Bratislava 21. marca (TASR) - Svojvoľné zadržiavanie a zlé zaobchádzanie zo strany českej polície v súvislosti s protestnými akciami pri príležitosti zasadania Svetovej banky a Medzinárodného menového fondu v septembri 2000 v Prahe zistila po polročnom vyšetrovaní organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International (AI). V správe, ktorú dnes prezentovali na tlačovej besede, sa uvádza, že pri pouličných protestoch policajti zadržali viac ako 850 ľudí, z ktorých bolo najmenej 500 cudzích štátnych príslušníkov. Podľa informácií AI len 19 z nich obvinili z trestných činov.
Amnesty International zistila, že mnoho ľudí bolo zo zadržania prepustených bez akéhokoľvek potvrdenia o zadržiavaní a bez verbálneho vysvetlenia dôvodu ich zadržania. Vo väčšine preskúmaných prípadov boli zadržaní vystavení zlému zaobchádzaniu zo strany polície ako je bitie a ponižujúce zaobchádzanie. Mnohí policajti nemali odznaky s číslom pripevnené na uniformách tak, aby mohli byť identifikovaní.
Ako správa ďalej konštatuje, drvivej väčšine zadržaných v rozpore s medzinárodným právom nepovolili informovať členov rodiny o mieste svojho pobytu a odmietli im prístup k obhajcovi a konzulárnemu zastúpeniu. Pri zatýkaní neboli účastníci akcie oboznámení so svojimi právami v jazyku, ktorému by rozumeli, boli zadržiavaní v preplnených priestoroch, bez primeraného množstva vody a jedla a bez ochrany proti chladu.
Amnesty International počas procesu vyšetrovania jednotlivých prípadov vyzvala českú vládu, aby prešetrila sťažnosti a obvinenia a vyvodila pre zodpovedných príslušníkov polície dôsledky. Ako informovala predsedníčka koordinačnej rady AI na Slovensku Ingrid Králová, podľa českej vlády správa nie je objektívna a nevychádza z dôkladného šetrenia prípadov. Vláda ČR doteraz nepredložila AI konkrétne pripomienky k prípadom, ktoré sa uvádzajú v správe.