BRATISLAVA. Financovanie materských škôl sa zmení. Po novom budú financované zo štátneho rozpočtu.
Novelu zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení schválila s pripomienkami vláda.
„Podľa súčasného stavu materské školy bez ohľadu na zriaďovateľa sú financované z vlastných príjmov samosprávy, ktorých podstatnú časť predstavuje podiel na výnose dane z príjmov fyzických osôb. Tieto finančné prostriedky, ktoré obce dostanú, sú ich vlastným príjmom a o ich rozdeľovaní rozhodujú v ich samosprávnej pôsobnosti,“ približuje materiál.

Začiatok procesu zmien
Cieľ návrhu zákona, ktorým je najmä zmena financovania materských škôl, vyplýva i z Plánu obnovy a odolnosti, na základe ktorého by mal byť vytvorený transparentný a diferencovaný systém predprimárneho vzdelávania, s cieľom zabezpečiť stabilitu, odolnosť a účelové viazanie prostriedkov na vzdelávanie.
Na predmetnú novelu sú naviazané i úpravy ďalších zákonov, ktoré súvisia so zmenou financovania.
„Presun z originálnych kompetencií do preneseného výkonu štátnej správy pri materských školách si vyžiada aj zmenu ich financovania. Z tohto dôvodu sa v návrhu zákona znižuje pôvodné percento podielu obcí na výnose dane z príjmov fyzických osôb zo 70 percent na 56,1 percenta,“ uvádza schválený materiál.

Pol miliardy
Pri kvantifikovaní vplyvu novely na rozpočty samospráva sa vychádzalo z objemu prostriedkov poskytnutých materským školám v roku 2023 z výnosu dane z príjmov fyzických osôb (išlo o sumu takmer 545 miliónov eur), a tiež z prognózy nárastu podielových daní v budúcom roku.
„Po započítaní prognózovaného nárastu podielových daní v roku 2025 bola napočítaná suma 559 639 294 eur, o ktorú sa navrhuje znížiť finančné prostriedky z výnosu dane z príjmov fyzických osôb obciam. Táto suma je o 54 794 428 eur nižšia ako skutočná potreba finančných prostriedkov na zabezpečenie zmeny financovania materských škôl zo štátneho rozpočtu, ktorá bola ministerstvu školstva napočítaná vo výške 614 433 722 eur,“ približuje materiál.
Čiastku bezmála 55 miliónov eur by rezort školstva mal doplatiť zo svojho rozpočtu.
Rozdiel medzi pôvodným percenturálnym podielom a podielom, ktorý obciam ostane po delimitácii, bude od začiatku budúceho roka príjmom štátneho rozpočtu.
„Hotovostný príjem štátneho rozpočtu a obcí sa bude vyvíjať v čase v závislosti od ďalšieho hospodárskeho vývoja a vývoja výnosu dane z príjmov fyzických osôb,“ píše sa v materiáli.
Nežná revolúcia vo vzdelávaní
Vláda schválila celý balík školských zákonov. Ide o prvý významný legislatívny krok v napĺňaní zmien, uviedol to rezortný šéf Tomáš Drucker z Hlasu. Proces nazval "nežnou revolúciou vo vzdelávaní". Avizoval, že v budúcom roku budú ďalšie rozsiahle zmeny.
"Vláda dnes schválila sadu školských zákonov, ktorú sme nazvali 'nežnou revolúciou vo vzdelávaní'. Obsahuje desiatky aj veľmi praktických zmien, ale aj nových inovatívnych zmien," uviedol minister. Zmeny sú podľa neho zamerané na zvýšenie kvality, dostupnosti a efektívnosti slovenského školstva.
Ako objasnil, cieľom návrhov je podporiť projekty na zlepšovanie vzdelávania v materských, základných a stredných školách. "Úlohy z programového vyhlásenia vlády sme rozdelili do 40 projektov, ktoré majú vlastný tím, konkrétne ciele a jasne určenú líniu zodpovednosti voči politickému vedeniu rezortu," doplnil.
