BRATISLAVA. Majetková kriminalita za prvých sedem mesiacov tohto roka oproti rovnakému obdobiu roku 2023 klesla asi o tisíc trestných činov.
Na konferencii to uviedol podpredseda Národnej rady Tibor Gašpar (Smer).
Reagoval tak na kritiku opozície, že zmeny v trestných kódexoch spôsobili zvýšenie kriminality.
Majetkové priestupky páchajú podľa Gašpara najmä ľudia zo sociálne slabších vrstiev spoločnosti, preto by takáto úprava nepomohla. Týmto ľuďom "drakonická pokuta" podľa neho uškodí.

Gašpar podotkol, že ak niekto ukradne majetok vo vyššej hodnote, ako je maximálna výška pokuty, musí okrem zaplatenia pokuty nahradiť aj škodu.
Argumentácia reťazcov o zvýšení počtu krádeží je podľa neho založená na pocitoch. "Majú pocit zvýšenej kriminality, no tak mi ukážte tovarovú položku v potravinových reťazcoch, ktorá má hodnotu viac ako 266 eur, ktorú viete skrytým spôsobom odcudziť z tejto predajne. Vždy tu boli priestupky v potravinových reťazcoch a aj budú," vyhlásil podpredseda parlamentu.
Opozičná strana SaS a hnutie Progresívne Slovensko avizovali, že sa Trestný zákon pokúsia v parlamente zmeniť. Upraviť by chceli aj maximálnu výšku pokuty za priestupok proti majetku. Tá je aktuálne nastavená na 331 eur. SaS si vie predstaviť hranicu zvýšiť na 2000 eur.
Hnutie Slovensko navrhuje, aby sa zaviedli pôvodné tresty, ktoré platili pred rozsiahlou zmenou Trestného zákona schválenou vládnou koalíciou.
Zmenu Trestného zákona hnutie predloží na riadnu septembrovú parlamentnú schôdzu. Ako ďalej uviedol poslanec Gábor Grendel (klub hnutia Slovensko), obchodníci sa sťažujú, že sa rozmohli krádeže drahšieho tovaru, a to až do výšky 700 eur. Zlodeji podľa Grendela vedia, že sa dopúšťajú iba priestupku a nič vážne im za to nehrozí.
„Môže sa minister Boris Susko (Smer) tváriť, že to tak nie je, môže podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar (Smer) tvrdiť, že obchodníci klamú, ale hovoria to priamo ľudia z praxe,“ dodal poslanec.