SME

U Šimkovičovej otvorili výstavu k SNP. Vidno tam aj Gašparoviča zo súboru Hudecových búst

Busty dal exminister vyrobiť v roku 1998.

Exprezident Ivan Gašparovič, jedna z tzv. Hudecových búst.Exprezident Ivan Gašparovič, jedna z tzv. Hudecových búst. (Zdroj: Jozef Jakubčo/SME)

BRATISLAVA. V deň odvolávania Martiny Šimkovičovej sa vo dvorane ministerstva kultúry konala malá slávnosť. Zväz protifašistických bojovníkov, Matica slovenská a ďalšie spriaznené spolky tam otvárali výstavu diel k 80. výročiu SNP.

Na vernisáži sa zúčastnilo niekoľko desiatok prevažne starších ľudí. Pred vchodom zatiaľ predstavitelia platformy Otvorená Kultúra! pokračovali v proteste proti ministerke Šimkovičovej nazvanom Slovenské kultúrne povstanie. Niektorí návštevníci sa pri nich pristavovali a diskutovali.

SkryťVypnúť reklamu

Vernisáž sa začala spevom štátnej hymny. Nasledovali príhovory predstaviteľov združení, ktoré sa na príprave výstavy podieľali.

Predseda Spoločnosti Ladislava Novomeského Lukáš Perný okrem iného konštatoval, že počas predchádzajúcej "pravicovo-liberálnej" vlády boli podobné akcie diskriminované, a to aj za asistencie takzvaných slobodných médií.

"Pripomeniem napríklad storočnicu narodenia baťka Mináča, ktorú kompletne odignorovali poslanci Národnej rady. A viete kto jediný prišiel z tých poslancov? Vtedy opozičný poslanec, dnes premiér Slovenskej republiky docent Robert Fico."

Hosť Romana Tabaková

Na utorňajšiu vernisáž neprišiel z vládnych politikov nikto. Chýbali Šimkovičová aj jej pravá ruka na ministerstve Lukáš Machala. Najvyšším predstaviteľom vládnej moci tak vo dvorane ministerstva bola exposlankyňa Romana Tabaková blízka SNS, ktorej sa ušlo aj oficiálne privítanie.

SkryťVypnúť reklamu

Martin Benka, Ľudovít Fulla, Albín Brunovský, Hložníkovci, Imro Weiner Kráľ a ďalší. Diela významných slovenských umelcov na výstave s názvom Hodnoty a odkaz sa prevažne týkajú Povstania, vojny či boja za mier.

Keď návštevník prejde výstavu až do konca, natrafí na dve bronzové busty vyrobené v roku 1998. Jedna stvárňuje podobizeň spisovateľa Ladislava Ťažkého, autorom je Teodor Baník. Druhá busta od Antona Gábrika je obrazom exprezidenta Ivana Gašparoviča.

Gašparovič a SNP

Spisovateľ Ťažký bojoval vo vojne a príbehy z nej prenášal aj do svojich diel. Za Mečiarovej éry v roku 1993 odmietol kandidatúru na post prezidenta. Hlavou štátu sa následne stal Michal Kováč. Ťažký zomrel v roku 2011 vo veku 86 rokov.

Gašparovič mal v čase povstania tri roky. Dnes má 83. Prečo jeho podobizeň zaradili medzi diela v rámci výstavy o SNP, ministerstvo v stredu odpovedať nevedelo. Hovorkyňa Petra Bačinská vysvetlila, že na akciu poskytli len priestory a nevyhnutnú súčinnosť. "Čo sa týka exponátov, tie v zmysle zmluvy zabezpečoval Klub výtvarných umelcov a teoretikov, ktorý za výstavu zodpovedá z obsahovej, umeleckej a ideovej stránky."

SkryťVypnúť reklamu

Ivan Gašparovič je predstaviteľom novej slovenskej štátnosti.

Ladislav Skrak, organizátor výstavy

Klub výtvarných umelcov a teoretikov je občianske združenie. Predsedá mu šéf výtvarného výboru Matice slovenskej Ladislav Skrak. V minulosti bol tajomníkom exministra kultúry Miroslava Válka.

Bustu Gašparoviča podľa Skraka vystavili preto, že je predstaviteľom "novej slovenskej štátnosti". Zároveň sa ako prezident v minulosti angažoval v rámci podobných podujatí. "V roku 2005 otváral výstavu k výročiu oslobodenia," hovorí Skrak.

Sám upozorňuje na to, že busty Ťažkého a Gašparoviča patria do súboru búst, ktoré dal v roku 1998 vyrobiť Mečiarov minister kultúry Ivan Hudec.

Minister kultúry Hudec

Do histórie sa Hudec zapísal najmä tým, že herci proti jeho zásahom zorganizovali na ministerstve okupačný štrajk. S protestujúcimi umelcami odmietal diskutovať.

SkryťVypnúť reklamu

Keď za ním prišli opoziční poslanci, na chodbe im oznámil, že ani s nimi rokovať nemôže, lebo vonku je veľký hluk. Situáciu za čias Hudeca dnes viacerí prirovnávajú k aktuálnemu dianiu na ministerstve pod vedením Šimkovičovej.

Súvisiaci článok Po Mečiarovi zostali nechcené busty, medzi nimi Gašparovič aj Machala Čítajte 

Dvadsaťpäť bronzových búst zakladateľov a rozvíjateľov slovenskej štátnosti dal Hudec vyrobiť za štyri a pol milióna vtedajších korún. Plánom bolo, že ich vystavia v zamýšľanej Aleji osobností pred novou budovou SND, ktorá vtedy ešte nebola dokončená.

Medzi osobnosťami boli aj ďalší predstavitelia HZDS Dušan Slobodník, Roman Hofbauer, Augustín Marián Húska. Vtedajšiu SNS reprezentovali Jozef Prokeš, Marián Andel, Viliam Oberhauser. Nezabudlo sa ani na publicistov blízkych vládnej moci Drahoslava Machalu či Jána Smolca. Samotný Mečiar sa vtedy údajne zvečniť odmietol.

SkryťVypnúť reklamu

Busty dal Hudec vystaviť v Dome kultúry na Námestí SNP. Po nástupe vlády Mikuláša Dzurindu skončili v depozitári Slovenského národného múzea. Slovenská národná galéria ich odmietla pre nízku umeleckú úroveň. V roku 2012 ich ukázali v rámci výstavy o mečiarizme v Žiline.

Hudec zomrel vo februári 2022 ako 74-ročný.

Uložené v depozitári

Dnes sú busty naďalej uskladnené v priestoroch Historického múzea SNM. Ležia naukladané vedľa seba na polici. Niektoré sa pozerajú smerom von, iné hľadia do steny.

Riaditeľ múzea Peter Barta umožnil redakcii na ne nazrieť a aj ich odfotiť. Za posledné roky podľa neho o zapožičanie búst na výstavy veľký záujem nebol. Raz za čas sa však niekto prihlási.

Zo zmluvy medzi múzeom a Klubom výtvarných umelcov vyplýva, že hodnota jednej busty je vyčíslená na tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu

Zhotoviteľ Gašparovičovej busty Anton Gábrik bol žiakom Jána Kulicha, ktorý je autorom sochy Svätopluka na Bratislavskom hrade. Gábrik je zas autorom súsošia svätých Cyrila, Metoda a biskupa Gorazda, ktoré sa v areáli Hradu objavilo vlani.

Odhalili ho dva týždne pred parlamentnými voľbami na objednávku bývalého šéfa parlamentu Borisa Kollára. Ako upozornil Denník N, stvárnenie diela aj jeho umiestnenie kritizovali viacerí odborníci.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné

Ivan Gašparovič

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 218
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 010
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 068
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 904
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 876
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 2 618
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 604
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu