BRATISLAVA. Danka Kovaľová prišla na ministerstvo spravodlivosti v roku 2016, aby tu vybudovala nový analytický útvar. V tom čase rezort nerobil žiadne analýzy a nemal ani riadny informačný systém na spracovávanie dát.
Podarilo sa jej vybudovať jeden z najväčších analytických tímov v štáte, ktorý pripravoval napríklad reformu súdnej mapy či plán obnovy.
Kovaľová pred príchodom na ministerstvo podnikala. Mala vlastnú firmu, ktorá robila socioekonomické analýzy pre vládny sektor. Na ministerstve prežila piatich ministrov, až súčasný minister Boris Susko (Smer) zrušil k 1. augustu bez zdôvodnenia celý analytický útvar. Zamestnancom útvaru písomne oznámili, že prínosy ich práce sú nemerateľné.
„Myslím si, že ľudia, ktorí urobili rozhodnutie o našom zrušení, v skutočnosti nerozumejú tomu, čo robíme,“ hovorí Kovaľová.
V rozhovore pre denník SME hovorí o práci analytického útvaru, nenávratných škodách, ktoré jeho zrušenie spôsobilo, ako aj o celkovo chode rezortu spravodlivosti, kde sa po príchode Suska výrazne zmenila atmosféra.
Vráťme sa v čase. Ako analytický útvar vôbec vznikol?
Vznikol v máji 2016 za Ficovej vlády a išlo o iniciatívu Martina Filka (bývalý šéf Inštitútu finančnej politiky, pozn. red.) vytvoriť analytické útvary, ktoré budú podporovať štátne inštitúcie. Tieto útvary mali moderným spôsobom prispievať k tvorbe politík a ich vyhodnocovaniu.
Ako vyzerali začiatky?
Ja som prišla na ministerstvo v septembri 2016, keď bola ministerkou Lucia Žitňanská a tá mi dala voľnú ruku. Vtedy boli v analytickom útvare piati zamestnanci, ale pre analytickú prácu nemali potrebné predpoklady. Mala som iné predstavy: že budeme robiť analýzy z dát a podporovať takto verejné politiky. Ale prišla som na miesto, kde žiadne dáta neboli. Všade sme mali obálky s papiermi, v ktorých súdy posielali zo zákona ministerstvu štatistické údaje. Našla som tam aj zalepené obálky z roku 2001. Bol tam starý informačný systém s databázami, ktoré sa nedali využívať na ďalšiu prácu s dátami.
Prvé miesta som začala obsadzovať ľuďmi, ktorí mali blízko k práci s dátami.
Keď nám dal niekto otázku, že koľko máme neukončených exekúcií, nemohli sme len tak vytiahnuť nejaké číslo zo systému, ktoré nikto nevedel metodicky zdôvodniť. Vraveli sme si, že v prvom kroku musíme nastaviť metodiku zberu dát, porozumieť im. Keď to budeme mať zvládnuté, môžeme robiť analýzy.
Aké projekty ste robili za posledných osem rokov?
Veľké projekty boli napríklad návrhy súdnej mapy alebo metodika určovania počtu sudcov. Zaviedli sme dátový model, ktorý určil, koľko sudcov by mali mať súdy na úrovni krajov a okresov. Zrazu sa vedelo, či nejakému súdu treba pridať sudcov. A keď sa prideľovali nové miesta, tak sa o to minister mohol oprieť.
Čo bude s týmto modelom teraz?
Neviem, či ho budú používať. Ale doteraz ho používali všetci ministri.
Ako sa zmenila vaša práca za ministra Suska?
S pánom Suskom som sa stretla iba raz, na začiatku, a potom ma už na žiadnu poradu nezavolali. Nevedela som ani, čo minister chce a plánuje.