Slovensko si pripomína 80. výročie Slovenského národného povstania počas druhej svetovej vojny. Išlo o ozbrojený odpor proti fašistickému Nemecku.
Povstanie sa stalo jednou z kľúčových a pozitívnych udalostí slovenských dejín.
Dva mesiace sa proti nemeckej presile bránilo približne 60-tisíc vojakov armády a 18-tisíc partizánov, spolu so Slovákmi aj príslušníci iných národov.
Prečítajte si reakcie politikov pri príležitosti 80. výročia SNP.
Progresívne Slovensko

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko vníma Slovenské národné povstanie ako príbeh autentického slovenského boja proti totalite.
Príbeh o odvahe Slovákov, o túžbe po návrate medzi normálne demokratické krajiny, uviedol predseda hnutia Michal Šimečka pri príležitosti 80. výročia SNP.
Povstanie je však podľa hnutia aj varovaním, že takéto vznešené ideály sa dajú politicky zneužívať, ako sme to videli počas obdobia komunizmu.
"Obávame sa, že k tomuto zneužívaniu môže prísť aj pri súčasnej vládnej garnitúre," podotkol Šimečka.
KDH

Slovenské národné povstanie bolo mimoriadne významným historickým krokom v boji proti totalitným režimom a za obranu slobody a demokracie. Išlo o príklad obrovského zjednotenia proti neslobode, uviedlo KDH.
"Jeho význam presiahol hranice Slovenska a dodnes slúži ako príklad odvahy, solidarity a obety za ochranu ľudských práv a nezávislosti. KDH si mimoriadne cení hrdinstvo účastníkov SNP a jeho význam pre formovanie slovenskej identity a národného povedomia," uvádza sa v stanovisku hnutia.
Ochota obetovať sa a spojiť sa za ochranu základných práv, slobody a štátnej suverenity je podľa hnutia živým odkazom aj pre dnešnú medzinárodnú situáciu.
"Toto by mal byť odkaz, ktorý by sme aj cez oslavy SNP mali jednotne tlmočiť do všetkých kútov sveta - a dnes osobitne aj smerom na východ," podotklo KDH.
V súvislosti s výročím SNP hnutie varuje pred pokusmi o prekrúcanie histórie. "Pripomíname, že SNP bolo po druhej svetovej vojne najviac zneužité komunistickým režimom na propagandistické účely. Preto odmietame, aby si SNP aj dnes prisvojovala iba jedna strana a interpretovala dejiny účelovo tak ako počas bývalého režimu," podčiarklo.
Povstanie bolo podľa KDH príkladom obrovského zjednotenia proti neslobode a boli to práve komunisti, ktorí následne lživo tvrdili, že iba Sovietsky zväz podporoval SNP a iba členovia komunistickej strany sa zúčastnili na SNP.
"Na povstaní sa v skutočnosti zúčastnilo a aktívne ho riadilo množstvo demokratických síl, kresťanov, kňazov a bolo podporované aj západným odbojom," dodalo hnutie.
Demokrati

