BRATISLAVA. V teplej vode trenčianskej fakultnej nemocnice je nebezpečná baktéria legionella, ktorá spôsobuje zápal pľúc, známy ako legionárska choroba. Ukázal to rozbor, ktorý si dal urobiť denník SME v akreditovanom laboratóriu ALS Czech republic v Česku.
Denník odobral teplú vodu v chirurgickom pavilóne nemocnice presne podľa inštrukcií laboratória. Celý proces zaznamenal na video.
Legionella sa podľa odborníkov obvykle vyskytuje v starých a zanedbaných vodovodných potrubiach.
Teplovodné potrubia v trenčianskej nemocnici mala na základe koncesnej zmluvy spred piatich rokov vymeniť firma Camase. Existujú však viaceré indície, že ich nevymenila, iba premaľovala.
Jedným z náznakov je zistenie hygienikov zo septembra minulého roku, ktorí tiež našli v teplej vode z potrubí v nemocnici legionellu.
Keďže pretrvávajú pochybností, či v trenčianskej nemocnici firma skutočne teplovodné rozvody vymenila, nariadil na konci augusta krajský prokurátor Roman Kutiš policajnému vyšetrovateľovi, aby ešte raz vec vyšetril.
Trenčianska nemocnica odmieta, že by sa baktéria legionella nachádzala v jej teplej vode a spochybňuje výsledky rozboru, ktoré dal urobiť denník SME .
"Vami uvádzané informácie nie sú pravdivé a opätovne dochádza z vašej strany k podsúvaniu difamačných informácií," tvrdí hovorkyňa trenčianskej nemocnice Martina Holecová.
V článku sa dočítate
- čo zistilo akreditované laboratórium o prítomnosti legionelly v teplej vode trenčianskej nemocnice
- ako denník SME urobil rozbor
- ako na výsledky reagovala trenčianska nemocnica
Nula je nula
Vo vzorke teplej vody z trenčianskej nemocnice bolo podľa výsledku rozboru menej ako desať kolónií tvoriacich jednotky na tisíc mililitrov vody. Jednotka KTJ označuje počet baktérií vo vzorke.
Vyhláška ministerstva zdravotníctva z 13. marca minulého roka o kvalite teplej vody hovorí, že najvyššia hraničná hodnota prítomnosti legionelly species v teplej vode, ktorá sa môže považovať za vyhovujúcu, je menej ako 1000 KTJ na liter vody.