Prezident Pellegrini prijal Roberta Fica. ZDROJ: TASR
BRATISLAVA. Prezident Peter Pellegrini prijal v Prezidentskom paláci premiéra Roberta Fica. Išlo o ich prvé oficiálne stretnutie od atentátu na predsedu vlády v Handlovej z polovice mája.
Na stretnutí sa dohodli, že traja najvyšší ústavní činitelia 1. septembra podpíšu spoločné vyhlásenie o zahranično-politickom smerovaní Slovenska, v ktorom budú deklarovať jednotný postup.
"Spoločne podpíšeme vyhlásenie troch najvyšších ústavných činiteľov v otázkach spoločného postupu zahraničnej politiky Slovenskej republiky, kde jasne deklarujeme, kde Slovensko patrí, akú zahraničnú politiku chce vykonávať a kde ukážeme jednotu v postupe, aby neboli žiadne pochybnosti," povedal prezident.
Dohoda o stretnutí troch najvyšších činiteľov bola jedným zo záverov spoločnej diskusie. Pellegrini vyhlásil, že obnoviť dialóg najvyšších ústavných činiteľov je jedným z jeho cieľov vo funkcii. Na stretnutiach chce hľadať spoločné riešenia a postupy pri vnútro- i zahranično-politických otázkach.
Fico sľubuje Pellegrinimu pokoj
Pellegrini tiež upozornil na situáciu v spoločnosti, ktorá sa podľa neho po atentáte dostatočne neupokojila. Politické súboje sú podľa neho extrémne nevraživé.
"Niekedy sa mi zdá, ako keby vaša snaha o rýchlu rekonvalescenciu a váš relatívne rýchly návrat do plného výkonu práce predsedu vlády u nejakej časti spoločnosti vzbudili dojem, akoby sa vôbec nič vážne nestalo a spoločnosť a časť politickej reprezentácie sa akoby vrátila naspäť, ba niekedy sa mi zdá, že ešte s väčšou intenzitou do extrémne nevraživého politického súboja," poznamenal.
Zopakoval, že atentát na premiéra je a aj bol atentátom na celú demokraciu.
Fico prisľúbil, že pokiaľ Pellegrini vetuje niektoré zákony schválené vládnou koalíciou, bude to rešpektovať ako jeho legitímne využívanie práva. Prezident podľa jeho slov nebude preto "predmetom ataku".
"Verím, že to bude na základe vecných a odborných argumentov," doplnil Fico.
Apel na vyriešenie vzťahov v koalícii
Na stretnutí tiež hovorili o blížiacej sa parlamentnej schôdzi i o súčasnej situácii vo vládnej koalícii.
"Je to samozrejme v rukách predsedov koaličných strán, ktorí určite na najbližších koaličných rokovaniach otvoria otázku aj vysporiadania sa vzťahov vo vnútri tak, aby sa vládna koalícia mohla plnohodnotne venovať riešeniu konkrétnych problémov slovenskej spoločnosti," apeloval Pellegrini.
Prezident je presvedčený, že návrat k riešeniu problémov Slovenska a k napĺňaniu priorít z Programového vyhlásenia vlády je "najlepší recept" na to, ako priviesť spoločnosť opäť k pokoju.
Spor o šéfa parlamentu nevyriešili
Fico priznal, že predsedu Národnej rady na najbližšej schôdzi voliť nebudú, pretože "táto agenda nie je pripravená tak, aby mohla prísť na rokovanie parlamentu".
Funkcia predsedu Národnej rady je neobsadená odvtedy, ako v nej po zvolení za prezidenta skončil práve Pellegrini. Poverený riadením Národnej rady je jej doterajší podpredseda z Hlasu Peter Žiga. Pellegrini v pondelok na vládnu koalíciu apeloval, aby túto otázku vyriešila.
Premiér Robert Fico priznal, že predsedu Národnej rady na najbližšej schôdzi voliť nebudú. ZDROJ: TASR
Podľa Fica rozhodujúcu úlohu musia zohrať strany Hlas a SNS. Post podľa koaličnej zmluvy patrí Hlasu, ktorý na toto miesto chce ministra investícií Richarda Rašiho. Šéf SNS Andrej Danko však považuje za ideálne, keby si tri vládne strany pozície troch najvyšších ústavných činiteľov rozdelili. Podobne sa opakovane vyjadroval Fico.
Premiér podľa svojich slov pomáha k dosiahnutiu dohody. Tento post je podľa neho potrebné zastabilizovať, keďže ide o druhú najvyššiu ústavnú funkciu.
"Nebudem teraz viesť žiadne dišputy, kde sa nachádzame, ako sa nachádzame. Fakt je ten, že momentálne táto agenda nie je taká pripravená, aby mohla automaticky ísť na rokovanie Národnej rady," priznal premiér.
Vládu čaká konsolidácia
Fico tiež spomenul, že v najbližšej dobe bude vláda riešiť aj otázku konsolidácie verejných financií. Návrh konsolidačných opatrení na ozdravenie verejných financií by mala predložiť ako jeden balík zákonov.
Premiér priblížil, že rezort financií pracuje na viacerých variantoch, a to na krátkodobom ale aj dlhodobom.
Krátkodobý variant opatrení by sa zaoberal iba rokom 2025, dlhodobý by reagoval na roky 2025, 2026 a prípadne aj 2027. "Kto sa trošku vyzná v ekonomických parametroch, veľmi dobre vie, o čom teraz hovorím, pretože od toho sa bude odvíjať aj charakter opatrení, ktoré navrhneme," povedal Fico.
Výnimkou, ktorá nebude v balíku lex konsolidácia, by podľa premiéra mohla byť plánovaná daň z finančných transakcií. Premiér tak potvrdil informácie o možnom zdanení niektorých finančných operácií.
Ministerstvo financií pritom ešte koncom júla odmietlo, že by plánovalo zdanenie výberu z bankomatov či bankové prevody bežným občanom. V hre tak zostalo zdanenie transakcií pre firmy.

Beata
Balogová