Z rokovania vlády
Pôsobenie ministerstva obrany upraví nový štatút. Podľa rezortu reflektuje na prijaté legislatívne zmeny, napríklad v kompetenciách rezortu v oblasti obchodovania s položkami s dvojakým použitím. Umožňuje tiež ministerstvu zriaďovať materské školy vzhľadom na finalizáciu výstavby rezortnej škôlky. Návrh štatútu v stredu schválila vláda. Ako priblížilo ministerstvo, v štatúte sa upravujú kompetencie v oblasti obchodovania s položkami s dvojakým použitím, s určenými výrobkami, ktorých držba sa obmedzuje z bezpečnostných dôvodov, a s výrobkami obranného priemyslu. Doplniť sa majú aj zmenené názvy ústredných orgánov štátnej správy.
Vláda schválila revidovanú koncepciu väzenstva na roky 2022 až 2030. Materiál podľa ministerstva spravodlivosti objektivizuje a zreálňuje vízie pôvodne schválenej koncepcie a jej strednodobé a dlhodobé úlohy. Revidovaná koncepcia zároveň vyčísluje dosah na rozpočet Zboru väzenskej a justičnej stráže, pri rešpektovaní potrieb štátu v oblasti väzenstva. Za vážny nedostatok je označená napríklad nedostatočná minimálna ubytovacia plocha vyčlenená pre jednu väznenú osobu. Tiež veľkokapacitné cely, ktoré sa týkajú najmä ústavov Dubnica nad Váhom a Ilava. Zásadný vplyv na proces resocializácie má mať podľa koncepcie vybudovanie ústavu na výkon trestu odňatia slobody žien v priestoroch súčasného otvoreného oddelenia v Prešove.
Úrad medzinárodnej policajnej spolupráce Prezídia Policajného zboru by sa mohol stať jednotným kontaktným miestom pre výmenu informácií medzi orgánmi presadzovania práva členských štátov Európskej únie (EÚ) na Slovensku. Na základe analýzy hrozieb má postupovať informácie príslušným bezpečnostným orgánom, iným členským štátom a Europolu. Vyplýva to z novely zákona o Policajnom zbore. Hlavným cieľom návrhu je transpozícia európskej smernice. Novela upravuje pravidlá výmeny informácií a ustanovuje používanie zabezpečeného komunikačného kanálu SIENA. Iný členský štát EÚ by o informácie mohli prostredníctvom úradu požiadať Policajný zbor, Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS), Kriminálny úrad finančnej správy a Vojenská polícia. Úrad by mal ako kontaktné miesto tiež prijímať žiadosti od iných členských štátov.
Služby Centra právnej pomoci (CPP) by mohli byť dostupnejšie verejnosti. Centrum navrhuje zvýšiť príjmovú hranicu klientov, ktorá je jednou z podmienok na poskytovanie právnych služieb. Vyplýva to z koncepcie činnosti CPP na roky 2024 až 2026. Bezplatná právna pomoc sa v súčasnosti poskytuje oprávneným osobám s príjmom do 1,4-násobku sumy životného minima. V koncepcii sa navrhuje zvýšenie tejto hranice na 1,8-násobok sumy životného minima.
Vláda odobrila materiál, zdôrazňujúci potrebu personálnej stabilizácie súdov. Pomôcť by mohlo zvýšenie osobných príplatkov zamestnancov či dlhodobé opatrenia legislatívnej povahy. Vyplýva to z materiálu Zabezpečenie stabilizácie personálneho obsadenia súdov. Mnohé zo súdov podľa ministerstva spravodlivosti nedokážu zabezpečiť plnú výkonnosť pre nestabilnú personálnu situáciu.
