SME

Susko hovorí, že prepustenie Kováčika nie je nič výnimočné. Dáta ukazujú, že klame

Ako prerušovali výkon trestu exministri?

Ako prerušovali výkon trestu exministri.Ako prerušovali výkon trestu exministri. (Zdroj: SME, TASR, SITA)
Načítavam... Susko hovorí, že prepustenie Kováčika nie je nič výnimočné. Dáta ukazujú, že klame
Článok je nahovorený syntetickým hlasom.

BRATISLAVA. Prípad Dušana Kováčika je zrejme historicky vôbec prvým, keď minister spravodlivosti pustil z väzenia na slobodu človeka, ktorého predtým právoplatne odsúdil Najvyšší súd.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Denník SME analyzoval dovolania, ktoré dosiaľ podával nielen Boris Susko zo Smeru, ale aj predošlí ministri spravodlivosti. Na základe infozákona si vypýtal dáta o dovolaniach podaných v prospech, ale aj neprospech odsúdených a taktiež o tom, koľkokrát sa už stalo, aby dal minister súčasne s dovolaním aj prepustiť niekoho spoza mreží.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Osem faktov, ktoré Kováčik v rozhovore vynechal Čítajte 

Z poskytnutých údajov vyplýva, že za ostatných päť rokov (od roku 2019) prerušili exministri výkon trestu sedemkrát. Jedine v Kováčikovom prípade to bolo pre spochybnenie rozsudku Najvyššieho súdu.

Ostatné dovolania exministrov sa týkali rozhodnutí okresných či krajských súdov, pri ktorých mali ministri pochybnosti o technickej správnosti postupu sudcov či iných zjavných pochybení.

Napríklad vo februári minulého roka dal exminister Viliam Karas z KDH prepustiť na slobodu dvoch ľudí, ktorých odsúdil trnavský, resp. banskobystrický krajský súd. Bolo to však preto, že pri preskúmavaní ich podnetov prišli ministerskí úradníci na to, že sudcovia zle zrátali lehoty. Z celkového trestu totiž neodpočítali čas, ktorý strávili odsúdení vo väzbe.

„Jednoducho ten pán už niekoľko mesiacov nadčasoval vo výkone,“ vysvetľuje Karas.

SkryťVypnúť reklamu

S odstupom času možno o oboch týchto prípadoch povedať, že súdy neskôr dovolaniam vyhoveli a uznali, že bol porušený zákon v neprospech odsúdených.

Rovnakú podstatu mali aj dve dovolania, ktoré podávala exministerka Mária Kolíková z SaS. Aj ona však rovnako ako Karas prepúšťala z väzenia „len“ pre technické chyby a taktiež nikdy neprelamovala rozsudok Najvyššieho súdu.

Do tretice postupovala rovnako aj exministerka Jana Dubovcová z úradníckej vlády. V jednom z dvoch prípadov, keď prerušovala výkon rozhodnutia, podávala dovolanie dokonca v neprospech obvineného. A teda na súdoch žiadala prísnejší postih odsúdeného.

Zaujímavé tiež je, že Kováčik je prvým a zároveň jediným odsúdeným, ktorého takto pustil z väzenia aj samotný Susko od svojho nástupu do funkcie ministra. Za desať mesiacov svojho pôsobenia v rezorte pritom dokopy podával už 13 dovolaní.

SkryťVypnúť reklamu

Dovolania nearchivujú

Denník SME žiadal od ministerstva údaje o všetkých dovolaniach, ktoré podávali ministri spravodlivosti od roku 2006. Vtedy začala platiť súčasná právna úprava o podmienkach, za akých môže minister podávať dovolanie a kedy môže zároveň prepúšťať odsúdeného z väzenia.

Suskov rezort však sprístupnil údaje len od roku 2019 s vysvetlením, že disponuje len týmito informáciami. Staršie údaje vraj archivované nemá.

SME si túto odpoveď overovalo a vysvetlením je, že pre množstvo žiadostí o podanie dovolania, ktoré každoročne chodia ministrom a obsiahlosti celej agendy, rezort skutočne archivuje súvisiacu dokumentáciu len po dobu päť rokov. Prekvapivý je však fakt, že nemá evidovanú ani štatistiku o samotnom počet dovolaní a prepúšťaní z väzenia.

SkryťVypnúť reklamu

Pri údajoch starších než päť rokov sa tak možno spoliehať len na pamäť ľudí z rezortu justície či medializované informácie. A aj tie hovoria, že Suskov postup v Kováčikovom prípade nemá obdobu.

Exministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú vyrušilo na postupe Suska taktiež to, že dodnes ani nevysvetlil, v čom konkrétne vidí porušenie Kováčikových práv. Susko totiž len všeobecne hovorí o tom, že Najvyšší súd nedostatočne posúdil skutkový stav veci. Čiže napríklad nevykonal niektoré dôkazy navrhované obhajobou.

