BRATISLAVA. Podpredseda Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Igor Králik, ktorý sa uchádza o post šéfa súdu, vylučuje, že by na ŠTS dochádzalo k manipulácii trestných konaní.
Uviedol to v rámci odpovedi na otázku na stredajšom vypočutí pred výberovou komisiou na pôde ministerstva spravodlivosti, kde sa okrem neho o funkciu uchádzal aj sudca Michal Truban.
Na post predsedu Špecializovaného trestného súdu odporučila výberová komisia oboch kandidátov.
Ako uviedol predseda komisie František Mozner, na prvom mieste skončil v pomere hlasov štyri k jednému Truban. Nového predsedu súdu však nakoniec vymenuje minister spravodlivosti Boris Susko.
Súčasťou päťčlennej výberovej komisie je aj dekan Právnickej Fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda alebo šéf trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu SR a prezident Združenia sudcov Slovenska František Mozner. Nového predsedu súdu nakoniec vymenuje minister spravodlivosti Boris Susko.
Manipulácie si nedokáže predstaviť
Ako sudca Igor Králik uviedol, nemôže hovoriť za políciu alebo prokuratúru, ale pokiaľ ide o ŠTS pochybuje, že by prípadné manipulovanie káuz bolo možné. „Neviem si to predstaviť, vylučujem to,“ zdôraznil Králik.
Ten ako sudca pôsobí od roku 1995, pričom na ŠTS pôsobí od jeho vzniku v roku 2004. Od novembra daného roku až do marca 2007 pôsobil ako jeho predseda.

„Dá sa povedať, založil som tento súd na zelenej lúke,“ povedal s tým, že je hrdý na to, že ŠTS existuje a našiel si svoje miesto.
Králik doplnil, že na súde pôvodne začínalo šesť sudcov. Momentálne ich je 17, pričom tento počet považuje za dostačujúci. „Zabíjajú nás ale staré veci,“ skonštatoval. Ako dodal, ako predseda súdu chce dohliadať na dodržiavanie zákonnosti a dôstojnosti trestného konania.
Truban chce viac možností na postihovanie sudcov
O funkciu predsedu súdu sa uchádza aj bývalý šéf súdu Michal Truban, ktorý chce v prípade opätovného vymenovania do funkcie zaviesť opatrenia voči sudcom, ktorí si neplnia svoje povinnosti.
Truban, ktorý viedol ŠTS už predtým dve funkčné obdobia, doplnil, že doteraz bola táto problematika vedením súdu ignorovaná.
„Stav vybavovania agendy je z môjho pohľadu neuspokojivý,“ skonštatoval Truban. Sudcovia, ktorí si neplnia povinnosti by podľa neho napríklad nemali byť zaraďovaní do služieb v rámci prípravného konania, v rámci ktorých sa napríklad rozhoduje o väzbe.
Truban doplnil, že by chcel zaviesť lehoty pre sudcov na vybavovanie agendy.
Na otázku o údajných manipulovaniach trestných konaní Truban skonštatoval, že sám má určité informácie, ktoré „by mohli viesť k existencii dôvodného podozrenia, že to tak bolo“.
Spomenul napríklad podozrenia, že si policajti v minulosti vyberali „spriaznených sudcov“ napríklad pri úkonoch prípravného konania. Pokiaľ by sa to potvrdilo, podľa Trubana je to dôvod minimálne na disciplinárne stíhanie daného sudcu.
Hrubala odstúpil po pohovore s ministrom
ŠTS momentálne dočasne vedie práve jeho podpredseda Králik. Doterajší predseda súdu Ján Hrubala v polovici mája po stretnutí s ministrom spravodlivosti Suskom oznámil, že končí vo funkcii.
Minister mu totiž oznámil, že si s ním ako s predsedom súdu nevie predstaviť spoluprácu.
„V rámci výkonu štátnej správy súdov by spolupráca mala byť založená na dôvere, a ak neexistuje, je viacero spôsobov ukončenia takejto spolupráce. Jedným z nich je vzdanie sa funkcie predsedu súdu a takýto krok som učinil,“ vyhlásil Hrubala.
Suskovi sa konkrétne nepáčil postup Hrubalu v disciplinárnom konaní voči sudcovi Michalovi Trubanovi.