Opozičné strany k odvolávaniu Suska a Šimkovičovej. Autor: SME/Dávid Zimmermann, TASR
BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady neboli v utorok uznášaniaschopní pri dvoch pokusoch začať mimoriadnu schôdzu k odvolávaniu ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) a ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer).
Podpredseda parlamentu poverený riadením Národnej rady Peter Žiga (Hlas) preto odložil začiatok schôdze na stredu 9.00 h. a 11.30 h.
Oba návrhy na odvolanie podali opoziční poslanci. Minister Susko podľa nich slúži zločincom a rezignoval na boj proti korupcii.
Namietali jeho rozhodnutie podať dovolanie v prípade právoplatne odsúdeného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a prerušiť jeho výkon trestu odňatia slobody až do rozhodnutia Najvyššieho súdu o dovolaní.
Šimkovičovej zasa vyčítajú okrem iného personálne zmeny v SND a SNG. Opozícia tvrdí, že ministerka rozkladá verejnoprávne médiá, verejnoprávne fondy, ohrozuje rekonštrukcie pamiatok či erbové kultúrne inštitúcie.
Susko kritiku opozície odmietol
Minister Susko kritiku opozície odmietol. "Rešpektujem právo opozície podať návrh na odvolanie ministra, bol som pripravený reagovať na dôvody opozície. Schôdzu sa však nepodarilo otvoriť. Ale keď tak bude, pravdepodobne buď zajtra alebo na septembrovej schôdzi, tak som pripravený a budem čeliť kritike a budem zdôvodňovať a reagovať na námietky opozície," skonštatoval.
Na margo rozhodnutia podať dovolanie v prípade Dušana Kováčika a prerušiť jeho výkon trestu odňatia slobody až do rozhodnutia Najvyššieho súdu o dovolaní skonštatoval, že ide o jeho zákonnú právomoc. Tvrdí, že dovolanie podal z dôvodu pochybností, či boli v Kováčikovom prípade dodržané zásady spravodlivého súdneho procesu.

„Nejde o prepustenie na slobodu, ale len o dočasné opatrenie - prerušenie výkonu rozhodnutia - kým bude rozhodnuté o dovolaní Najvyšším súdom SR,“ povedal Susko.
Minister tiež odmietol vyjadrenia, že v súvislosti s novelou Trestného zákona sa zvýšil počet drobných krádeží v obchodoch. "Takáto analýza v takom krátkom čase od nadobudnutia platnosti zákona je absolútne zavádzajúca," tvrdí Susko.

O zmene výšky škody, od ktorej sa odvíja hranica trestného činu, sa podľa jeho slov neuvažuje.
Kritizoval aj vyjadrenia o tom, že novela Trestného zákona umožní prepustenie na slobodu "tisícov" odsúdených. Podľa jeho slov by sa k relevantným číslam o tom, koľkých väzňov sa dotkne novela trestných kódexov, mal dostať rezort do niekoľkých týždňov. "Určite to však nebudú tisíce, náš odhad hovorí, že by to malo byť plus-mínus do 200 ľudí," upozornil Susko.
Brífing ministra Suska. Autor: SME/Dávid Zimmermann
Gašpar vidí dôvody na odvolanie Šimečku
Podpredseda parlamentu Tibor Gašpar sa vyjadril aj k možnému odvolaniu lídra PS z funkcie podpredsedu parlamentu.

"Najbližšie dni a týždne ukážu, kedy bude návrh podaný a ako bude zdôvodnený, lebo myslím, že tých dôvodov je viac," poznamenal Gašpar.
Post podpredsedu parlamentu by mal v podľa jeho slov v prípade odvolania Šimečku zostať opozícii.
Podpora z SNS
Predseda SNS Andrej Danko dôveruje ministerke Šimkovičovej a nevidí dôvod ani na odvolanie ministra Suska.
"Nebudeme tolerovať absolútne žiaden náznak rodinkárstva, korupcie, a práve preto má Šimkovičová našu plnú dôveru, že začala procesy v kultúre, ktoré mnohým prekážajú," vyhlásil Danko.
