BRATISLAVA. Pytliaci, motoristi aj zlodeji dreva a vzácnych rastlín. Tým všetkým môže schválenie novely zákona z dielne SNS pomôcť obísť spravodlivosť.
Poslanecký návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny, pri ktorom poslanci SNS argumentujú posilnením práv vlastníkov pozemkov, totiž obmedzuje právomoci dobrovoľnej stráže prírody, čím zabraňuje odhaleniu prípadného zločinu.
Ide o približne 800 dobrovoľníkov, nie všetci sú aktívni. Pomáhajú príslušníkom štátnej stráže prírody, ktorých je zhruba sto, čo je podľa ochranárov veľmi málo.
Dobrovoľníci môžu v lesoch zastavovať ľudí, prehľadať im vozidlo alebo tašku, strážia aj vjazdy do chránených území a spolupracujú aj s políciou pri odhaľovaní zločinu.
Novela, naopak, zjednoduší život osobám, ktoré bez povolenia jazdili na motorových vozidlách v chránených územiach. V prípade, že návrh v parlamente prejde, zákon zastaví aj prebiehajúce správne konania.
Začiatkom apríla sa previezol na štvorkolke v národnom parku Poloniny aj štátny tajomník ministerstva životného prostredia Filip Kuffa. Nie je jasné, či mal na to povolenie, správa parku o jazde nevedela.
V Poloninách sú územia v druhom až piatom, najvyššom stupni ochrany. Územia v druhom stupni ochrany, v ktorých by podľa návrhu novely mali mať vlastníci pozemkov povolený pohyb na motorových vozidlách, tvoria v Poloninách asi štvrtinu územia.
Zmeny v zákone o ochrane prírody predložili poslanci Rudolf Huliak, Andrej Danko, Milan Garaj, Dagmar Kramplová a Adam Lučanský. Keďže ide o poslanecký návrh, neprejde medzirezortným pripomienkovým konaním, odborná verejnosť teda nebude mať priestor vyjadriť sa k nemu predtým, ako o ňom bude rokovať parlament.
V článku sa dočítate:
- čo navrhovaná novela mení pre dobrovoľných strážcov,
- ako by sa zmenil prístup motorových vozidiel do chránených území,
- ako funguje stráž prírody v súčasnosti.
Budú potrebovať stovky povolení
Traja na celé pohorie. Tak vyzerajú personálne stavy profesionálnych strážcov prírody v Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Malé Karpaty, ktorá má na dĺžku 110 kilometrov.
Richard Zipser zo Štátnej ochrany prírody, ktorý je jedným z trojice strážcov, si nevie predstaviť, ako by ustrážili celé územie bez pomoci približne 95 dobrovoľníkov.