Súvisiaci článok Prečo chce Susko vyzliecť Klimenta z talára? Vyčíta mu zaujatosť voči Parovi i rozhovor pre SME Čítajte 

„Kontext, v akom dovolanie minister Susko použil, dáva priestor zamyslieť sa, či má takéto oprávnenie výkonnej moci na úrovni ministra spravodlivosti legitimitu. Či takéto rozhodnutie nemá patriť len Najvyššiemu súdu, ktorý o dovolaní rozhoduje,“ napísala Žitňanská v komentári pre SME.

SkryťVypnúť reklamu

Susko vysvetľuje svoje mlčanie tým, že nechce súdu odkazovať, ako má vyhodnocovať dôkazy pri posudzovaní Kováčikovho dovolania.

„Keby som teraz povedal jednotlivé dôvody (dovolania, pozn. red.), nikto z vás ani občania nepoznajú celý obsah spisu. Ten spis má niekoľko stoviek strán a dovolací súd bude musieť komplexne posúdiť túto vec,“ povedal Susko.

Proces s Kováčikom bol pritom celý verejný a médiá do detailov opisovali jeho priebeh i okolnosti skutku.

Známe je aj to, akých 126 dôkazov navrhovaných obhajobou Najvyšší súd odmietol pred vynesením rozsudku. Advokáti bývalého špeciálneho prokurátora napríklad žiadali vypočuť hlavných aktérov vojny v polícii či dvoch exšéfov SIS, Vladimíra Pčolinského a Michala Aláča, hoci tí s prípadom nemali nič spoločné. V roku 2017, keď Kováčik zobral úplatok 50-tisíc eur, neboli pri skutku a neboli ani funkcionármi služby, ktorými sa stali neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

Najpodobnejší bol Olejník

Najbližšie k Suskovmu príkazu na prepustenie Kováčika má prípad z roku 2014, keď bol ministrom spravodlivosti Tomáš Borec ako nominant Smeru. Dovolanie podal v prospech bývalého košického poslanca Smeru Františka Olejníka odsúdeného za korupciu na päť rokov. Zároveň nariadil aj odklad výkonu rozsudku, a to napriek nesúhlasu prokuratúry.

V porovnaní s Kováčikom má však kauza Olejník dva zásadné rozdiely. Borec totiž Olejníka nepustil z väzenia, ale „len“ oddialil moment, kedy do väzenia nastúpil.

Druhým momentom sú dôvody dovolania. Rovnako ako Susko pri Kováčikovi, aj Borec pri Olejníkovi spochybnil vinu. Tvrdil totiž, že odsudzujúci verdikt bol založený na nepriamych dôkazoch. Lenže dôležitým faktorom pri Olejníkovej žiadosti o odklad výkonu trestu boli aj zdravotné dôvody v tom čase 64-ročného odsúdeného.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledkom kauzy bolo, že Borec s dovolaním neuspel a Olejník si trest aj tak musel odpykať.

Počínanie ministra neostalo nepovšimnuté a Borec preň čelil návrhu na odvolanie. Opozícia mu vyčítala, že zneužil svoju právomoc na ochranu odsúdeného človeka Smeru.

„Keď sme sa na výbore pýtali pána ministra, aký dôkaz nebol vykonaný, nevedel uviesť žiaden,“ vysvetľoval v tom čase Daniel Lipšic ako poslanec a zároveň exminister spravodlivosti a vnútra.

Spôsob, akým Susko využil oprávnenie prerušiť výkon trestu, prekvapil Lipšica aj pri aktuálnej kauze Kováčika. Za „škandalózne“ označil spôsob, akým Susko okomentoval priebeh procesu s Kováčikom. Minister ho prirovnal k procesom v 50. rokoch. Rovnakú výčitku adresovala Suskovi aj Žitňanská, podľa ktorej je prirovnanie „nehoráznosťou“.

SkryťVypnúť reklamu

Keď opakovane znamená dvakrát

Suskovo ministerstvo prezentuje prepustenie Kováčika ako bežnú vec a tvrdí, že nejde o „nič výnimočné“. V deň Kováčikovho prepustenia zaslalo do médií tlačovú správu, v ktorej zdôrazňovalo, že len v minulom roku bolo podaných 29 dovolaní. Počet ľudí prepustených ministerským príkazom však rezort neuviedol.

Vo všeobecnosti konštatoval, že „v minulom volebnom období takto opakovane rozhodla aj exministerka Kolíková“.

