Provládna mediálna mašinéria v Maďarsku spustila masívnu kampaň na diskreditáciu maďarského nezávislého portálu 444.hu a prestížneho investigatívneho projektu Bellingcat, pričom zacielila aj na ich medzinárodných partnerov, rumunský PressOne, poľskú Gazetu Wyborczu a slovenský denník SME.
Tieto médiá spolupracujú na cezhraničnom novinárskom projekte The Eastern Frontier Initiative (TEFI), ktorý prináša informácie o regionálnej bezpečnosti a je spolufinancovaný Európskou komisiou.
Kampaň využíva formulácie a prvky, ktoré už dlho kolujú v rámci ruských dezinformačných kampaní. Orbánova mediálna mašinéria obviňuje členov konzorcia z vedenia „aktívnej informačnej vojny“, a tvrdí že sú riadení zahraničnými mocnosťami (konkrétne USA a Spojeným kráľovstvom) a ich spravodajskými službami. Ich cieľom vraj je podkopať dôveru občanov v program maďarskej vlády na posilnenie armády a "mierové úsilie maďarského štátu" v súvislosti s vojnou Ruska proti Ukrajine.
Centrálne koordinované mediálne útoky na nezávislých novinárov v Maďarsku nie sú v posledných rokoch ničím neobvyklým. Avšak nedávne založenie a narastajúca aktivita tzv. Úradu na ochranu suverenity (štátneho orgánu s vágne definovaným mandátom a prakticky neobmedzeným dosahom, ktorý funguje bez akéhokoľvek demokratického dohľadu) vyvolávajú obavy, že falošné tvrdenia v diskreditačných kampaniach by mohli slúžiť pre ďalšie kroky proti kritickým a nezávislým médiám, vrátane ďalšieho obťažovania, sledovania alebo vyšetrovania.
444, Bellingcat, PressOne, Gazeta Wyborcza a SME odmietajú propagandistické obvinenia a pevne veria v úlohu nezávislých médií ako kľúčovej súčasti funkčnej demokracie.
Túto maďarskou vládou podporovanú kampaň považujú za útok na schopnosť občanov kontrolovať mocných, proti ktorému je potrebné sa ostro postaviť nielen v Maďarsku alebo na Slovensku, ale aj na pôde medzinárodných inštitúcií.

Beata
Balogová
