BRATISLAVA. Štátne bezpečnostné zložky zrejme získali schopnosť "totálnej penetrácie" mobilného telefónu. Znamenalo by to, že Slovenská informačná služba (SIS) môže mať prístup do akéhokoľvek mobilného telefónu, píše Denník N.
Denník sa odvoláva na štyri rôzne nemenované zdroje s väzbami na bezpečnostnú komunitu. Štát podľa nich za aktuálnej vlády Roberta Fica kúpil nástroj na sledovanie mikrofónov, kamier aj displejov mobilných telefónov a na sťahovanie obsahu všetkých komunikačných aplikácií vrátane šifrovaných. Zdroje Denníka N hovoria, že by mohlo ísť o izraelský systém Pegasus.

Slovenská informačná služba pre Denník N nákup systému nepotvrdila ani nevyvrátila.
„Metódy, formy a prostriedky spravodajskej činnosti vrátane informačno-technických prostriedkov sú utajovanou skutočnosťou. Z uvedeného dôvodu nie je možné vzhľadom na existenciu zákonnej prekážky poskytovať v tejto veci akékoľvek informácie,“ povedala hovorkyňa SIS Zuzana Morávková.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok nemôže potvrdiť, že by slovenské bezpečnostné zložky disponovali Pegasusom. Ako povedal pred stredajším rokovaním vlády, medializovaná informácia sa „ani náznakom nedotýka reality“.
„Ja nie som predstaviteľ Slovenskej informačnej služby,“ pripomenul Šutaj Eštok. Doplnil však, že ako minister vnútra nemá takúto informáciu, nemôže to byť „hotová vec“.
Minister obrany Robert Kaliňák (Smer) považuje informácie Denníka N za neseriózne, ktoré navyše ich autorov usvedčujú z neznalosti problematiky. Poukázal pri tom na to, že prevádzkovanie tohto systému by bolo v rozpore s platnou slovenskou legislatívou.
"Navyše tento systém sa nekupuje jednoducho, je extrémne drahý a aj jeho prevádzkovanie je drahé," upozornil Kaliňák po rokovaní vlády. Zverejnené informácie označil za snahu vyvolať ďalšiu politickú tému.
Patrí izraelskej spoločnosti
Softvér Pegasus vyvinula izraelská spoločnosť NSO Group. Útočníkovi umožňuje prezrieť všetok obsah mobilného telefónu, vrátane odkazov v aplikáciách, fotografií a údajov z GPS. Pegasus tiež dokáže zmeniť mobil na zariadenie na nahrávanie zvuku alebo na videorekordér.
Aj keď firma deklaruje, že softvér jej klienti majú využívať výlučne na boj proti terorizmu, práca investigatívnych novinárov a organizácií Forbidden Stories a Amnesty International v roku 2021 ukázala, že službu zneužívali aj tajné služby či autoritárske režimy na sledovanie svojich oponentov, kritikov, no aj spojencov.
Na zozname 50-tisíc potenciálne hacknutých čísel, ktorý vtedy zverejnili , bol francúzsky prezident Emmanuel Macron, väčšina francúzskych ministrov, no aj šéf Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Ghebreyesus či predseda Európskej rady Charles Michel.
Sledovaní boli aj maďarskí novinári kritickí voči vláde Viktora Orbána, aj opoziční politici v Poľsku kritickí k Jarosławovi Kaczyńskému a jeho strane PiS.
Ohrozenie demokracie
Predseda poslaneckého klubu PS a člen Osobitného kontrolného výboru Národnej rady (NR) SR na kontrolu činnosti SIS Martin Dubéci považuje možnosť takéhoto zásahu do súkromia občanov za bezprecedentnú.
"Ak tajná služba naozaj disponuje týmto potenciálne nebezpečným a veľmi kontroverzným nástrojom, znamená to ohrozenie súkromia každého občana. A keď pri tom nemá žiadnu kontrolu, je to zásadné ohrozenie demokratických princípov," tvrdí poslankyňa NR SR Zuzana Števulová (PS).
Poslanec KDH František Majerský považuje za nevyhnutné, aby riaditeľ SIS predstúpil pred poslancov a dal jasné vysvetlenie, či daný systém Pegasus tajná služba má a či ho plánuje používať. Obáva sa zásahu do súkromia ľudí.
"Už v júni som upozorňoval na to, že vláda chce viac sledovať svojich občanov. Čo je pre mňa neprijateľné. Teraz sa dozvedáme, že tajné služby môžu mať k dispozícii sledovací systém, ktorý dokáže sledovať takmer všetko z vášho telefónu. Nie tak ďaleko od nás bolo sledovanie zneužívané politicky. Vlády sledovali nepohodlných politikov a novinárov. Takáto vec v žiadnom prípade nemôže nastať," skonštatoval.

Beata
Balogová