Politika na všetky svetové strany je bezhodnotná. Vyhlásila to strana Demokrati, ktorej členovia pri príležitosti 80. výročia Slovenského národného povstania (SNP) pripomínajú význam medzinárodných spojenectiev a súčasne poukazujú na negatívne dôsledky súčasnej zahraničnej politiky Slovenska.
Demokrati si odkaz SNP uctili pietnym aktom. Podľa nich SNP ukázalo, že je kľúčové budovať dobré vzťahy s demokratickými spojencami a jasne sa vymedziť voči agresorovi.
Predseda Demokratov a exminister obrany Jaroslav Naď zdôraznil, že SNP v sebe nesie množstvo odkazov hrdinstva, obety a sily postaviť sa za dobrú vec.
"To všetko platí, je nemenné a malo by byť v našich mysliach zakaždým, keď vidíme akúkoľvek krivdu alebo neprávosť, ktorá zasiahne ľudí len preto, že si chce niekto uspokojiť svoje mocenské chute," uviedol Naď a pripomenul, že povstanie ukázalo, že sa na krajiny západu dalo spoľahnúť.
" Presne tak, ako sme vtedy bojovali proti zlu menom Hitler, dnes nie je Putin v ničom iný," upozornil Naď, ktorý SNP považuje za jednu z najdôležitejších historických udalostí, ktorá formovala krajinu.
Predseda Demokratov ďalej poukázal na to, že zahraničná politika dnešnej vlády kriví postavenie Slovenska v medzinárodnom kontexte.
"Na pozadí udalostí SNP je dôležité hovoriť o význame spojenectva. Predstavte si, že by národ počas SNP vyznával hodnoty politiky na všetky štyri svetové strany tak, ako to robí súčasná vláda. Takáto politika je bezhodnotová. Pomôžem si slovami Václava Havla, ktorý povedal, že nemožno byť neutrálny medzi dobrom a zlom," povedal Naď a pripomenul, že už počas povstania bolo povedané, že chceme patriť do demokratického západného sveta.
"Jasne sme pomenovali agresora a postavili sa mu. Prosím, nezabúdajme na to a vážme si naše členstvo v spoločenstve tých, ktorí sú ochotní postaviť sa za nás, či už je to Európska únia alebo Severoatlantická aliancia," uzavrel Naď.
Sloboda a Solidarita

Slovenské národné povstanie predstavuje podľa opozičnej strany SaS dôležitý míľnik v histórii, keď sa Slovensko vzoprelo nacizmu a začalo bojovať za slobodný a demokratický svet.
Ani 80 rokov po tejto udalosti však nemožno zabúdať na obete padlých hrdinov, ani na hrozby nacizmu, fašizmu a nenávisti, ktoré sa stále dostávajú do popredia.
Predseda strany Branislav Gröhling pripomína, že aj dnes sa do popredia dostáva nenávistná rétorika, ktorá rozdeľuje spoločnosť.
"Veľmi často sa k nej uchyľujú práve predstavitelia vlády, ktorí sa neštítia hroziť iným ľuďom násilím či označovať časť spoločnosti za 'rakovinu'," uviedol.
Zdôraznil, že rovnako si treba počas tohto dňa pripomenúť hodnoty demokracie a slobody, ktoré sú často potierané.
"Práve totalitné ideológie sa boja akéhokoľvek prejavu slobody - či už v kultúre, v médiách, alebo v konaní občanov," dodal predseda SaS.
Hlas

Slovenské národné povstanie spojilo pred 80 rokmi slovenský národ. Je ukážkou našej svetlej histórie, uviedol predseda koaličnej strany Hlas a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.
"Slovenský národ sa v SNP vymedzil voči fašizmu, dokázal sa spojiť a dal jasný odkaz, kam patrí. Aj vďaka SNP sme sa stali rešpektovanou krajinou v očiach našich partnerov. Svet sa na nás pozeral s úctou," zdôraznil.
Hoci mali vtedajší komunisti a demokrati rozdielne názory, dokázali podľa Šutaja Eštoka ťahať za jeden koniec povrazu.
"Želám si, aby toto výročie bolo pre nás rovnakou príležitosťou aj dnes. Spojiť sa v zásadných veciach, napriek politickým preferenciám vidieť na prvom mieste Slovensko, jeho budúcnosť a záujmy," podotkol.
Zuzana Čaputová, bývalá prezidentka

Slovensko sa vďaka hrdinom Slovenského národného povstania a mnohým ďalším, zaradilo na správnu stranu dejín, medzi víťazné štáty, ktoré prispeli k porážke fašizmu, uviedla bývalá prezidentka Zuzana Čaputová.
"Je dôležité pripomínať si tieto výnimočné udalosti, aby sme vzdali úctu hrdinom SNP ako aj všetkým statočným ľuďom, ktorí im pomáhali a ktorí prispeli k oslobodeniu," uviedla.
Úctu a vďačnosť podľa nej treba vyjadriť aj sovietskym, rumunským a československým vojskám za oslobodenie krajiny na jar 1945.
Ivan Korčok, exminister zahraničia

Pripomínanie si SNP nemôže byť iba o symboloch, ale aj o tom, či sa aj dnes napĺňa jeho odkaz. Uviedol to bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok.
SNP je podľa Korčoka okrem zásadných politických súvislosti aj inšpiratívnym príbehom skutočného vlastenectva. Podľa Korčoka sa však súčasná vláda odkazu SNP dramaticky spreneveruje v tom, akú robí zahraničnú politiku.
"Vidíme, že prezident a vládna koalícia poňala oslavu tohto významného sviatku veľkolepo. Moje rodné mesto je pre dnešný sviatok skrášľované a ja to jeho občanom zo srdca prajem. Nič na tom nemení fakt, že v tom, aby mesto dobre vyzeralo na tento deň nech to stojí, čo to stojí, nie je žiadna zmena oproti tomu ako sa to robilo pred rokom 1989," podotkol Korčok s tým, že Bystričania si na to zvykli a mnohí mu píšu, že oslavy by boli dôstojné aj bez atrakcií a za menej peňazí.
"Choreografia je vizitka vlády a jej priorít. Nech posúdia občania. Chcem ale práve preto povedať, že rozhodujúci nebude obraz osláv, ale to, aký odkaz dnes zaznie z úst najvyšších ústavných činiteľov na Slovensko a aj do celého sveta," vyhlásil Korčok, ktorý súčasne dúfa, že dnešné oslavy nebudú zneužité, podobne ako cyrilometodské oslavy na Devíne.
Tie boli podľa Korčoka sprivatizované súčasnou mocou a použité na šírenie nenávisti a ďalšieho rozdeľovania spoločnosti.
"Preto tlmočím odkaz nás občanov, vládnym predstaviteľom do Banskej Bystrice, že SNP patrí nám všetkým, bez ohľadu na to, koho sme volili," uzavrel Korčok.
Veronika Remišová, Za ľudí

Vládna koalícia robí zo SNP frašku, vyhlásila to poslankyňa a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Ako uviedla, vládna koalícia oslavuje SNP s viacerými členmi vlády, ktorí v minulosti kandidovali za extrémistickú stranu, ktorá ideový základ čerpala vo fašizme a jej predstavitelia na výročie SNP vyvesili čiernu vlajku.
"SNP prinieslo našej vlasti česť a medzinárodný rešpekt a hrdinovia SNP nám pripomínajú, že naša štátnosť stojí aj na odvahe, cti, láske k vlasti a úcte k slobode a demokracii. Teda presne na hodnotách, ktoré súčasná vláda ničí a po nich šliape," zdôraznila Remišová s tým, že vláda minula na oslavy SNP milióny eur.
Podstata odkazu SNP však podľa poslankyne nie je vo falošných prejavoch, či okázalých a predražených zábavách.
"Najmä v čase, keď Fico zmrazil platy štátnych zamestnancov a učiteľov, nevie zabezpečiť nižšie ceny potravín a kolabuje zdravotníctvo, by sa tieto peniaze dali využiť účelnejšie," povedala poslankyňa a pripomenula, že na rozdiel od súčasnej vlády, zabezpečili finančné prostriedky pre rekonštrukciu múzea z eurofondov.
Múzeum peniaze získalo vo svojej histórii prvýkrát. "Uvedomujeme si dôležitosť odkazu SNP pre občanov a význam práce múzea, ktoré ho môže sprostredkovať aj mladším generáciám," uzavrela Remišová.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka
Osemdesiate výročie SNP je príležitosťou vyzdvihnúť dôležitosť tolerancie, úcty a rešpektu k ľudským právam a slobodám, ale najmä prihlásiť sa k hodnote pre ľudí najvzácnejšej a tou je mier, uviedol generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Beata
Balogová
