BRATISLAVA. Prejavy podpory ruskému miliardárovi aj strachu o budúcnosť jeho sociálnej siete. Už v sobotu pred polnocou sa správa o zatknutí zakladateľa a šéfa Telegramu Pavla Durova začala rýchlo šíriť slovenskými telegramovými kanálmi a hneď od rána prichádzalo množstvo reakcií.
Francúzska polícia Durova zatkla v súvislosti s vyšetrovaním trestných činov vrátane podvodu, pašovania drog, kyberšikanovania, organizovaného zločinu a podpory terorizmu, pri ktorom im Telegram neposkytol súčinnosť.
Hoci sa komunikačná platforma Telegram celosvetovo blíži k hranici jednej miliardy aktívnych používateľov, na Slovensku jej populárne sociálne funkcie – kanály a diskusné skupiny – podľa odhadov analytikov využíva len cez 200-tisíc ľudí. Ide však o „tvrdé jadro“ lokálnej dezinformačnej scény, kde sa bez obmedzení šíri ruská vojnová propaganda, hoaxy či tie najbláznivejšie konšpiračné teórie.

Telegram razí filozofiu absolútnej slobody slova takmer úplne bez zásahov do používateľského obsahu, čo na Slovensku umožnilo vznik fungujúceho podhubia dezinfoscény.
Prokremeľské naratívy sú na sieti preložené do slovenského jazyka a následne sa šíria na väčšie konkurenčné platformy. Aj reakcie na Durovovo zatknutie preto v mnohých prípadoch vychádzali z informácií šírených proruskými zdrojmi.
Dočítate sa:
- aké dezinformačné naratívy sa u nás šíria,
- z čoho pramenia obavy o budúcnosť Telegramu,
- ako sa do konšpirácií o Telegrame zapojil Ľuboš Blaha.
Prejav vďaky a izraelská karta
„Celý tento modrý svet, ktorý tu máme, je možný vďaka Durovovi. Všetko naše učenie a informácie,“ napísal ešte v sobotu pred polnocou slovenský extrémista a konšpirátor Daniel Bombic, vystupujúci pod prezývkou Danny Kollar.
Aj on je jednou z postáv dezinfoscény, pre ktoré sa stal Telegram hlavným útočiskom po tom, čo ho Facebook, Instagram či YouTube v minulosti niekoľkokrát zakázali, napríklad pre nenávistné prejavy.
Jeho výzvu, aby administrátori všetkých telegramových kanálov na Slovensku zdieľali hashtag #FREEDUROV, si prečítalo viac ako 50-tisíc používateľov komunikačnej platformy. Šírili ho viaceré kanály vrátane šéfa služobného úradu ministerstva kultúry Lukáša Machalu či novinára dezinformačného webu eReport Dominika Papalu.
Bombic na Telegrame dlhodobo šíri nenávisť a konšpiračné teórie. Reagoval nimi aj na Durovovo zatknutie.
„Žijeme v totalite, v tyranii. Žiadna sloboda slova nikdy neexistovala ani nebude – pokiaľ nám bude vládnuť izraelský sionistický deep-state,“ napísal v pondelok, keď francúzske úrady potvrdili, že šéfa Telegramu zadržali, lebo im platforma neposkytla súčinnosť pri prebiehajúcom vyšetrovaní závažných zločinov.
Tvrdenia Bombic ničím nepodložil. Naratív o zapojení izraelského Mosadu pritom následne prezentoval aj v rozhovore pre český dezinfoprojekt neČT24.
Šifrovaná je len časť Telegramu
Ruský informačný kanál Správy z frontu propagandistického média NewsFront s väzbami na Kremeľ v slovenčine propagoval tvrdenie, že Francúzom ide o nabúranie sa do šifrovanej komunikácie na Telegrame. Toto tvrdenie neskôr prebral dezinformátor Miroslav Kamenský, ktorý sa na sieti prezentuje ako odborník na geopolitiku, a taktiež jeden z kanálov s väzbami na slovenský prokremeľský klub motorkárov Brat za Brata.
Príbeh neskôr priniesol aj konšpiračný magazín Zem a vek a kanál Slovanské noviny. Odvolávali sa na správy v americkom denníku Wall Street Journal, avšak ten informáciu neprezentoval ako fakt. V skutočnosti francúzske úrady nič podobné doposiaľ nepotvrdili.
