám neukázal priestor, kam chodia psy. Fotografia na internetovej stránke hotela, kde sa pes spokojne hrá na zelenej tráve, tiež nie je vierohodná. Buď chodia s nimi niekde inde alebo nikam.
Ak psy dlhodobejšie behajú po nejakom trávniku, ten je prirodzene zničený. Vo výbehu musí byť aj holá zem, jamy - inak to nemôže fungovať.
Ak pri návšteve záujemcovi ukážu jednu izbu a na pohľad nekorešponduje veľkosť priestorov s počtom psov, ktoré vidí vo výbehu, asi tam niečo „nesedí“.
Majitelia majú občas iluzórnu predstavu, že hotel vyzerá ako ich obývačka. To však nie je hotel, ale individuálne opatrovanie a to často nespĺňa požiadavky predpisov kladené na hotel.
Ďalšiu vec, ktorú si treba pri ubytovaní psíka zistiť, je postup pre vzniku zdravotných problémov a možnom úraze, spôsob financovania prípadnej veterinárnej starostlivosti. Tu môžu nastať nepríjemné kontroverzie.
Pri výbere hotela sú veľmi dôležité odporúčania iných majiteľov psíkov. A treba brať do úvahy aj skúsenosti, či vzdelanie ľudí, ktorým svojho štvornohého člena rodiny zverujú – lebo tvrdenie „mám rád psíkov“ nič nehovorí o ich kompetentnosti a spoľahlivosti.
Musí pes predtým, ako príde do hotela na dlhšie, absolvovať aklimatizáciu?
V našom hoteli nevyžadujeme predchádzajúce návštevy. Veríme svojim skúsenostiam a našim pomocníkom, že zvládneme viac ako 99 percent psov.
Návšteva so psíkom pred samotným pobytom je dôležitá skôr pre majiteľa.
Stáva sa, že psíky často vnímajú emočný stav majiteľov a má to vplyv na ich správanie. Napríklad lúčenie so psíkom po príchode môže byť obojstranne veľmi stresujúce, najmä ak ho privezie celá rodina aj s malými deťmi.
Zažili sme plačúceho majiteľa i hystériu detí. Ich psovi to bolo úplne jedno. Ale sú aj také zvieratá, ktoré na emočné vypätie majiteľa reagujú nariekaním.
Ako je to so stravou?
Odporúčame si doniesť vlastné granule. Vždy je lepšie, ak psík dostáva rovnakú stravu ako doma.
Ak má varenú?
Povieme majiteľom, aby mu pripravili zamrazené balíčky jedla. Takto pripravené jedlo pred kŕmením zohrejeme. V našom hoteli však jedlo zo surovín nevaríme.
Dokonca k nám chodia aj psy, ktorých majitelia barfujú (kŕmia ich surovou stravou, pozn. red.) a ani s týmto typom stravy nie je problém.
Beriete všetkých psov?
Prijímame všetkých psov, ktorí nie sú agresívni voči ľuďom.
Honcujúce sa sučky?
Aktuálne máme dve. Ale ak je špička sezóny, radšej sa tomu vyhýbame. Ak nie je sezóna, nemáme s tým žiaden problém. Hotel vtedy nie je plný a vieme ju vyvetrať buď samú, so sučkami alebo s kastrovanými psíkmi.
Je to tak, že počas letných prázdnin je hotel najviac rezervovaný?
Áno. Začína sa to už v júni, trvá do polovice septembra. Potom je to obdobie jarných prázdnin a všetkých veľkých sviatkov.
Vianoce sú taká dvojhrbá ťava. Na Štedrý deň sú ľudia ešte doma, odchádzajú až deň potom. Druhý nával vzniká na Silvestra a Nový rok. Veľa ľudí hľadá ubytovanie psíkov len na silvestrovskú noc, lebo nezvládajú hlučnú zábavu príchodu nového roka v meste.
Kedy by som mala objednať hotel?
Počas väčšej časti roka sa dá rezervácia ubytovania urobiť aj deň vopred. Ale rezerváciu na sviatky a prázdniny je potrebné robiť minimálne mesiac či dva vopred.
Na ako dlho je vhodné umiestniť psa do hotela?
U človeka sa hovorí, že dobrý hosť odíde po troch dňoch. Aj v prípade niektorých psíkov som rád, že odídu po troch dňoch.
Dĺžku ubytovania nemáme obmedzenú. Väčšinou však ide o víkendové pobyty alebo pobyty počas dovolenky.
Máme aj škôlkarov – psíkov, ktorých k nám vodia majitelia ráno a večer si po nich prídu. Nechcú, aby bol ich miláčik sám doma, aby im zničil zariadenie bytu či zavýjaním priviedol susedov do zúfalstva.
Ale máme psov, ktorých sme prijali na mesiac, ale aj na rok.
Prečo tak dlho?