Z dát poskytnutých cez infozákon pritom vyplýva, že Kolíková dala príkaz na prerušenie výkonu, teda na prepustenie z väzenia, len v dvoch prípadoch. Ich okolnosti vysvetľovala v uplynulých dňoch aj verejne. Šlo o prípady, keď boli technicky zle vypočítané tresty.

„V jednom z nich súd vôbec nezobral do úvahy, že šlo o mladistvého,“ povedala Kolíková s tým, že výpočet trestu pre mladistvých musí byť podľa Trestného zákona miernejší.

SkryťVypnúť reklamu

V druhom prípade, keď prepúšťala na slobodu, súdy zle vypočítali trest.

„V obidvoch prípadoch už súd rozhodol, že som dovolania v týchto prípadoch podala správne. Súd vyhovel mojim dovolaniam,“ opisovala ďalej.

Verejne známym je aj dovolanie, ktoré Kolíková podávala v roku 2020 v prospech Martina Macka, ktorý bol v tom čase odsúdený. Prípad syna Pavla Macka, dnes už predsedu strany ODS, je ojedinelým príkladom, keď ministerka spochybnila samotnú otázku viny. V tomto prípade však Kolíková neprepúšťala z väzenia a čakalo sa na rozhodnutie dovolacieho súdu. Ten dovolaniu vyhovel a vo februári 2023 Macka Krajský súd v Bratislave definitívne oslobodil.

Pre SME Kolíková dodala, že v najbližších dňoch predloží do parlamentu legislatívny návrh, aby minister spravodlivosti, ale aj generálny prokurátor prišli o možnosť priamo prepúšťať odsúdených pre podávané dovolanie. Navrhnúť by to síce podľa jej zámeru stále mohli, avšak zrýchlene by o tom rozhodol až súd.

SkryťVypnúť reklamu

Poistku na prerušenie výkonu trestu by v zákone nechal aj exminister Karas. Hovorí o situáciách, aké naprával aj on, keď došlo k evidentnému pochybeniu.

„Ak sa tým napráva chyba, tak je to v poriadku. Ak je to vstupovanie do rozhodovania, tak je to oslabovanie sily justície a vôbec tretej moci v štáte,“ vysvetľuje Karas.

Za vhodné riešenie by považoval, aby bolo pri prerušení výkonu povinné nasadenie monitorovacieho náramku pre odsúdeného. A to až do rozhodnutia súdu o samotnom dovolaní. Zamedzilo by sa tak úteku prepusteného človeka do zahraničia.

Žiadnemu takémuto monitorovaniu či dohľadu aktuálne nepodlieha ani Kováčik.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné

Štvrtá vláda Roberta Fica (2023 - )

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Na polepenie vozidiel môže rezort vyčerpať najviac 142-tisíc eur bez DPH.


TASR 4
Predseda KDH Milan Majerský.

Majerský upozorňuje, že Slovensko sa vracia do doby cashu.


SITA 6
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 005
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 165
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 6 902
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 5 469
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 319
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 800
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 091
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 617
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pohreb pápeža Františka bude v sobotu 26. apríla 2025.

Pohreb bude v sobotu 26. apríla.


2
O otvorení vlastnej kaviarne snívala už v Londýne.

V Bratislave si otvorila kaviareň Múza v šálke.


3
Pápež František a americký viceprezident J. D. Vance počas stretnutia pred udelením tradičného požehnania.

Pápež sa nebál byť zraniteľný vo svojej cirkvi, ktorú videl a viedol ako poľnú nemocnicu.


4
Kia K4 Hatch

Vyrábať sa bude v Mexiku.


10

Neprehliadnite tiež

Chemes je v konkurze.

V priemyselnom parku je nefunkčná energetická infraštruktúra.


TASR
Na premiéra v Handlovej strieľal Juraj Cintula. Košičanku Margitu súdia, že jeho konanie schvaľovala.

Minister vnútra odmieta zásah do vyšetrovania.


TASR 8
Ilustračná fotografia.

Vlani v areáli zrealizovali prvé aktivity.


SITA 1
Ilustračné foto

Najmenej zásahov bolo v Trenčianskom kraji.


TASR

Sportnet

Peter Židovský.

Bol aj pri vstupe Slovenska do štruktúr FIFA a UEFA.


TASR
Adam Sýkora v drese Slovenska.

Trojica Viliam Kmec, Jakub Demek a Samuel Hlavaj v súčasnej situácii reprezentáciu neposilní.


Futbalisti SSC Neapol Stanislav Lobotka (vľavo) v zápase s Interom Miláno.

Obhajca titulu Inter síce disponuje výrazne lepším skóre, no to sa v prípade rovnosti bodov neberie do úvahy.


Reuters
Martin Pospíšil.

Slovenský útočník Calgary Flames by si rád zahral opäť s bratom Kristiánom.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu