Škola má byť bezpečným miestom pre deti aj pre učiteľov. Aj preto sa ministerstvo školstva rozhodlo podporiť myšlienku ranných kruhov.
Princípom krátkych desať- až pätnásťminútových stretnutí pred vyučovaním je podľa ministra Tomáša Druckera (Hlas-SD) umožniť deťom prirodzený prechod od ranného vstávania do vyučovacieho procesu. Pripomína, že ani dospelí po príchode do práce nenabehnú hneď na stopercentný výkon.
„Dáme si kávu, prehodíme spolu pár slov. Podobne aj deti potrebujú prvých desať minút povedať si, čo ich v ten deň čaká a ako budú fungovať. Je dobré, že sa to deje v kolektíve s učiteľom,“ hovorí Drucker.

Aby školám uľahčili zavádzanie ranných kruhov do praxe, predstavili webinár aj príručku. Informatívne materiály pripravili aj pre rodičov a deti.
"Vysielame posolstvo, že vzťahy, ich budovanie a vytváranie bezpečného prostredia v školách sú nevyhnutné na to, aby sme sa dostali k vízii posilnenia duševného zdravia v školstve," tvrdí Lenka Svoradová, projektová manažérka pre duševné zdravie na mnisterstve školstva.
Dodáva, že realizácia ranných kruhov v školách bola a naďalej je dobrovoľná.
V texte sa dočítate:
- Prečo sa na Základnej škole Hroncovej rozhodli pre ranné kruhy.
- Ako môžu vyzerať aktivity v škole.
- Prečo ich nemajú všetky školy.
O 7.30 ráno
Na košickej základnej škole na Hroncovej zaviedli ranné kruhy na konci minulého školského roka. Od septembra sa totiž plánujú zapojiť do kurikulárnej reformy, ktorá ich ponúka. Ďalšími dôvodmi bolo posilnenie pozitívnej atmosféry v triedach, zlepšenie vzťahov nielen medzi žiakmi navzájom ale aj s učiteľmi.
„Naštrbenie vzťahov a ťažšiu komunikáciu vnímame už od čias pandémie aj cez veľký vplyv sociálnych sietí,“ hovorí riaditeľ školy Martin Fazekaš.
Ranné kruhy mali jedenkrát týždenne, vždy v piatok. Kým mladší žiaci hrali rôzne hry a aktivity, starší preferovali otvorené rozhovory a aktivity primerané ich veku.