BRATISLAVA. Na takmer 270 školách na Slovensku nahlásili v utorok ráno bombu.
Uviedol to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) s tým, že na miestach zasahuje polícia a reálnosť bombovej hrozby sa vyhodnocuje.
Minister školstva Tomáš Drucker zdôraznil, že bombové hrozby sa nepotvrdili a všetko nasvedčuje tomu, že išlo o falošný poplach. Napriek tomu dotknutým školám odporučili, aby od 11:00 prerušili vyučovanie.
Podľa policajného viceprezidenta Rastislava Polakoviča už bolo vo veci začaté trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin teroristického útoku. Páchateľovi hrozí trest odňatia slobody na 25 rokov až doživotie.
Polakovič odmietol povedať, či sa vyhrážky školám podobajú tým z mája. Vtedy dostalo bombové vyhrážky viac ako 1500 škôl po celom Slovensku.
Drucker upozornil, že aktuálny počet 270 dotknutých škôl ešte môže narásť, pretože niektorým mohla e-mailová hrozba prísť do nevyžiadanej pošty a nemuseli si ju všimnúť.

Hrozby na západe aj na východe
Bombové vyhrážky dostalo viacero škôl v Petržalke. Polícia ráno prehľadávala ZŠ Černyševského, Nobelovo námestie, Tupolevova, Dudova, Holíčska, Gessayova a Pankúchova.
"Riaditelia a riaditeľky ZŠ postupovali podľa daných pokynov. Deti aj zamestnanci ZŠ opustili budovy, polícia vykonala obhliadku priestorov na zaistenie bezpečnosti," skonštatovala hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.
V žiadnej z dotknutých základných škôl sa prítomnosť bomby nepotvrdila, rovnako tak neboli zistené ani iné zariadenia či látky. Žiaci sa tak mohli opäť vrátiť do tried.
"Podľa aktuálnych informácií už prebieha vyučovanie," doplnila Halašková.
Bombu nahlásili tiež na Základnej škole v Bernolákove aj na niektorých školách v Topoľčanoch. Mesto pol hodinu pred začiatkom vyučovania informovalo, aby rodičia detí, ktoré navštevujú mestom zriadené základné školy, dnes nechali svoje dieťa radšej doma.
Bezpečnostné opatrenia vykonávala polícia aj na východe. "Nateraz môžem potvrdiť, že aj polícia v celom Košickom kraji vykonáva bezpečnostné opatrenia v súvislosti nahlásenou bombovou hrozbou v školách. Na školách v Košickom kraji sa reálna hrozba zatiaľ nepotvrdila," uviedla pre Korzár hovorkyňa košickej krajskej polícia Lenka Ivanová
Ani v Prešovskom kraji neprebieha utorkové vyučovanie bez problémov. "Bezpečnostné previerky na dotknutých školách sú vykonávané aj v Prešovskom kraji," potvrdila hovorkyňa prešovskej krajskej polície Jana Ligdayová.

Návody na riešenie krízových situácií
"Dôrazne odsudzujem tento bezprecedentný čin zameraný voči našim deťom, rodičom a pedagógom," odkázal ráno na sociálnej sieti minister Drucker.
Rezort školstva v tomto kontexte informoval o svojej novej stránke, ktorá poskytuje návody a odporúčania na riešenie krízových situácií i prípravu na ne.
„Webová stránka „Krízové udalosti na školách“ bude slúžiť ako podpora pre školy pri plánovaní a zvládaní krízových udalostí, keď je ohrozené zdravie či bezpečnosť detí a žiakov.
Súčasťou stránky sú tiež usmernenia pre riaditeľov, pedagogických a odborných zamestnancov ako postupovať pri poskytovaní prvej psychosociálnej pomoci,“ uvádza ministerstvo.
Prezident verí v potrestanie páchateľov
Bombové hrozby na školách dôrazne odsudzuje aj prezident Peter Pellegrini. Verí, že páchatelia budú čím skôr odhalení a potrestaní.
"S rozhorčením som prijal správu, že len deň po začiatku školského roka čelili stovky základných škôl hrozbe bombového útoku," poznamenal Pellegrini.
Zásah do vyučovania tisícov detí, strach ich rodičov a stres stoviek učiteľov je podľa neho výsledkom odsúdeniahodného konania niekoho, kto si buď neuvedomuje dôsledky svojich činov, alebo hlboko pohŕda prácou pedagógov, policajtov i obavami rodičov.
Pripomenul tiež, že takéto správy sa množia vo viacerých oblastiach, spôsobujú čoraz väčšie obavy, komplikácie i hospodárske škody, a preto si zasluhujú prísny trest.
"Verím, že polícia nasadí všetky sily, aby boli páchatelia čím skôr odhalení a zaslúžene potrestaní," odkázal Pellegrini.
Podľa generálneho prokurátora Maroša Žilinku je traumatizovanie detí nahlasovaním bombových hrozieb na školách prejavom perfídnosti, ktorý pre jeho závažnosť vyvolá nekompromisnú reakciu orgánov činných v trestnom konaní.
"Deti a ich záujem musia byť na prvom mieste a musia požívať najvyššiu ochranu," zdôraznil Žilinka.
Najviac kruté voči prvákom
Komisár pre deti Jozef Mikloško vyjadril v súvislosti s bombovými hrozbami znepokojenie a pripomenul, že takéto situácie najťažšie zvládajú deti na prvom stupni, ktoré nie sú na takéto extrémne podmienky pripravené. Za obzvlášť kruté to považuje voči prvákom.
"Je to obzvlášť kruté voči našim najmenším, prvákom, ktorí práve vstúpili do školského prostredia, v ktorom sa majú cítiť bezpečne a prijato. Namiesto pokojného privítania však mnohí čelia traumatickému zážitku, ktorý môže mať dlhodobé negatívne následky na ich psychické zdravie a schopnosť adaptácie," podotýka Mikloško.
Za nesmierne dôležité považuje, aby bola škola pre deti bezpečným prostredím, kde sa môžu učiť, rásť a rozvíjať bez strachu o svoj život. Takéto situácie môžu podľa neho spôsobiť dlhodobé traumy a ovplyvniť aj vzťah detí k škole. Tému bezpečnosti na školách považuje za naliehavú a aktuálnu.
Rodičom školákov, obzvlášť prvákov, vyjadruje podporu a pochopenie. Hoci verí, že môže byť náročné vyrovnať sa s touto stresovou situáciou, apeluje na nich, aby so svojimi deťmi veľa hovorili.
Zdôrazňuje tiež, že ako spoločnosť musíme urobiť všetko pre zvýšenie kybernetickej bezpečnosti a prispôsobiť sa týmto novým hrozbám. Uisťuje, že úrad komisára pre deti je v prípade potreby plne súčinný s kompetentnými orgánmi a ministerstvami.

Beata
Balogová