Ministerka má podľa neho právo na výmeny šéfov kultúrnych inštitúcií. Zopakoval možný konflikt záujmov bývalej riaditeľky Slovenskej národnej galéria Alexandry Kusej, hovorí aj o probléme s divadelnými hrami, pri ktorých sa vopred neupozornilo, že sú nevhodné pre maloletého diváka. Ak urobili ministri čokoľvek nezákonné, riešilo by sa to podľa Danka v rámci koalície.
Šéf SNS nevidí nič zlé ani na konaní Suska. "Nepovedal, či je Kováčik vinný alebo nevinný, využil svoje právo," dodal. Pripomenul, že na schôdze o odvolávaní neprišli ani viacerí poslanci opozície.
Danko ešte dodal, že poslanci za SNS vyzbierajú svoje podpisy k návrhu na odvolanie Michala Šimečku a odovzdajú ich poslancom Smeru.
Poslanec Adam Lučanský hovoril o téme vlastníckych a majetkových štruktúr médií, v ktorých majú figurovať rodiny politikov, čo spôsobuje priame ovplyvňovanie mediálneho priestoru.
"Zvažujem navrhnúť, že nikto z verejných funkcionárov a ich blízkych osôb nebude môcť vlastniť médiá," priblížil na tlačovej konferencii.
Ignorujú diskusiu s opozíciou
Líder SaS Branislav Gröhling reagoval, že ak bude Šimečka odvolaný, opozičným kolegom navrhne, aby opoziční poslanci opustili všetky pozície predsedov aj podpredsedov výborov.
Predseda poslaneckého klubu hnutia Slovensko Michal Šipoš poslancov koalície za neúčasť na mimoriadnych schôdzach skritizoval.
Koaliční politici podľa neho ignorujú základnú vec, akou je prísť do práce a diskutovať s opozíciou. Dodal, že šéfka rezortu kultúry ani neprišla do parlamentu.
"Koalícia podržala Suska a Šimkovičovú, dvoch ministrov, ktorí sú hanbou tejto vlády,"vyhlásil predseda strany SaS Branislav Gröhling s tým, že koalícia sa postavila na stranu podpory šikanovania umelcov. "Pre týchto ministrov neexistuje spravodlivosť, demokracia, slobodné zmýšľanie," dodal. Vyzval vládne strany, aby mysleli na svojich voličov.
Poslankyňa Mária Kolíková (SaS) zdôraznila, že návrh na odvolanie Suska podala opozícia hlavne preto, že presadil novelu trestných kódexov. "Postavil sa na stranu trestne stíhaných osôb, osobitne tých, ktorí sú blízki Smeru," uviedla s tým, že trestné kódexy prešli bez akejkoľvek analýzy dôsledkov. Ľudia sa podľa nej boja o svoje majetky, novela je nastavená tak, že dáva priechod zločinnosti a krádežiam.
Skrývať sa za to, či je prípad bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika v niečom podobný s prípadmi v minulosti, je podľa poslankyne klamlivou zásterkou. Kolíková uviedla, že ako ministerka spravodlivosti rozhodla o prepustení na slobodu osôb, ktoré boli odsúdené.
"Boli to prípady, keď boli technicky zle vypočítané tresty," ozrejmila.
Aj hnutie PS namieta prístup koalície k mimoriadnym schôdzam. „Považujem za škandalózne, ako vládna koalícia pristúpila k týmto mimoriadnym schôdzam. Ja rozumiem, že je leto, že vládni poslanci potrebujú byť na dovolenke, ale oni sú platení za svoju prácu. To, že neprišli poslanci koalície na odvolávanie ich ministrov, aby ich bránili a predkladali argumenty, sa nestáva bežne,“ uviedol Šimečka.
Dodal, že vždy keď sa odvolávali ministri, tak sa schôdza otvorila. Ako zdôraznil, na schôdzu neprišla ani ministerka Šimkovičová, čo predseda PS považuje za pohŕdanie Národnou radou , a tiež všetkými voličmi.
