BRATISLAVA. S verejnými obstarávaniami bude v rezorte pôdohospodárstva pomáhať odborníčka, ktorá pred rokom kampaňovala spolu s terajším ministrom.

Ministerstvo pôdohospodárstva vedené podpredsedom Smeru Richardom Takáčom podpísalo rámcovú zmluvu s firmou PP & P Co., ktorej majiteľka Lucia Veselská je Takáčovou spolustraníčkou a za Smer aj kandidovala v minuloročných voľbách.
Ďalšie podobné zmluvy podpísala Veselská v uplynulých mesiacoch s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA) a so štátnym podnikom Lesy SR, ktoré obe tiež patria pod Takáčov rezort. Pomáhať mala aj s obstarávaniami, ktoré by rezort podľa odborníkov mal byť schopný pokryť vlastnými kapacitami.
Rámcové zmluvy zverejnené v Centrálnom registri zmlúv sú platné buď do konca roka alebo na 12 mesiacov a ich celková hodnota dosahuje 200-tisíc eur. Ide o viac ako dvojnásobok minuloročných tržieb PP & P Co.
Veselská tvrdí, že zákazky nesúvisia s jej politickou činnosťou a že je jedna z najlepších odborníčok na Slovensku a v Európe.
Ministerstvo pôdohospodárstva na otázky denníka SME o zmluvách s firmou PP & P Co. nereagovalo.
Odborníčka a kandidátka Smeru
Veselská to s politikou skúšala už pred desiatimi rokmi, vtedy ešte na komunálnej úrovni. Ako nezávislá kandidátka sa neúspešne uchádzala o funkciu starostky Rače.
K politike sa vrátila až pred minuloročnými parlamentnými voľbami, v ktorých kandidovala za stranu Smer. Aktívne sa zapájala do kampane, pričom na fotografiách z akcií Smeru ju často vidno pri súčasnom ministrovi spravodlivosti Borisovi Suskovi.
Bola však aj na mítingoch s Takáčom.
V minulom roku robila Veselská Suskovi poslaneckú asistentku. Za prácu dostávala len symbolický honorár v sume 1,2 eura. Poslanci zvyknú takto uvádzať ako asistentov osoby, ktorým chcú umožniť voľný pohyb po Národnej rade.
Veselská sa zo 122. miesta na kandidátke Smeru do parlamentu nedostala. Aj po voľbách však na sociálnych sieťach pokračovala v aktívnej podpore vlády a neskôr aj koaličného kandidáta Petra Pellegriniho v prezidentských voľbách.
V novembri sa zúčastnila ako delegátka za Bratislavský kraj na sneme strany Smer, čo znamená, že musí byť aj jeho členkou.