Ak je šifrovanie komunikácie implementované naozaj bezpečným spôsobom, ani samotný prevádzkovateľ služby k nej technicky nedokáže získať prístup. Na Telegrame je však šifrovaná len malá časť komunikácie. Zabezpečenie funguje len medzi dvoma používateľmi, ktorí si manuálne aktivovali šifrovanie. Verejné i súkromné skupiny väčšieho počtu používateľov šifrované nie sú a prevádzkovateľ sa tak do tejto komunikácie teoreticky dokáže nabúrať.
Zakázať alebo nezakázať Telegram?
Telegramový kanál Miro Del odberateľom do slovenčiny preložil odkaz šéfredaktorky ruskej štátnej stanice RT Margarity Simonjanovej, ktorá používateľom Telegramu odporučila zmazať všetky svoje súkromné či inak citlivé informácie a konverzácie.
Simonjanová tvrdí, že Durova zatkli, aby Francúzom vydal šifrovacie kľúče, čo podľa nej urobí. Nie je jediná, kto šíri naratív, podľa ktorého viac platforma nebude bezpečná a Západ ju bude plošne špehovať. Vo vyspelých demokraciách je však plošné špehovanie bez súhlasu súdov zakázané.
Paradoxne je to práve Rusko, ktoré sa v minulosti domáhalo informácií o používateľoch Telegramu. V roku 2018 platformu zablokovalo po tom, čo odmietala spolupracovať. O dva roky ju však znova povolilo a dnes ju využívajú tamojšie médiá, politici aj úrady. Tie teraz dostali odporúčanie, aby s používaním Telegramu prestali.
Po vypuknutí ruskej invázie na Ukrajinu polícia zaradila kanál Miro Del na zoznam mimoriadne nebezpečných účtov, ktoré veľmi aktívne sprostredkúvajú prokremeľskú vojnovú propagandu širokému publiku.
Okrem zdieľania Simonjanovej výrokov aktuálne šíril aj tvrdenie, že Ukrajina chce Telegram zablokovať z dôvodu, že správy na platforme kontroluje umelá inteligencia, ktorá automaticky maže identifikované prejavy podpory násilia a terorizmu. „Asi preto chcel UGIL (Rusmi používaná pejoratívna skratka pre Ukrajinu, ktorá je analógiou ku skratke ISIS, pozn. red.) zakázať Telegram. Keď sa niečo nedá použiť na násilie, vydieranie alebo terorizmus, nie je to pre Kyjev užitočné,“ napísal anonymný kanál.
Podľa spravodajskej agentúry RBK-Ukrajina bolo zablokovanie Telegramu na stole už dávnejšie, no dodnes sa univerzálna zhoda nenašla ani v radoch samotných tajných služieb. Benefity prevažujúce negatíva prítomnosti platformy v krajine údajne viedli k rozhodnutiu nepodniknúť proti nej žiadne závažnejšie kroky.
Pridal sa aj Blaha
V utorok sa pridal aj europoslanec a podpredseda Smeru Ľuboš Blaha ešte tvrdšími vyjadreniami o tom, že Telegram čoskoro úplne zrušia.
„Každý iný názor, ako majú západní militaristi, musí byť po zásluhe potrestaný. A keďže Telegram umožňoval slobodu slova, treba ho zničiť. Najskôr zavrú šéfa Telegramu a potom zavrú celý Telegram. Takto to vždy fašisti robili – nebojte, nebude to dlho trvať,“ napísal Blaha v rozsiahlom statuse, pričom platformu pôvodom z Ruska nazval posledným ostrovom slobody.
Hoci o internom fungovaní Telegramu ako spoločnosti nie je dostupných veľa informácií, vieme, že ide o malý tím niekoľkých desiatok ľudí a služba dokáže minimálne v krátkodobom horizonte fungovať aj bez Durova. Svoje operácie roky strategicky umiestňovala do krajín, kde sa bude môcť vyhýbať prípadným tlakom úradov. V súčasnosti má oficiálne sídlo v Dubaji.
Durov zatiaľ nebol ani len oficiálne obvinený. Vo väzbe môže stráviť nanajvýš 96 hodín. Následne musí sudca rozhodnúť, či ho prepustí, alebo vznesie obvinenie pre podozrenie zo spáchania konkrétnych trestných činov. Durovových spolupracovníkov, ktorých zadržali spolu s ním, už medzičasom prepustili.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron už v pondelok zdôraznil, že o prípade sa šíri množstvo klamstiev a kauza nemá politický motív. Od konania francúzskych úradov sa dištancovala aj Európska komisia, ktorá dohliada na dodržiavanie európskej legislatívy pre digitálne služby.

Beata
Balogová