Rada vlády pre prevenciu kriminality bude mať viac členov. Z materiálu ministerstva vnútra vyplýva, že z aktuálnych 20 členov sa počet zvýši na 30. Rada bude mať po novom aj dvoch podpredsedov. Do zoznamu stálych členov pribudnú napríklad štátny tajomník ministerstva cestovného ruchu a športu, zástupca Národného bezpečnostného úradu či generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže, píše ministerstvo v materiáli. V dokumente sa uvádza, že prizvanie ďalších členov zohľadňuje aj zmeny v rezorte vnútra. V rade bude mať rezort okrem ministra, ktorý jej predsedá, po novom aj oboch štátnych tajomníkov. Doteraz v nej pôsobila iba štátna tajomníčka Lucia Kurilovská. Členom sa stane aj riaditeľ Vojenskej polície ministerstva obrany či zástupca Únie miest Slovenska.
Zohľadnenie potrieb aplikačnej praxe je hlavným motívom zmeny zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch. "V návrhu zákona sa odstraňuje duplicita vykonávaných činností odborných zamestnancov zaradených do kategórií sociálny pedagóg a sociálny pracovník," uviedli predkladatelia v dôvodovej správe. Novela má tiež odstrániť diskriminačné postavenie sociálnych pracovníkov rôznych zariadení sociálnych služieb.
Návrhy zahraničných ciest štátnych tajomníkov a predsedov a vedúcich ostatných ústredných orgánov štátnej správy bude po novom schvaľovať ministerstvo zahraničných vecí .
Vláda schválila návrh zákona o vzdelávaní dospelých. Zámerom je zaviesť systémové nástroje celoživotného vzdelávania, ktoré zmiernia vplyvy spoločenských a technologických zmien na životy ľudí. Vzdelávací systém tak reaguje na súčasný trh práce. Pre každého občana SR sa má zabezpečiť celoživotný prístup k možnostiam vzdelávať sa, rozvíjať svoje zručnosti a kompetencie. Súčasťou systému celoživotného vzdelávania má byť aj zavedenie individuálnych vzdelávacích účtov a zohľadnenie úlohy vysokých škôl ako dôležitých poskytovateľov celoživotného vzdelávania, ktorí podľa rezortu pomáhajú adaptácii na meniace sa spoločenské, ekonomické a technologické prostredie.
Vláda si uvedomuje potrebu riešenia finančného zabezpečenia cirkví a náboženských spoločností, bude preto hľadať spôsoby finančného krytia návrhu, ktorý predložilo ministerstvo kultúry. Návrh novely predpokladá, že výška príspevku štátu cirkvám sa bude upravovať mierou rastu minimálnej mzdy. V roku 2025 majú cirkvi dostať i jednorazové zvýšenie príspevku. Ministerstvo v odôvodnení návrhu upozornilo, že hoci súčasné znenie zákona je prijímané kladne, malo by zohľadňovať ekonomický trend z posledného obdobia, ovplyvnený najmä výrazným nárastom minimálnej mzdy.
Komunitná, humánne zameraná a multidisciplinárna starostlivosť o duševné zdravie sa musí stať štandardom v poskytovaných službách. Vyplýva to z Národného programu duševného zdravia a jeho akčného plánu do roku 2030. Materiál prináša viacero opatrení, ktorých implementácia má viesť ku systémovým a udržateľným zmenám.
Vláda schválila reakciu k Správe o právnom štáte 2024. Sumarizuje základné výhrady vlády, ktoré sa týkajú nevhodnej metodológie vypracovania správy zo strany Európskej komisie, obsahových nepresností či čiastočne zavádzajúcich konštatovaní. "Odporúčania adresované SR v roku 2024 zostali čo do obsahu i rozsahu približne v podobe, v akej boli po prvý raz adresované SR v roku 2022. Tieto odporúčania teda boli adresované už predchádzajúcej vláde, vo viacerých prípadoch pre legislatívu, ktorú predchádzajúca vláda presadila," uviedlo ministerstvo spravodlivosti v materiáli. Európska komisia podľa rezortu nereflektovala na pozitívne zmeny realizované vládou a nekriticky preberala najmä informácie znevažujúce kroky vykonané po októbrových voľbách. "Vláda z tohto dôvodu považuje za nutné vzniesť výhrady k metodológii prípravy Správy o právnom štáte 2024, ktorej výsledkom sú viaceré neobjektívne a nesprávne konštatovania vo vzťahu k Slovensku," skonštatoval.