Veselská sa dlhodobo venuje aj propagovaniu ženského podnikania. Bola riaditeľkou súťaže Podnikateľka Slovenska či poradkyňou riaditeľa Slovak Business Agency, štátnej agentúry na podporu podnikania.
Predovšetkým sa však profiluje ako odborníčka na verejné obstarávanie. Venuje sa mu podľa vlastných slov už 25 rokov a zúčastňuje sa odborných podujatí organizovaných Európskou komisiou či OECD.
„Získaná odborná prax, vzdelanie, ako aj poskytovanie vysokokvalifikovaných odborných služieb ma radia medzi popredných odborníkov v tejto oblasti nielen na Slovensku, ale aj v Európe,“ tvrdí Veselská pre SME.
Podobne sa vyjadruje aj o firme PP & P Co. „Predmetná spoločnosť sa radí medzi popredné spoločnosti poskytujúce odborné a vysokokvalifikované služby v oblasti verejného obstarávania a počas svojej 20-ročnej pôsobnosti na trhu poskytuje nepretržite služby svojim klientom tak zo súkromného, ako aj štátneho sektora, bez ohľadu na politickú situáciu na Slovensku,“ hovorí Veselská.
Tržby PP & P Co. však nenasvedčujú tomu, že by išlo o „poprednú spoločnosť“. V roku 2017 utŕžila firma len 27-tisíc, potom jej tržby stúpli niekoľko rokov za sebou na vyše 50-tisíc, no v roku 2021 opäť klesli na 35-tisíc. V posledných dvoch rokoch dosahovali tržby PP & P Co. zhruba 90-tisíc eur.
Popredné firmy v oblasti verejného obstarávania majú tržby skôr v miliónoch eur.
Veselská tiež dvakrát neúspešne kandidovala do Rady Úradu pre verejné obstarávanie.
Zmluvy za 200-tisíc
„Moje krátke pôsobenie v politike nemá žiaden vplyv na viac ako 20-ročné skúsenosti v oblasti verejného obstarávania, ako ani na uzatvorené zmluvy či obchodné vzťahy,“ tvrdí Veselská.
Dodáva tiež, že svoje služby poskytovala štátnemu sektoru počas každej vlády počnúc vládami Mikuláša Dzurindu.
Centrálny register zmlúv potvrdzuje, že Veselskej firma skutočne poskytovala služby rôznym štátnym podnikom či verejným inštitúciám aj v minulosti, no vtedy to bolo v oveľa nižších sumách, väčšinou len do 10-tisíc eur na zákazku.
Jej doteraz najväčšou zákazkou podľa registra boli konzultačné služby pre Lesy SR v roku 2013 za 24-tisíc eur.
V posledných rokoch však jej firma pre verejný sektor nerobila nič. Naposledy uzavrela zmluvu na konzultačné služby so štátnym podnikom Vojenské lesy a majetky SR v roku 2017. Od marca 2024 je Veselská členkou dozornej rady tohto podniku.
Firma PP & P Co. podpísala tento rok rámcové zmluvy so štátom na celkovo takmer 200-tisíc eur, čo je viac ako dvojnásobok jej minuloročných tržieb.
Ministerstvo pôdohospodárstva uzavrelo s firmou zmluvu na 60-tisíc, PPA na 84-tisíc a Lesy SR na 55-tisíc eur.
Viaceré zákazky by štát zvládol sám
To, že sú Takáč a Veselská z rovnakej politickej strany a pred rokom spolu kampaňovali, môže predstavovať konflikt záujmov. Zákon o verejnom obstarávaní prikazuje verejným inštitúciám, aby sa konfliktami záujmov zaoberali.
Expert na verejné obstarávania Miroslav Cák z advokátskej kancelárie AGM Partners vidí v tomto prípade riziko konfliktu záujmov. Ministerstvo pôdohospodárstva by malo podľa neho vedieť preukázať, či urobilo adekvátne opatrenia. Takými sú napríklad prieskum trhu a kvalitatívne hodnotenie.
Ministerstvo, PPA ani Lesy SR na otázky SME neodpovedali.
Nie je ani jasné, prečo tieto inštitúcie potrebovali externú pomoc, keď majú vlastné oddelenie pre agendu verejného obstarávania.
Iba v zmluve s Lesy SR sú rozpísané jednotlivé obstarávania, ktoré má tento rok riešiť Veselskej firma. Časť z nich je pod limitom 220-tisíc eur (bez DPH), ktorý zaviedla nedávna novela. Takéto obstarávania si nevyžadujú náročnú prácu zo strany zadávateľa.
„Pri takej zákazke sa jednoducho oslovia tri subjekty cez elektronickú platformu a externý administrátor len na proces verejného obstarávania tam nemá žiadnu podstatnú pridanú hodnotu. To sú činnosti, ktoré by si mali veľkí verejní obstarávatelia vedieť urobiť vlastnými kapacitami,“ hovorí Cák.
Zmysel v tom, aby verejné inštitúcie využívali služby externej firmy, vidí v prípadoch, ak by išlo o veľké a rizikové projekty. Pri takých môže externá firma priniesť štátu pridanú hodnotu, ak poskytne expertízu na konkrétnu agendu.

Beata
Balogová