„Susko a Šimkovičová za necelý rok vo funkcii ukázali, že sú absolútne nespôsobilí spravovať svoje rezorty. Stratili dôveru odbornej, ale aj veľkej časti laickej verejnosti, a ukázali, že sa nikdy nemali stať ministrami,“ vyhlásil.
"Nedávno úplne na hulváta vytiahol z basy právoplatne odsúdeného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý zametal kauzy Smeru,“ pripomenul Šimečka a pokračoval, že Susko pretlačil novelu Trestného zákona, ktorú opozícia nazvala promafiánskym balíčkom, pretože vychádza v ústrety zlodejom, mafiánom a kriminálnikom.
Ministerka kultúry Šimkovičová sa podľa PS za necelý rok tiež ukázala ako nekompetentná a ľudsky neschopná viesť rezort kultúry. „Poštvala proti sebe celú kultúrnu obec a likviduje národné inštitúcie. Spolu s úradníkom ministerstva kultúry Lukášom Machalom cenzurujú ľudí, kádrujú a útočia na všetkých okolo seba, najmä na kultúrnu obec,“ dodal Šimečka.
KDH vyzvalo koalíciu, aby umožnila rokovanie na mimoriadnych schôdzach k odvolávaniu. Neumožniť rokovanie je podľa šéfa KDH Milana Majerského dehonestujúce pre parlamentnú politiku.
"Je veľmi dôležité vrátiť politiku do parlamentu a rešpektovať zmysel a funkčnosť parlamentných inštitúcií, a preto vyzývame vládnu koalíciu, aby otvorila schôdzu parlamentu k obom odvolávaniam a začala štandardnú parlamentnú diskusiu," uviedol Majerský na sociálnej sieti.
Koalícia sa podľa KDH nemôže čudovať, že sa politika posúva do ulíc na protesty, keď nechce diskutovať v parlamente, teda na mieste, ktoré je na to určené. "Ak koalícia nechce, aby sa robila politika v uliciach, mala by koalícia umožniť opozícii robiť politiku v parlamente," dodal Majerský.
Susko aj Šimkovičová by mali podľa neho komunikovať aj v parlamente.
Nárast krádeží
Predstavitelia hnutia Slovensko, Za ľudí, Kresťanskej únie upozornili na nárast drobnej kriminality, o ktorom sú informovaní z regiónov. Ide o negatívny efekt novely Trestného zákona, ktorý je postačujúci dôvod na to, aby minister Susko skončil vo funkcii.
"Mali sme stretnutia v regiónoch, mnohí starostovia sa nám sťažovali, že od prijatia novely Trestného zákona sa závratným spôsobom zvýšila drobná kriminalita," uviedla opozičná poslankyňa Veronika Remišová.
Správy podľa nej preukazujú aj to, že po zvýšení hranice minimálnej škody, ktoré drobné krádeže posunulo na úroveň priestupkov, sa takýmito činmi nemajú chuť zaoberať ani policajti. Rovnako sa odvolala aj na informácie od zástupcov obchodných reťazcov.
"Hovoria nám, že ľudia sa neštítia kradnúť ani priamo pred nimi, neštítia sa ani opakovane kradnúť," vyhlásila predsedníčka strany Za ľudí.
Minister spravodlivosti podľa nej tiež klamal, keď v utorok tvrdil, že opakované krádeže sa postihujú ako trestné činy.
Vláda ohrozuje bezpečnosť občanov
Poslanec Gábor Grendel skonštatoval, že vláda Roberta Fic neplní jednu zo základných úloh štátu, a to zaručiť bezpečnosť občanov. Ministrovi spravodlivosti vyčíta aj kroky v prospech obvineného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
Grendel dodal, že tak ako v prípade ministra spravodlivosti, aj pri ministerke kultúry Šimkovičovej existujú jasné a relevantné dôvody na ich odvolanie. "Ak nám to bude umožnené, tak náš poslanecký klub bude hlasovať za odvolanie oboch týchto ministrov," vyhlásil.