BRATISLAVA. Policajný prezident Ľubomír Solák predstavil zmeny v polícii, ktoré začnú platiť od nedele 1. septembra.
Národná kriminálna agentúra 1. septembra zanikne a vzniknú tri nové útvary - Úrad boja proti organizovanej kriminalite, Národná protidrogová jednotka a Protiteroristická centrála. Riaditeľom ÚBOK bude podplukovník Maroš Kubala.
Solák o tom informoval na piatkovej tlačovej konferencii.

Inšpirácia českou políciou
Špecializované útvary Policajného zboru by už nemali vyšetrovať bežné trestné činy či priestupky a celý proces by sa mal podľa policajného prezidenta zefektívniť.
Ako povedal Solák, pri reorganizácii sa inšpirovali v zahraničí, najmä v Českej republike.
"Národná centrála organizovaného zločinu v Českej republike mala za rok 2020 285 prípadov, za rok 2021 282 a za rok 2022 267 prípadov. NAKA len za rok 2023 mala 2434 vecí. To číslo je dosť vysoké a hovorí skôr o tom, či sa nám z NAKA nestalo také obvodné oddelenie," zdôvodňoval reorganizáciu polície.
Pri príprave reformy komunikovalo Slovensko aj s predstaviteľmi Európskej únie.
Útvary, ktoré sa zaoberali trestnou činnosťou v pôsobnosti európskej prokuratúry, sa meniť nebudú. Ministerstvo vnútra uviedlo, že zmeny nezasiahnu ani enviropolíciu.

Presunú asi sto príslušníkov
V rámci zmien Policajný zbor presunie asi sto príslušníkov. Solák tvrdí, že sa pri presune zohľadňovalo miesto, kde policajt doteraz pôsobil. "Takže keď je Bratislavčan, zostáva slúžiť v Bratislave. Nebude na prezídiu, bude na okrese alebo na kraji," vysvetlil šéf polície.
O tom, ako bude vyšetrovanie závažnej kriminality vyzerať po reorganizácii polície, informoval policajný prezident pred časom aj v novinách Polícia, ktoré vydáva Odborový zväz polície v Slovenskej republike.
V rámci zatraktívnenia štátnej služby sa zvýši príspevok na bývanie v priemere o 200 eur každému policajtovi, zvedie sa náborový príspevok vo výške 5 000 eur pre všetkých nových príslušníkov polície, policajti v aktívnej službe dostanú stabilizačný príspevok v rovnakej výške a zavedie sa aj osobný príplatok.
Policajný zbor prichádza o stovky policajtov ročne
Policajný zbor prichádza o stovky policajtov ročne. Podobný problém je aj v okolitých krajinách. Najviac policajtov na Slovensku za uplynulých päť rokov zo zboru odišlo v roku 2020 - 1473 príslušníkov, informoval prezident Policajného zboru Ľubomír Solák.
"K dnešnému dňu, ten údaj, samozrejme, nie je presný, lebo každý deň sa mení, sme niekde pri 1170," vyhlásil Solák o počte policajtov, ktorí zo zboru odišli tento rok.
Očakáva, že sa toto číslo v septembri ešte zvýši. Presnejšiu predikciu k počtom policajtov za tento rok by mohlo podľa neho Prezídium Policajného zboru poznať začiatkom októbra.
Dôvody pre každoročný personálny deficit v polícii sú podľa Soláka rôzne. Vstupná lekárska prehliadka môže podľa neho trvať dva či tri mesiace. Zdĺhavosť prijímacieho procesu údajne uchádzačov odrádza.
Ďalším problémom sú podľa policajného prezidenta aj generačné choroby. Veľa záujemcov podľa neho prijímacím konaním neprejde pre problémy so zrakom, s intoleranciami či vysokým krvným tlakom.
Solák avizoval stretnutie s lekármi, kde by chceli o zdravotných parametroch diskutovať. V praxi často celý náborový proces trvá sedem až osem mesiacov.