BRATISLAVA. Robert Fico a jeho koalícia po týždňoch intenzívnych čistiek v kultúre, polícii, prokuratúre a po zariadení prepustenia odsúdeného bývalého špeciálneho prokurátora nekončia. Naopak, ešte viac zostrujú svoj postup proti odporu opozície a občianskej spoločnosti.
K doterajšiemu strašeniu bez dôkazov či akýchkoľvek informácií o očakávanom ďalšom atentáte na niektorého z vládnych politikov teraz koaliční politici vystavali lož, ktorou sa snažia zdiskreditovať lídra parlamentnej opozície a predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku.
Fico spolu s ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou (nom. SNS), jej hlavným úradníkom Lukášom Machalom a za podpory šéfa SNS Andreja Danka a predsedu Hlasu Matúša Šutaja Eštoka vyfabrikovali príbeh o tom, že Šimečka protestuje proti personálnym čistkám v rezorte kultúry, pretože z jeho fondov údajme má osobný prospech.
Slúžiť na to má vyše tridsať rokov existujúca Nadácia Milana Šimečku, ktorú síce založili priatelia Milana Šimečku, ale predseda PS Michal Šimečka v nej nikdy nepôsobil a spája ho s ňou len meno jeho starého otca.
Fico v reakcii na masové protesty v uliciach Bratislavy proti Šimkovičovej a ministrovi spravodlivosti Borisovi Suskovi, ktorý zariadil prepustenie Dušana Kováčika, najnovšie oznamuje proti Šimečkovi postup, na ktorý si od roku 1998 netrúfla žiadna z vládnych koalícií. Tvrdí, že chce odvolať Šimečku z postu podpredsedu parlamentu.
Už dvadsaťšesť rokov pritom všetky doterajšie vlády rešpektujú nepísané pravidlo, že jedno kreslo vo vedení parlamentu patrí opozícii – zvyčajne jej najsilnejšej strane a o nominácii na tento postup rozhoduje ona.
Keď sa Smer o rovnaký postup s odvolaním nominanta opozície pokúsil pred deviatimi rokmi, napokon cúvol. Nie je pritom zrejmé, čo má Fico skutočne v pláne tentoraz.
Dočítate sa:
- ako Smer v minulosti urobil podobný pokus a ako vtedy postupovala opozícia,
- ako reaguje dnešná opozícia,
- prečo sa nedá spojiť odvolávanie Šimečku so schôdzami o odvolávaní Šimkovičovej a Suska.
Fico už zaspätkoval
Opozičné strany PS, SaS aj KDH Ficove vyhrážky odvolaním Šimečku kritizujú. Niektorí ich predstavitelia, s ktorými sa denník SME zhováral, však pochybujú, či k Šimečkovmu odvolaniu aj naozaj dôjde.
Považujú to zo strany koalície za politický marketing, ktorý sa napokon nemusí stať skutočnosťou.
Robert Fico a jeho Smer už aj na jar 2015 navrhli odvolať podpredsedu parlamentu z opozičných radov - Jána Figeľa z KDH.
Po rokovaní v parlamente najskôr jednofarebná koalícia Smeru hlasovanie odložila, napokon svoj vlastný návrh stiahla.
"Schôdza na odvolávanie Jána Figeľa splnila svoj účel," reagoval po uzavretí odvolávania Fico.
Podobne ako dnes aj v roku 2015 Smer s návrhom na odvolanie Figeľa, ktorý bol v predošlej vláde ministrom dopravy za KDH, prišiel v zložitom období. Vládnuca strana vtedy musela verejne vysvetľovať, ako vyrieši problémy nahnevaných malých dodávateľov, ktorým Váhostav spájaný s podnikateľom Jurajom Širokým neplatil faktúry.
Fico sa pritom snažil presviedčať, že so Širokým, ktorého v spise Gorila aj Jaroslav Haščák spomínal ako jedného z piatich akcionárov Smeru, nemá nič spoločné.
Hoci k odvolaniu Figeľa neprišlo, po vraj preukázanej politickej zodpovednosti Fico odrazu vyhlásil, že najlepšie bude tému uzavrieť bez hlasovania v parlamente.
Po oznámení zámeru odvolávať Figeľa vtedajšia opozícia vyhlásila, že ak k tomu dôjde, vzdá sa na protest aj pozícií šéfov parlamentných výborov.
Súčasná opozícia žiadny taký krok teraz nekomunikuje. Podľa informácií SME budú minimálne PS či SaS ďalšie kroky zvažovať vtedy, keď bude jasné, čo Smer s Hlasom a SNS urobia.