To sú rôzne príbehy. Dvaja psíci patrili veľvyslankyni USA. Keď sa začala vojna na Ukrajine, presunuli ju do Kyjeva, ale nemohla tam odísť aj s nimi.
Zostal nám aj psík, ktorého majiteľku postihli náročné zdravotné problémy – Alzheimer spojený s dlhodobou hospitalizáciou. To je pochopiteľné a som rád, že príbuzní sa nerozhodli psíka dať uspať.
Mám aj príklad, keď si k nám pani odložila psíka na obdobie šestonedelia. Po dvoch mesiacoch som jej volal a dozvedel som sa, že ona Edgara už nechce. Ozvala sa po roku a zobrala si ho, ale dodnes za jeho ubytovanie nezaplatila.

Spozná pes majiteľa po roku? Respektíve, po ako dlhom čase spozná pána?
Mám skúsenosť, že pes spoznal pána po štyroch rokoch. Chvíľu mu to trvalo, kým si to v hlave urovnal, ale potom som videl, že ho vníma a teší sa.
Chcel ísť s ním, alebo zostať? Ako to býva vo väčšine prípadov?
To je veľmi individuálne. Niektorí aj po týždni privítajú majiteľa, potešia sa a potom sa pri bráne otočia a chcú sa vrátiť k svorke hotelových hostí. Alebo s majiteľmi vôbec nechcú odísť a utekajú pred nimi. Niektorí majitelia to, pochopiteľne, dosť ťažko nesú.
Indikuje to nevhodné správanie rodiny k psovi?
Určite nie. Som presvedčený, že v rodine sa má dobre, ale svorka psov ho jednoducho niekedy baví viac.
Veľká väčšina psov sa teší na každú zmenu. Idete na prechádzku – tešia sa, idú do hotela – tešia sa, odchádzajú z hotela – tešia sa.
Aký štandard služieb by mal psí hotel poskytnúť?
Štandardná ponuka hotelov je o tom, že ho ubytujú, v zastrešenom alebo vykurovanom a klimatizovanom priestore, dostane primeranú stravu, tri - štyrikrát ho dene s ním idú von, bude mať dostatočný pohyb vo forme výbehu alebo prechádzok, sociálne kontakty s človekom alebo ostatnými psami.
Mal by mať vhodné mentálne podnety, aby nebol celý deň zavretý v klietke, ktorá sa potom stane preňho celou.
Môžem ako majiteľ vyžadovať každodenné videá, fotografie a podobne?
Určite je to pridaná hodnota. Hotel to pokojne môže robiť prostredníctvom sociálnych sietí, kde každý deň zverejní video alebo fotografie.
Live video môže byť niekedy kontraproduktívne. Kamera nemusí zaznamenať psíka majiteľa, ktorý sa práve pozerá. Pán môže byť sklamaný, prečo ho tam nevidí. Pritom tam bol pred pol hodinou.
Aká je štandardná cena hotela na jednu noc?
Nesledujem to. Ale naposledy ma prekvapila česká internetová služba, ktorá sprostredkuje opatrovateľky pre psov, tí vraj pýtajú 30 eur za deň.
To sa mi zdá veľa, obzvlášť ak neviem akú garanciu má ich služba. Či majú ich zmluvné opatrovateľky skúsenosti, či má firma povinný veterinárny atest, či je služba nahlásená na Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe a spĺňa mnohé ďalšie potrebné normy.
Cez internet to neviete. Nie som zástancom, ak sa o psov starajú ľudia, ktorí si povedia: vezmem do opatery jedného, dvoch psíkov a privyrobím si.
Oni sa snáď postarajú – ale iba do prvého problému.
Kto je Eduard Stloukal
- Výchove psov sa venuje viac ako tridsať rokov.
- Dlhoročne prevádzkuje hotel, ako aj iné dočasné ubytovanie pre psov.
- Pôsobí na katedre zoológie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave.
Čo sa stane v prípade zdravotných problémov?
To je vec, ktorú by ste mali riešiť pred ubytovaním psa.
Viem o prípadoch, keď pes v hoteli ochorel a nastal problém s financovaním liečenia. Ako sa vráti majiteľ, ktorý je niekde vo vzdialenej krajine? Zdravotné poistenie psíkov je u nás ešte len v plienkach a opatrovateľ – príštipkár často nemá finančnú rezervu na vyšetrenia a liečenie.
Dobrý hotel má spriazneného veterinára. U nás to máme tak, že ak sa pes napríklad poškriabe vo výbehu na nejakom konári alebo ho pri hre rafne iný pes a treba to ošetriť, tak to hradíme my. Ak je to zdravotný problém, ktorý nesúvisí s pobytom u nás, potom liečenie po návrate refunduje majiteľ, prípadne sa dohodneme na spolufinancovaní.
Pri akomkoľvek zdravotnom probléme, majiteľ hotela musí zavolať pánovi a prediskutovať s ním ďalší postup.
