BRATISLAVA. Vojnu v polícii, ktorá vypukla po začiatku vyšetrovania závažných kriminálnych káuz, rozhodla nová vláda Roberta Fica za necelý rok.
Dnes sa už nepíše o tom, že by SIS v spojení s policajnou inšpekciou diskreditovala elitných vyšetrovateľov, ktorí riešia korupciu v najvyšších politických kruhoch. Ani Smer neprotestuje, že by polícia v spojení s niektorými prokurátormi išla po jeho predstaviteľoch či spriaznených podnikateľoch.
Nepohodlní policajti postupne skončili alebo ich odstavili od prípadov, ktoré riešili. A netýka sa to len najznámejšej kauzy vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu.
"Myslíte, že sa zbavia zodpovednosti za to, čo napáchali, tie zverstvá? Zabudnite na to," vyhlásil premiér Fico v októbri. "Zistíte, čo za zvery pracovali na Národnej kriminálnej agentúre."
V marci vláda zrušila špeciálnu prokuratúru a od 1. septembra už neexistuje ani NAKA. Nový policajný prezident Ľubomír Solák zmeny zdôvodnil tým, že by mala pracovať efektívnejšie. Vznikol nový Úrad boja proti organizovanej krimininalite.
Pri predstavovaní zmien Solák oznámil, že na policajnom prezídiu skončí zhruba sto ľudí. "Všetci sú to kvalitní policajti. Budú personálnym prínosom na okresných a krajských riaditeľstvách." Zároveň však priznal, že policajt na krajskom riaditeľstve je tabuľkovo menej ohodnotený.
Denník SME sa pozrel na to, kde sú dnes policajti, ktorí sa od začiatku vojny v polícii stali pre svoju prácu prekážkou.