Ficov plán nedovoľuje rokovací poriadok
"To bude zábava, o čom všetkom sa Slovensko dozvie," rečnil premiér Fico v piatkovom facebookovom videu, v ktorom oznámil, že ak chce opozícia odvolávať ministerku kultúry Šimkovičovú, on navrhne, aby koalícia navrhla odvolať Šimečku.
Šimkovičová podľa Fica čistkami v kultúrnych inštitúciách neurobila "nič nedemokratické alebo neštandardné".
Premiér bol pritom za to, aby sa o návrhu na odvolanie Šimkovičovej a Šimečku konala v parlamente spoločná rozprava.
To však nedovoľuje rokovací poriadok Národnej rady, ktorý je zároveň zákonom.
Zlúčiť rozpravu o dvoch bodoch sa dá len v rámci jednej schôdze. Opozícia pritom navrhla dve schôdze - na odvolanie Šimkovičovej aj ministra spravodlivosti Suska. Program takto mimoriadne zvolanej schôdze sa pritom už dopĺňať nesmie.
"Inak povedané, Robert Fico môže presvedčiť svojich koaličných partnerov, aby navrhli odvolanie Michala Šimečku, ale bez porušenia zákona o rokovacom poriadku nemôže byť tento návrh zaradený do programu," upozornil poslanec SaS Ondrej Dostál.
Danko opäť vyzýva Hlas
Schôdza k odvolávaniu Suska je naplánovaná na utorok na deviatu ráno, k odvolávaniu Šimkovičovej na pol jedenástu. Neočakáva sa však, že by koaličná väčšina umožnila otvorenie schôdze tým, že by sa v sále zišla viac ako polovica poslancov.
Ak sa v utorok nepodarí obe schôdze otvoriť ani na druhý raz, body by sa mali presunúť na ďalšie rokovanie parlamentu. Začiatok septembrovej schôdze je pritom naplánovaný na 10. septembra.
Predseda SNS Andrej Danko však v pondelok napísal, že o odvolaní Šimečku by sa malo rozhodovať ešte pred riadnou septembrovou schôdzou. V takom prípade by koalícia musela ešte pred ňou zvolať ďalšie mimoriadne zasadnutie parlamentu.
Danko chce pritom tridsať podpisov potrebných na jej zvolanie zbierať so Smerom. Zo slov predsedu SNS vyplýva, že si nie je istý, či sa pridá aj tretia koaličná strana Hlas.
"Veríme, že sa k našej výzve pridajú aj poslanci strany Hlas tak, aby návrh na odvolanie Michala Šimečku podali všetky tri koaličné strany jednotne a nerozdielne," píše Danko.
Predseda Hlasu a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok v nedeľnej relácii TA3 V politike nepovedal, či návrh na Šimečkovo odvolanie podporia. Od moderátora síce takú otázku nedostal, ale rovnako ako Fico či Danko sa pridal k vykonštruovanej kritike Šimečku, že jeho rodina profituje z dotácií z kultúrneho fondu.
Šimkovičovej tvrdenia nesedia
S teóriou, ako sa Fond na podporu umenia stal „dojnou kravou“ Nadácia Milana Šimečku, prišla vo štvrtok dvojica z vedenia rezortu kultúry Šimkovičová a Machala. Po 15-minútovom vystúpení novinárom nedovolili nič sa pýtať.
O deň na to premiér vo vlastnom videu hovoril o tom, ako je nadácia "kŕmená státisícmi eur zo štátneho rozpočtu".
Šimkovičová s Machalom hovorili o neštandardných podmienkach pre nadáciu so Šimečkovým menom, keď dostala podporu na viac rokov.
Nielen, že Šimečka z PS v orgánoch nadácie založenej v roku 1991 nikdy nebol, pravdivé nie je ani tvrdenie, že by viacročná podpora bola neobvyklá. Vyvracal ich nielen samotný fond, ale aj bývalý minister kultúry za Smer Marek Maďarič.
V minulotýždňovej debate denníka SME vysvetľoval, že Fond na podporu umenia zakladal práve s tým, aby z neho mohli rôzne inštitúcie a organizácie čerpať peniaze aj viac rokov, napríklad pri organizácii festivalov.
"Skúsim to tak, aby ste to pochopili aj vy. Mozartove gule nevyrába W. A. Mozart, vstupné na Eiffelovu vežu nevyberá Gustav Eiffel a ani tie desiatky Hodžových námestí a Štúrových ulíc po Slovensku nevlastnia potomkovia Ľudovíta Štúra a Milana Hodžu,“ napísal Šimečka minulý týždeň s tým, že rovnako ani Nadácia Milana Šimečku nemá nič spoločné s ním.

Beata
Balogová