Správne je, že zoberiete psa k veterinárovi a ideálne po ceste informujete majiteľa.
Prečo je potrebné mať spriazneného veterinára?
Máme rôzne skúsenosti aj v tomto smere. Počas Vianoc sme dostali do opatery dvoch malamutov a majitelia požadovali, aby boli spolu v jednej izbe. Na Silvestra sa pobili tak, že sme jednému potrebovali zošiť ranu. Aj v meste, ako je Bratislava, nie je veľa veterinárnych pohotovostí.
Spomínam si na prípad s čivavou, ktorá zrazu dostala závraty. Na veterinárnej klinike nás po neurologickom vyšetrení začali tlačiť do operácie pre údajný zápal maternice. Rozhodnúť však o takomto zákroku bez konzultácie s jeho majiteľom by bolo neseriózne.
Ako to dopadlo?
Keďže sme s manželkou zoológovia a chovu psov sa venujeme už vyše tridsať rokov mali sme pochybnosti o akútnej potrebe operačného zákroku.
Navštívili sme ešte jednu kliniku, kde nám potvrdili, že operácia nie je potrebná. Zatelefonoval som majiteľke, ktorá rozhodla, že sučku nedáme operovať. Neurologický problém odznel a sučka už niekoľko rokov veselo behá s maternicou.

Žiadate pri príchode od majiteľov okrem zdravotného preukazu aj iné typy očkovania, ako je povinné?
Vyžadujeme, aby mali očkovanie proti kotercovému kašľu - infekčnej laryngotracheitíde. V očkovacom preukaze je v skupine „iné očkovania“, ale je to veľmi ľahko a rýchlo prenosná kvapôčková infekcia, podobne ako chrípka v škôlke. Prejavuje sa kýchaním, vykašliavaním hlienu a dávivým kašľom, avšak starého psíka a šteniatko to môže zabiť.
Mali sme pred rokmi taký nepríjemný príbeh, keď sme prijali nezaočkovaného psa. Deň po príchode začal kašľať a ukázalo sa, že ide o kotercový kašeľ a infikoval viacerých psov.
Žiaľ, z majiteľky psíka sa vykľula silná antivaxerka, ktorá mala problém s akýmkoľvek očkovaním - nielen seba, ale aj psa. Najhoršie na tom bolo to, že nechcela akceptovať skutočnosť, že jej pes k nám doniesol kotercový kašeľ. Odvtedy to očkovanie vyžadujeme.
Mali sme aj psa, ktorý bol vegetarián, lebo aj jeho majiteľ bol vegetarián. Ľudia sú rôzni. Našťastie takých, ktorí si myslia, že pes má byť vegetarián, je málo.
Všimla som si, že hotely ponúkajú rôzne služby ako napríklad bublinkový kúpeľ. Nerozmaznávame, nepoľudšťujeme nejako tých domácich miláčikov?
Môže to na prvý pohľad vyzerať snobsky. Sú ale rasy, ktoré majú silnú dispozíciu na kožné problémy. Napríklad tie, ktoré majú faldíky v koži ako napríklad mopsy, šarpej.
Ozón vo vode im výrazne prospieva pri ozdravení pokožky. Bublinkový kúpeľ regeneruje. Prináša úľavu, navyše kúpeľ je veľmi dobrý na čistenie kože a srsti, odstraňovanie mŕtvych chlpov.
Sú majitelia, ktorí tieto služby možno využívajú bezdôvodne, ale pre psov s kožnými problémami to má naozaj pozitívny účinok.
Snobsky už znie aj spojenie hotel pre psa.
Hovoríte zo skúseností?
Na to, že niekto umiestni psa do hotela, sa stále pozerá mnoho ľudí rôzne. Žiaľ, stále sme krajina, kde „pes je vec“ a podľa mnohých stále pes patrí na dvor, do búdy a na reťaz. Proste dozvuky stredoveku.
Civilizácia však napreduje, ženy majú volebné právo, život moderného človeka je veľmi dynamický, a psy a aj iné zvieratá sa z úžitkových tvorov posunuli aj do pozície spoločenských živočíchov, ktoré žijú s človekom a on im chce poskytnúť spoľahlivú opateru aj počas dovoleniek, pracovných ciest, ale aj hospitalizácii.
Medzi zákazníkmi máme aj mnoho cudzincov, ktorí túto službu poznajú z domova. Predpokladajú, že licencovaný hotel garantuje aj kvalitné služby.
Táto služba sa začína akceptovať a využívať aj na Slovensku.
Samozrejme, ponuka hotelov pre zvieratá sa u nás neustále vyvíja. Zvyšuje sa konkurencia, so širokou škálou kvality a s rôznou ponukou služieb. Stále sa objavujú - a našťastie aj zanikajú, rôzne ponuky „opatrovania“ bez záruky či potrebného zázemia.

Beata
Balogová
