BRATISLAVA. Ministerstvo zdravotníctva SR, po tlaku zo strany Lekárskeho odborového združenia (LOZ), pristúpilo k zmenám niektorých podmienok absolvovania atestačného vzdelávania pre lekárov.
Skrátenie doby atestačného vzdelávania v oblasti otorinolaryngológie (ORL) má zvýšiť záujem začínajúcich lekárov o tento odbor a prispieť k riešeniu nedostatku špecialistov na Slovensku.
LOZ dlhodobo poukazuje na neprimeranú dĺžku a podmienky absolvovania atestačného vzdelávania, čo mnohých mladých lekárov odrádza a spôsobuje ich odchod do zahraničia.
"Z vyše 40 atestačných a špecializačných programov na Slovensku má až 35 vyššie nároky ako v Európskej únii," uviedol predseda LOZ Peter Visolajský.
Nemocniční lekári preto tlačili na vládu, aby reformovala atestačné vzdelávanie, čo bolo jednou z požiadaviek vyše 2100 lekárov, ktorí v roku 2022 podali výpoveď. Vláda SR sa k reforme atestačného vzdelávania zaviazala v Memorande podpísanom s LOZ v roku 2022.
Prijaté zmeny uľahčia profesionalizáciu lekárov a môžu prispieť k návratu lekárov zo zahraničia. Vysolajský dodal, že je potrebné riešiť aj ďalšie problémy, napríklad umožniť mladým lekárkam na materskej alebo rodičovskej dovolenke absolvovať povinné vzdelávacie prednášky.
V januári 2024 LOZ spolu so zástupcami Mladých ORL Slovenskej spoločnosti pre ORL opätovne vyzvalo ministerstvo na skrátenie praxe na koncovom pracovisku z 24 mesiacov na 12 mesiacov. Ministerstvo, po zásahu premiéra, túto požiadavku akceptovalo.
"Vnímame to ako pozitívny krok, ktorý napomôže k zvýšeniu počtu a omladeniu lekárov ORL, ktorých Slovensko nevyhnutne potrebuje," uzavrel Visolajský.